Proč ČT neodvysílala Babišovu reakci na Klusákův dokument? Prý je v rozporu s etickým kodexem

Napsal/a Robert Malecký 21. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká televize původně chtěla odvysílat komentář Andreje Babiše k dokumentu režiséra Víta Klusáka Matrix AB, nakonec z toho ale sešlo. A to přesto, že televizní produkce sama centrále hnutí ANO odvysílání reakce nabídla – jak tvrdí hnutí. Po několikadenním zvažování ale dospěla k názoru, že by vysílání komentáře k již hotovému dílu bylo v rozporu s etickým kodexem.

Dokument Matrix AB měl televizní premiéru ve čtvrtek večer v rámci cyklu Český žurnál. Diváci ale nakonec neviděli tříapůlminutový komentář, který natočil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ten Klusákův dokument považuje za podraz, jak zazní i v závěrečné sekvenci filmu.

Babišův spot původně vznikl pro filmovou premiéru, která se na konci října odehrála v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Ředitel festivalu Marek Hovorka nechal spot, který Babiš do Jihlavy poslal, odvysílat po skončení dokumentu.

Česká televize projevila sama zájem

Podle šéfa komunikace hnutí ANO Vladimíra Vořechovského projevila pak zájem o odvysílání spotu i Česká televize, která se Klusákův film chystala vysílat 19. listopadu v rámci projektu Český žurnál. „Po festivalu se nám ozvala produkce ČT s návrhem, že by zdravici také odvysílali v případě, že bude splňovat technické parametry. Zdravici jsme upravili tak, aby nehovořila k účastníkům festivalu, ale obecně k divákům a poslali obratem do ČT,“ říká Vořechovský.


Psali jsme: Internetová premiéra: Podívejte se, jaké “podrazy” Andrej Babiš vyčítá režiséru Klusákovi


Zdravice byla upravena v poslední půlminutě, kde Babiš v původní verzi zdraví diváky festivalu a lituje, že se s nimi nemůže blíže seznámit během následného rautu. Tuto pasáž nahradil vzkaz divákům ČT. „Člověk se učí chybama, takže já se z toho určitě poučím a žádný další film určitě točit nebudu,“ říká v nové verzi Babiš.

V ČT nahrávku údajně zkoumali několik dní, pak do centrály hnutí odepsali, že po pečlivém zvážení zdravici do vysílání nezařadí. „Důvodem našeho rozhodnutí je především rozpor s Etickým kodexem ČT, který zapovídá, že bychom respondentovi umožnili reakci na již hotový film.“ cituje zdůvodnění Vořechovský.


Podívejte se na komentář Andreje Babiše k dokumentu Matrix AB, který se ČT pro rozpor s jejím etickým kodexem nakonec rozhodla nevysílat.


Mluvčí České televize Alžběta Plívová se na dotaz redakce HlídacíPes.org nejprve omezila na stručné konstatování, že televize žádosti hnutí nevyhověla. Na doplňující dotaz uvedla, že šlo o rozhodnutí tvůrčí producentské skupiny, pod kterou cyklus Český žurnál vzniká. „Reakce nebyla součástí dokumentu,“ uvedla Plívová.

Dokažte svá tvrzení, vyzvala televize

Původně přitom televize pracovala s verzí, že reakci odvysílá, pokud hnutí ANO splní technické parametry nutné pro vysílání spotu a dokáže tvrzení, která Babiš pronesl na adresu v dokumentu vystupujícího Bohumíra Rady, bývalého majitele podniku Agro Jevišovice, který koncern Agrofert později převzal. Konkrétně mělo jít o tato Babišova tvrzení: „Pan Rada totiž dovedl svoje firmy do bankrotu, nasekal dluhy 500 milionů, neplatil lidem mzdy, týral zvířata, porušoval zákony a byl také pravomocně odsouzený na podmínečný trest.“

„Protože jde o komplikovaný spor, který řeší společnost Agrofert, požádal jsem jeho mluvčího o důkazy. Pokud vím, ČT dodal vše podstatné,“ říká Vořechovský. Produkce na to podle něho odpověděla, že je důkazní materiál nedostatečný.

Padla tak i varianta, kterou ČT mezitím nabídla, že Babišův komentář zveřejní alespoň na webových stránkách.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)