Prohlédněte si vazby Andreje Babiše na Agrofert a na jeho svěřenské fondy

Napsal/a Robert Břešťan 31. května 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Premiér Andrej Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky, napsaly Hospodářské noviny. Do Česka nyní míří dopis se závěry auditu bruselských úředníků.

Klíčová otázka – je Andrej Babiš ve střetu zájmů, nebo není? Ovládá nadále holding Agrofert, i když jej kvůli změně zákona v únoru 2017 musel převést do dvojice svěřenských fondů?

Tyto otázky v Česku prověřují auditoři Evropské komise. Podle stanoviska Agrofertu „bývalý akcionář Agrofertu, pan Andrej Babiš, učinil podle zákona „lex Babiš“ vše, co měl”.

„Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Dotace čerpáme přesně podle zákona a podmínek, které splňujeme, a na základě uzavřených smluv. Stále trváme na tom, že na naší straně je vše podle českého i evropského práva. Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací či dokonce dotace vracet. Zatím nás nikdo z příslušných úřadů ani nekontaktoval,” říká mluvčí Agrofert Karel Hanzelka.

Naopak předběžný právní rozbor Evropské komise i analýza, kterou pro politickou stranu Piráti zpracoval právník Viktor Rossmann, dochází k závěru, že Andrej Babiš je nadále ovládající osobou Agrofertu a je ve střetu zájmů, jak jej definuje nové evropské finanční nařízení.

Pro lepší porozumění aktuálním vlastnickým vztahům kolem Agrofertu nabízíme jejich grafické znázornění.

©HlídacíPes.org

Větší část dotací, které Agrofert získává, je takzvaně nárokových, čerpá tedy stejné zemědělské dotace jako jiní tuzemští zemědělci – na hektar obdělávané plochy a kus chovaných hospodářských zvířat.

Největší podíl na obratu Agrofertu mají chemické firmy. V poměru k celému obratu holdingu sice dotace (ať již evropské, či domácí) tvoří jen zlomek, ale jejich omezením či dokonce zrušením by Agrofertu silně utrpěl – především v oblasti zemědělské prvovýroby.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)