Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Prohlédněte si vazby Andreje Babiše na Agrofert a na jeho svěřenské fondy

Premiér Andrej Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky, napsaly Hospodářské noviny. Do Česka nyní míří dopis se závěry auditu bruselských úředníků.

Klíčová otázka – je Andrej Babiš ve střetu zájmů, nebo není? Ovládá nadále holding Agrofert, i když jej kvůli změně zákona v únoru 2017 musel převést do dvojice svěřenských fondů?

Tyto otázky v Česku prověřují auditoři Evropské komise. Podle stanoviska Agrofertu „bývalý akcionář Agrofertu, pan Andrej Babiš, učinil podle zákona „lex Babiš“ vše, co měl”.

„Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Dotace čerpáme přesně podle zákona a podmínek, které splňujeme, a na základě uzavřených smluv. Stále trváme na tom, že na naší straně je vše podle českého i evropského práva. Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací či dokonce dotace vracet. Zatím nás nikdo z příslušných úřadů ani nekontaktoval,” říká mluvčí Agrofert Karel Hanzelka.

Naopak předběžný právní rozbor Evropské komise i analýza, kterou pro politickou stranu Piráti zpracoval právník Viktor Rossmann, dochází k závěru, že Andrej Babiš je nadále ovládající osobou Agrofertu a je ve střetu zájmů, jak jej definuje nové evropské finanční nařízení.

Pro lepší porozumění aktuálním vlastnickým vztahům kolem Agrofertu nabízíme jejich grafické znázornění.

©HlídacíPes.org

Větší část dotací, které Agrofert získává, je takzvaně nárokových, čerpá tedy stejné zemědělské dotace jako jiní tuzemští zemědělci – na hektar obdělávané plochy a kus chovaných hospodářských zvířat.

Největší podíl na obratu Agrofertu mají chemické firmy. V poměru k celému obratu holdingu sice dotace (ať již evropské, či domácí) tvoří jen zlomek, ale jejich omezením či dokonce zrušením by Agrofertu silně utrpěl – především v oblasti zemědělské prvovýroby.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

55 komentářů

 1. dany napsal:

  A umí Hlídací pes hlídat i jiné?!Hon na Babiše je trapný a nyní již nezajímavý!Někdo to holt potřebuje a financuje!P r o č a s i ?!

  • Robert Břešťan napsal:

   Samé otázky, že? Zkuste si ten náš web aspoň trochu pročíst a dozvíte se.

   • a zaměřil se už někdo na tv prima a její vlastnickou strukturu
    kde vzal současný majitel peníze na odkup podílu od švédů
    podívejte se na změnu v ramci zpravodajství po tomto odkupu
    proč jediná oslava odchodu zaměstnance kterou obzinova uspořádala za celou dobu je zaměstnanec který odchází k babisovi ostatní jsou na black lištu a nesmí se k tv přiblížit na 100m

    • Robert Břešťan napsal:

     Tak myslím, že zrovna TV Prima jsme se na našem webu v minulosti věnovali skutečně nadprůměrně 🙂

    • Tondach napsal:

     …a jde o premiéra? A jde o machinace s evropskými penězi? Tak proč to sem taháte?

   • Kája napsal:

    Od vás, to těžko, psát umíte jen na jednu stranu. Svěřenecký fond je právněneprůstřelný, tak co tu stále prudíte. Že se nezabýváte pistolemi, padáky a dalšími jinými průšvihy. Tak nám na rovinu řekněte, kdo vás platí a my vás budeme tolerovat. Takhle jenom plácáte a plácáte jak Hrušínský.

  • nikdo napsal:

   pako

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Neblábolte. Babiš by neměl mít na dotace nárok, na žádné, dokud je ve vládě.

  • Zdeněk Juříček napsal:

   Neumí

  • bombero napsal:

   To možná nezajímá vás a 30% dalších lidí. Ale dalších potencionálních zájemců to může zajímat. těch,co neslyší na to,že je to kampan,může za to kalousek a je to účelovka. A tady to rozkrytí je velmi zajímavé,čemuž ale stejně vy nikdy neuvěříte,protože jednu jedinou pravdu má přeci guru Bigkoblih..

