Proč se Hrad zlobí kvůli audienci Miloše Zemana u britské královny

Napsal/a Robert Břešťan 15. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA Vrchní komunikátor hlavy státu se na sociálních sítích zlobí na nehodné novináře a zlotřilou část veřejnosti přezdívanou též – kdo ví proč – kavárna. Jiří Ovčáček se čílí pravidelně, rád a často. O co že tedy jde tentokrát?

O to, že si někdo dovoluje pochybovat o tom, že při své páteční návštěvě Velké Británie Miloše Zemana (a jeho manželku) poctí britská královna Alžběta II. soukromou audiencí.

Londýn si ťuká na čelo

Jenže ono se těm pochybám není moc co divit. S ohledem na to, jak nakonec dopadlo do světa vytrubované, opakovaně potvrzované a jasné pozvání od amerického prezidenta Donalda Trumpa, byla skepse na místě.

Tím spíše, pokud se zvídavý občan podíval na veřejně dostupné stránky britské monarchie, kde lze až na osm týdnů dopředu vysledovat oficiální program všech členů královské monarchie, včetně samotné královny (schválně zkuste takto podrobný prezidentský program najít na stránkách Pražského hradu).

Na pátek 16.6. oficiální program Jejího Veličenstva žádný – no results found.

Vysvětlení je ale jednoduché. Na tiskové oddělení Buckinghamského paláce kvůli tomu volalo hned několik českých novinářů. Až si v Londýně musejí ťukat na čelo, co že se to tu děje.

To nám tu nestačí vyjádření oficiálního mluvčího Pražského hradu? Bohužel, po opakovaných zkušenostech už nestačí. Lze však pochopit, že pro osazenstvo Buckinghamského paláce je to dosti překvapivé.

„Nikdy dopředu nezveřejňujeme, s kým se Její Veličenstvo setká v rámci audience. Audience se ani nezveřejňují v oficiálním programu,“ zněla tedy laskavá odpověď z Londýna.

Bůh ochraňuj královnu

Audienci tedy sice britská strana ani nepotvrdila, ani nevyvrátila, ale jen proto, že se to nesluší. Lze však předpokládat, že se Zemanova audience o standardní délce dvaceti minut opravdu uskuteční.

Snad to dobře dopadne. Část české veřejnosti se kupříkladu bojí toho, aby si v přítomnosti královny český prezident třeba nezapálil cigaretu a nezeptal se dámy, čím to, že se tak požehnaného věku vůbec dožila (tento konverzační plán Zeman naznačil při jednom ze svých setkání s občany).

Případně aby jako „ice-breaker“ neaktualizoval svůj „vtípek“ z prezidentské kampaně: „Víte, madam, jaký byl rozdíl mezi Windsory a mezi zemany? My zemani jsme si svá práva, nejenom v sexuální oblasti, museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali.“

Věřme, že tyto nehezké obavy jsou zcela liché. God save the Queen.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)