Foto: HlídacíPes.org

Proč si Kazmův milion dolarů z trezoru na Výstavišti nikdo neodnese

Napsal/a Robert Břešťan 23. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. I v horkém letním dni se na pražském Výstavišti tvoří fronty. Marketing tak řečeného Kazmy funguje dokonale a lidé zde zkoušejí štěstí, zda si právě oni odtud neodnesou milion dolarů. Neodnesou. Důvody jsou v zásadě dva. Jeden banální a druhý zákonný.

Nejprve důvod banální. Milion dolarů je prý vystaven v jednodolarových bankovkách. Pokud budeme předpokládat, že tam onen milion bankovek skutečně fyzicky je, na odnos je to prostě moc velké a moc těžké.

Dolary v metru krychlovém

Hmotnost milionu papírových jednodolarovek odpovídá zhruba váze 1000 kilogramů (v původní verzi textu bylo omylem uvedeno 100 kg, pozn. red). Pokud jde o rozměr, vizuálně odpovídá „vystavenému zboží“.

Jednodolarová bankovka má 2,61 palců šířku, 6,14 palců délku a 0,0043 palců jsou tlusté (či spíše tenké). Tloušťku vynásobíme počtem bankovek (1 000 000), vynásobíme šířkou a délkou a dostaneme 68 900 kubických palců, což se v přepočtu rovná 1,13 metrů krychlových.

To je tedy ona paleta zhruba metr krát metr krát metr, na níž teď na Výstavišti (umístění trezoru se může v průběhu soutěže změnit, avšak jen v rámci Prahy; přesná aktuální adresa trezoru je zde) praží slunce a kterou stráží hummer, čtyřkolka a dva nešťastníci s replikou samopalu a černém mundúru.

A teď důvod zákonný. Zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti zakazuje provádět hotovostní platby převyšující 270 000 Kč (cca 10 000 EUR). Podobně na hotovostní platby myslí i zákon proti praní špinavých peněz.

„Ani výplata výhry by neměla být provedena v hotovosti nad uvedený limit. Pokud by výplata výhry byla rozdělena na platby pod limit 270 000 Kč podle zákona o omezení plateb v hotovosti, ale přesahovala by 10 000 EUR, pak by společnost OMS Production s.r.o., která je pořadatelem diskutované soutěže, byla povinnou osobou podle zákona o praní špinavých peněz a dopadaly by na ni povinnosti v tomto zákoně vymezené,“ vysvětlilo na dotaz HlídacíPes.org ministerstvo financí.

Dlužno dodat, že organizátor soutěže tohle ví a v pravidlech soutěže to pod bodem 5.5 také píše: „S ohledem na skutečnost, že Výhra nemůže být dle platné a účinné právní úpravy jednorázově předána v hotovosti, bude Výhra vyplacena bankovním převodem na bankovní účet Výherce, anebo dle dohody Výherce a Pořadatele bude předána v hotovosti v souladu s platnou a účinnou právní úpravou.“

Zdaníme vám to

Veřejné vystavení peněz samo o sobě není proti ničemu, jak potvrzuje ministerstvo financí: „Zákon o omezení plateb v hotovosti nijak neomezuje shromažďování většího množství bankovek ani jeho vystavování.“

A protože na výběr hotovosti u „poskytovatele platebních služeb“ se výše uvedený hotovostní limit neuplatňuje, je možné vybrat i milion kusů jednodolarovek a ty pak libovolně skladovat.

A vlastně je i třetí důvod, proč si z Výstaviště onen milion dolarů nikdo neodnese. V čistém je totiž potenciální výhra „jen“ 850 tisíc dolarů.

Jak korektně upozorňují i pravidla soutěže – výhra je zdanitelný příjem, který podléhá dani ve výši 15 %, „kterou je povinen Pořadatel srazit z Výhry a odvést místně příslušnému finančnímu úřadu“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)