  • Weber napsal:

   Souhlasím! Je opravdu stupidní a trapné stále se navážet do Andreje Babiše, když všichni víme ( zdá se, že i jiní obyvatelé planety Země), on to ví zcela určitě nejlépe, že je bývalý člen KSČ, agent STB, čapák – tedy podvodník s dotacemi, podvodník s dálkovým ovládáním Agrofertu, vlastník kdovíčeho ( ČR se zatím zdráhá) a bylo by rozumné jemu ( i světu) připomínat jeho opravdové úspěchy, neboť je určitě spáchal. On možná zjihne, ( každý má v sobě dobro) a bude spolupracovat s ministryní Maláčovou na našem hlubším blahu ze všech sil spolu s KSČM.

  • antibabiš napsal:

   „dany…dany“, ty asi lezeš Babišovi do rectumu….prostě, ty jsi asi jeho colon……Babiš byl estébák a nyní si hraje na superčecha?….

   • nedamse napsal:

    Mluvit o estebakovi po 30létech je trochu na hlavu a pokud byl u komoušu a je úspěšný je to pořád lepší než ODesak který nebyl u KSČ a kradl co se dalo

    • Dee napsal:

     Jednou stbák, vždycky stbák. Bez ohledu na to co dělali jiní jinde.

   • PouzarováMarie napsal:

    Spadli jsme hodně hluboko když nám nevadí podrazák,estébák,lhář,zloděj, člověk bez svědomí,ale všichni asi touží mít „velkého vůdce“,“šikovného hospodáře“ nemusíme vlastně vůbec uvažovat o budoucnosti on to dělá za nás vždyť se máme tak dobře,to jste doopravdy všichni přesvědčeni,že je to zásluha tohoto člověka?Nemyslícího na budoucnost,vycucává rezervy ničí vše co není pro jeho prospěch až nám „poteče do bot“bude už pryč a než se z tohoto bahna vybrodíme potrvá (doufám,že ne)dvě generace M.P.

  • vašek pavelka napsal:

   Kdyby byl jenom na prachy , tak by to dávno prodal . Jako Bata , je to workoholik, jeho, byznys baví , tak už mu dejte konečně šanci, vy burani přízemní , a má nejlepší právníky , tak si všecho ošetří , přece nebude riskovat jak nějakej vexklák.

   • me napsal:

    to je hodně naivní myslet si, že jde o prachy…jde o moc. O prachách už to dávno není…
    Patříte do těch dvou třetin našich bližních co neunesou svobodu a s ní nutnost osobní odpovědnosti za sebe, svůj život a svoji budoucnost. Žádnej Babiš Vám k ničemu nepomůže. I kdyby pracoval 25 hodin denně.
    Jde o morální kvality vůdců a ty jsou v dnešní společnosti totálně v háji…. Babiš je toho křišťálovej příklad….odvede nás všchny na jatka…jen když nás vedou a my nemusíme nic že? Jako ovce…

    • PM napsal:

     me, vyjadřujte se prosím častěji, děkuji za váš komentář.

  • Zdenka Janská napsal:

   Ti co se stále navážejí do člověka, který je zajisté pracovitější než zde diskutující, by měli jít dělat něco pořádného, případně podnikat, aby poznali jak se žije, když člověk pracuje 20 hodin denně třeba deset let.

   Platí – když někomu nesaháme ani po kotníky, tak nekritizujeme. Nemáme na to právo.

   Ale rozhodně je největší zločin, když někdo ukradne fond na důchody, to je třeba řádně vyšetřit a zloděje příkladně potrestat.

   • Majka napsal:

    Paní Janská nejdřív si něco zjistěte o penzijním fondu ( žádný nebyl, proplácelo se průběžně ze státního rozpočtu) a pak tu pište jenom o faktech. O smyšlenkách se můžete bavit doma.

   • Hubert napsal:

    Plně s Vámi souhlasím,

    v ČR je to jasně …. kde jaký podnikatel krade, to se přece ví, že normální prací se zbohatnout nedá i kdyby pracoval vice jak 12 hodin denně, proto je třeba EET na všechny, aby byl lepši vyber dani jak od podnikatelů tak i od normálních zaměstnanců ( DPH )

    Je tu drobný problém, že tzv. Evropské peníze neexistují, tam je posílají jednotlivé státy z vybraných dani, proto také ten důraz na lepší oprávněný výběr daní u nás.

    No a kdyby se nezačali objevovat lidi co makají do úmoru na dotacích z EU, určitě by zbylo něco na průběžné důchodové účty – zbylo by víc z odvodů do EU.

