Prohlášení prostějovské radnice obsahuje všechno a zároveň nic

Napsal/a Jan Žabka 15. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

HlídacíPes.org minulý týden informoval o prohlášení prostějovské radnice vůči Hanáckému Večerníku, kterým se distancovala od jeho názorů a redaktorů. Primátorka města Prostějov Alena Rašková na otázky naší redakce odpověděla i přes opakované urgování teprve po uveřejnění předchozího článku. Odpovědi na otázky podle primátorky nalezneme v prohlášení a v nekonkretizovaných článcích Hanáckého Večerníku. 

O kontroverzích v Prostějově píše pro Hanácký Večerník převážně redaktor a aktivista Jakub Čech, který je svými spory s prostějovskou radnicí známý i za hranicemi Olomouckého kraje. Jeho články jsou důvodem ukončení veškeré spolupráce mezi městem Prostějov a Hanáckým Večerníkem. Podle oficiálního prohlášení radnice jsou tyto články manipulativní.

„Prohlášení radnice, už druhé tohoto znění, je naprosto absurdní. Instituce veřejné správy by měla umět s médii komunikovat, a pokud by se rozhodla k opačnému kroku, tak by své rozhodnutí měla řádně zdůvodnit a podložit,“ říká Čech.

Ukončení veškeré spolupráce však neznamená skutečně veškeré. Primátorka Rašková totiž potvrdila, že na základě zákona o svobodném přístupu k informacím bude město poskytovat informace i Hanáckému Večerníku. „Podle zákona 106/1999 sb. o svobodném přístupu k informacím mohou o konkrétní informace žádat nejen právnické, ale i fyzické osoby, novináře samozřejmě nevyjímaje,“ vysvětluje mediální teoretik a politolog Karel Páral.

Město však Hanáckému Večerníku již nebude poskytovat žádné mediální výstupy. „Od mluvčí Kajlíkové mi asi měsíc něco chodilo, ale na základě toho rozhodnutí to zastavila,“ upřesňuje šéfredaktor Vlastimil Blaťák.

Máte otázky? V prohlášení je vše podstatné

Naše redakce se prostějovské primátorky zeptala, jaké manipulativní praktiky má na mysli. „Viz prohlášení,“ odpověděla Rašková. Manipulativními praktikami jsou podle ní tedy samotné články, které údajně zcela cíleně a dlouhodobě dehonestují mediální obraz Prostějova. Konkrétní články nebo jejich pasáže primátorka ale neuvádí.

„Paní primátorka svůj krok nedokáže ani přesvědčivě obhájit před veřejností,“ dodává redaktor Hanáckého Večerníku Jakub Čech.

„Bojkot konkrétního periodika bez hlubšího vysvětlení důvodů a bez poukázání na konkrétní omyly v článcích či případné nedostatky v práci novinářů na voliče nepůsobí věrohodně,“ říká Karel Páral. Podle něj lze vyjádření města vůči Hanáckému Večerníku považovat především za nepříliš šťastné politické gesto, které může mít úplně opačný účinek, než primátorka zamýšlela.

Nikdo vám nediktuje, o čem smíte psát

Radnice města se od názorů a redaktorů Hanáckého Večerníku distancuje kvůli způsobu, jakým o ní informuje. Redakce HlídacíPes.org se proto zeptala, jak a o čem by podle ní měl Hanácký Večerník psát. „Rozhodně není na nás, abychom určovali, o čem má informovat,“ odpověděla primátorka Rašková.

Redaktor Hanáckého Večerníku Jakub Čech například ve svých článcích zveřejnil fotografie vysoce postavených úředníků se zapálenými cigaretami při alkoholovém dýchánku v prostorách prostějovské radnice. Konkrétně jde o současného ředitele krajského úřadu Lubomíra Baláše, vedoucí živnostenského úřadu v Prostějově Antonii Orálkovou a šéfa finančního odboru prostějovského magistrátu Radima Cardu.

 

Odpovědi primátorky Raškové:

 • Co Vás, statutární město Prostějov, přimělo k tomuto rozhodnutí?
  Proč jsme ukončili spolupráci s Hanáckým Večerníkem je uvedeno v „Prohlášení“ na webu města.
 • Ukončení veškeré spolupráce se týká také dotazů HV spadající pod Zákon č. 106/1999 Sb.?
  Netýká, informace poskytujme přesně dle zákona 106/1999 Sb.
 • Jaké manipulativní praktiky (viz prohlášení) máte na mysli?
  Viz „Prohlášení“
 • Uveřejňované články podle prohlášení cíleně a dlouhodobě dehonestují mediální obraz Prostějova. Na základě čeho tak soudíte?
  Odpověď dávají články autora
 • Jak a o čem by podle vedení města Prostějov měla redakce HV informovat?
  Rozhodně není na nás, abychom určovali, o čem má HV informovat.
 • V čem se tato představa odlišuje od skutečnosti, kterou město vnímá?
  Viz předchozí odpověď.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)