    Na útok EU proti ČR ( pozastaveni dotaci ) a je třeba adekvátně a rázně odpovědět – nejlépe s jednotlivými členskými státy proč zastavují dotace pro našeho nejpracovitějšího člověka, který pracuje 20 hodin denně.
    Začal bych hned nejblíž a zeptal se Slovenska, proč nám nechce posílat jejich peníze ( které jsou již naše / jeho ) a co jim brání v lepším výběru daní a mohli by jsme na hranice Slovenska poslat naši armádu i s celníky.
    ještě jsou jiné země, kde se můžem hrdě dotázat Řecko, Litva, kromě větších státu, kde by jsme asi dostali a Velká Británie radši z EU utíká, než aby nám odpověděla proč nám upírá jejich ( vlatně naše ) peníze.

    Skoro bych navrhoval vzbudit starého pána a vyhlásit mobilizaci, ale to by jsme opravdu museli o každou korunu opravdu bojovat.

  • Zdenek napsal:

   A co dělal kontrolní orgán E.U. ? Bez jejich kontroly a souhlasu nikdo dotace nedostane.

 2. Zdeněk napsal:

  To je váš názor pane.Pro mne platí prohlášení ,že se nedopustil protiprávního činu.

  • Vojtěch Šimek napsal:

   Pokud se nedopustil niceho protipravniho, tak proc se o tom porad tak mluvi? Proc je trestne stihan? To jsou asi jen nahody…

   • Marta napsal:

    My všichni nevíme nic, jenom nesmyslně blábolíme. Myslím si, že zásluhou ab se ještě dovíme věcí. Už nyní se prošetřují podvodné dotace rop severozápad a že jich bylo, už nyní byli vyhozeni mnozí ředitelé státních nemocnic pro podvody, rath ještě nesedí za sedmimilionový úplatek a už jde zase do dalšího soudu za podvody, to vás nikoho nezajímá čí to je práce? Zásluhou ab se může našemu státu vrátit od podvodníků docela dost peněž. Víte vy vůbec, co bilionů kč tu porevoluční vlády rozkradly? Víte vy vůbec, jak jsme se tu mohli mít? Jaké platy tu mohly být, kdyby ty slavné vlády myslely na lidi? Bože můj, dejte už konečně s ab pokoj, ten jediný bohužel tu to může trochu provětrat.

    • tot je pravdivá otázka a jám tvrdím ,že je ostuda jak se mají češi,jsou stále okrádáni různými firmamy a vše klape,je to borel ve státě,když pání poslanci mají za nic nedělání min.100tis a to je bordel,jsem docela naprdlí,že v německu se mají důchodci 5xlíp než je unás zvykem,chybí tady frajer Havel!!!!je třeba udělat konečně pořádek,ale já se toho bohožel asi nedožiju,ale přál bych dětem lepší a poctivé jednání celé skorumpované vlády!!!

    • Franta Kovář napsal:

     Jistě že Andrej Babiš není jediný podvodník v tomto státě ani v politice, ale nechci, aby byl premiérem. Ostatně on je mistr v obcházení zákonů: korunové dluhopisy, vystupování v reklamě na kuřata po ukončení volební kampaně, svěřenecké fondy. To vše jsou nečestné právní kličky, nepřijetelné u premiéra.
     ANO – Andrej Nás Ojebává …

 3. Zdeněk Juříček napsal:

  V pořádku

 4. Willy napsal:

  Souhlasíme s Danem. Dnes je demokratem ten kdo útočí na Babise

 5. Lukáš Slezsky Ostrostřelec napsal:

  Ať se lidi zamyslí nad tím co tu vládly za Vlády od Revoluce s čím přišly a co udtělaly. Stačí jenom dvě slova rozprodaly a rozkradly!!! Víc není co dodat. Ovšem, že všem vadí Babiš a proč asi? Jelikož všem vzal chleba, který si celou tu dobu tak dobře pekly jen pro sebe a své oligachary. A pokud někdo čerpá dotace proč ne? Však ty může v dnešní době čerpat kde, kdo. Stačí splnit přísná kritéria. A proč nedostat peníze od někoho když je nabízí. Kdyby za Vámi někdo přišel a řekl Vám dám ti sto tisíc 100 000 kč když zaskáčeš panáka, dvakrát políbiš zem a jednou se placneš po čelé, kdo by to neudělal? Lidi začnete si všímat více sebe a svých příbuzných život je krátký. Pokuď, někdo přišel a vystrnadil ty zadarmo drahé lidi, co vše zničily a je jedno zda-li se jmenuje Babiš, nebo třeba Sleviš, Kdoviš a podobně je jen dobře, jelikož pokud by to šlo vše postaru naše Česká Republika by skončila hodně špatně! Srdce Evropy a nejkrásnější stát Evropy aspoň na mapě!!!

  • RADY napsal:

   Andrej je možná pracovitej a v době ekonomického růstu rozdavačnej ale že je to lhář, podvodník a manipulátor to je nad slunce jasnější !

  • Richard Kneschk napsal:

   I vy Lojzo. To, co dělá Babiš je sen každého podnikatele. (bez zkrupulí a nenažraného). Možnost zlikvidovat jakoukoli konkurenci prostřednictvím fin.správy, ovlivňovat kdo a kolik dostane na dotacích, ( za 6 let ve vládě dokázal vydělat 2x tolik než za předchozích 20 let-že by měl víc času na podnikání?) Hlavně získat co nejvíce hlasů rozdáváním co nejvíce masám (hlavně ne ze svého). Mimochodem, kdo z vás dostane na dotacích 2x více nežli zaplatí na daních? Zvláštní, že nikomu nevadí člověk ve vládě, co lže, vydírá,dojí kde může…pan nedotknutelný. Proč se nemluví třeba o tom, jak prodal převelice výhodně (nadstardartně) pozemky na dálnici Praha-ČB a nyní se jeho firma odvolává do stavebních povolení a blokuje výstavbu dálnice? Chce další prachy… a takových příkladů je mraky. Kritizuje spekulanty a sám je největší z nich. S tím rozdílem, že ovládá obě strany.

   • Bucek Swallow napsal:

    “ Kníže Švarcnberk“ dostal na dotacích ještě víc, ale to nikoho nezajímá teď musíme urážet a napadat Babíše.

  • Dee napsal:

   ano, vzal jim chleba a nechal si ho pro sebe… to je opravdu výhra :c)

 6. Xxxxxx napsal:

  Hitler ,Husák, Dupcek a ted Bureš.Diky.

 7. nedamse napsal:

  Hlidací pes si to představuje jako Hurvinek válkku prostě blbost..a za dalšíVšichni ostatní miliardáři u nás nevlastni nic a nic nepodnikaji protože jsem od Hlid.Psa nic jiného nečetl…nejste propojeni s pražskou kavárnou náhodou??

 8. Petr napsal:

  Babiš podniká a vydělává,což je logické.Zajímalo by mne kde vzali peníze politici před ním co byli u moci.To je asi tajný a promlčený kde peníze získali.ODSáci rozkradli (privatizovali) republiku a nikomu to nevadilo.Rozkradli co se dalo a všichni jsou nevinní.

  • Vladimír napsal:

   máte víc jak pravdu

   • PM napsal:

    Více než pravda? Aha už vím, to je zajisté LEŽ, to jsme to dopracovali že?
    Lež hory přenáší. Stejně tak jako láska ke koblihám. 30 % ten zločinec mít bude, s tím ani pravda nic nenadělá. Musíme si to nejspíš prožít znovu, příkladů v historii je stále asi málo, nebo se je záměrně ve školách neučí.
    Ing Babiš alias Bureš, ANO vůdce se nám zrodil. Pevně ale věřím, že více než 30 % hlasů nikdy nedostane. Ale jemu to bude nejspíš stačit. Prosím lide český mám vás rád. I vás, kteří nejste schopni odolat koblihám, otevřete prosím svou mysl. Mám v této zemi již vnoučata a trpím při pomyšlení, že nenávist zloba a lež ve volbách vítězí.
    Slunce v duši přátelé. Zdraví vás Pravdoláskař, Havloid, Kavárník, Lepšočlověk a já už ani nevím, vy to znáte lépe. Za to že, mám pravdu rád, za to se opravdu, ale opravdu, nestydím! Zkuste se nestydět a bude vám lépe, já začínám být úplně v pohodě. Neurážet vysvětlovat a ctít slušnost člověka k člověku, čau lidi je ubohé, pac a pusu vám lidem, kteří chápete, co to tady blábolím.

 9. geo napsal:

  to že se serete do babiše je jedna věc a kašlete na jiné kteří to srali a kradli v roce2009 stačí se kouknou na rozpočet co se délo se státem a co se děje teď
  https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_rozpo%C4%8Det_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky

 10. Pepa napsal:

  Vy koblihy,Váš guru ab zbohatl v době kdy se tady nejvíce kradlo,uplácelo a podobně,tak si to uvědomte

  • Dee napsal:

   bravo, takhle na ně. Neuvědomují si, že AB již tehdy kolaboroval a sám byl v té době největší mezi tzv. šíbry… Ale stejně mám podezření, že většinu AB+ příspěvků tu píše Marek Prcal a jeho tým.

 11. Nedvěd napsal:

  Zas další traparna na Babiše…… Všichni věděli co vlastnil a vlastní už před volbama, tak co tu řešíte. Pokud dodržuje zákon Čr tak je mi u prdele. Udělalli lex Babiš, tak se přuzpusobyl a najednou zas problém? I kdyby vše prodal tak se objeví keci že to ovládá 😀 Dotace dostávají všichni zemědělci tak proč ne agrofert? A že bere nejvíce? Taky toho nejvíc pokreje…

  • Jarda E napsal:

   Pane Nedvěde, zkusím jen heslovitě (pro Vás asi zbytečné, ale i tak…):
   – to že se něco vědělo, neznamemá, že to nikdo nebude dál řešit, zvláště když je podezření na trestný čin
   – pokud se přizpůsobil(na oko) lex Babiš, neznamená, že se to nebude řešit – naopak (zkuste něco takto na oko řešit např. s finančákem)
   – dotace dostávají i ostatní zemědělci, ale žádný z nich není premiér, jeho lidi je nepřidělují, neschvalují a hlavně nekontrolují, opravdu tam rozdíl nevidíte?
   Vám jeho lži nevadí a obhajujete ho, některým ostatním to vadí a upozorňují na to, je to jednoduché.

 12. kerim napsal:

  andrejko nědsaj sa…je to mafiánská čehůňská kampaň…andrejko tys árijsky čistý ako slovenské končiare vo Slovenskom Štátě a bol si čistý podnikatěl i bez EET… andrejko je to mafiánská chobotnica s chapadlami z hen tej Prahy až do Poszony kde ťa nezbavili jejich súdy titulu eštébáka a chapadla tejto mafiánskej chobotnice sahajú až do Brúselu a až do Krymu a Švajčiarska kde žije tvoj chorý syn čo svereněcky vo fondu hospodarí s Agrofertom….andrejko nědaj sa ty není si byl komunista a není si byl eštébák…andrejko si čistý a buď silný jako prúd v Dunaju….a andrejko i keby si bol eštébák…veď…čo bolo bolo..terazki si premiér u čehúňu….andrejko nědaj se andrejko…MOR HO !!!

  • Jarda E napsal:

   Koukám, že se Prchal má ještě co učit, ale jako ironie je to dobré.

  • PM napsal:

   Dobrý, palec nahoru! Čehůni si nic iného, než pracovitého Andrejka nezaslúžia.
   Jen tak dál.

 13. Dušan napsal:

  Kdyby nebylo dotací, nebylo by Babiše a jemu podobní. Odkazují na server Dotační parazit.

 14. oskar (hanák z Hané) napsal:

  A teď EK poslala draft, v němž navrhuje do konečné zprávy o auditu vložit požadavek na vrácení všech eurodotací pro AGROFERT vyplacených od poloviny roku 2017. Peníze již do ČR převedené, budou nejspíše odečteny od celkových dotací pro ˇˇCR z EU.

 15. Tondach napsal:

  To vám pořád mnohým nedochází, že jde o prasárny PREMIÉRA, České republiky?
  Ukažte v Evropě někoho takového! V normální zemi, kde je normální prezident, by se Babiš nikdy nestal premiérem….

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   V Evropě nikdo takový si do politiky netroufne, protože by nebyl zvolen. To jen Češi si nechají od migranta, který nejspíš utekl ze své vlasti, protože tam mu hrozila basa, tentovat na hlavu a ještě mu ze svých daní platí královské peníze formou dotace. To, co v Čechistánu, by se skutečně nikde jinde než a nejen v Evropě, nemohlo stát.

  • Pavel Liška napsal:

   Itálie a Berlusconi. Ne, že bych se AB zastával, ale nebuďme takoví sebemrskači. Občas se stane i v lepších rodinách.

 16. Petr Herynk napsal:

  Ti, kdo nadávají Babišovi by si měli uvědomit, že zakrývají daleko větší prasárny těch okolo,myslím tím ODS a dalších. Babiš není svatý ale to tady není nikdo. Nechte ho být a zaměřte se na ty ostatní,

Přidávání komentářů není povoleno