Internetová premiéra: Podívejte se, jaké „podrazy“ Andrej Babiš vyčítá režiséru Klusákovi

Napsal/a Robert Malecký 19. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká televize dnes večer odvysílá dokument Matrix AB, film, který vzbudil mnoho vášní už při své premiéře na jihlavském festivalu. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, o kterém rok natáčel režisér Vít Klusák, film považuje za podraz – a mluví o tom i v závěru celého dokumentu. Své argumenty podrobně rozebral ve videospotu, který zatím měli možnost vidět jen diváci v sále jihlavského kina. Jeden z nich „zdravici“ natočil na mobilní telefon, HlídacíPes.org ji publikuje v nezkrácené podobě. 

„Super podraz, pane Klusák, gratuluju.“

„Vnímáte to jako podraz?“

„Jasně. Totální podraz.“

Krátkým dialogem mezi Andrejem Babišem a režisérem Vítem Klusákem vrcholí dokument, který mapoval rok politického života předsedy hnutí ANO a ministra financí. Při jeho premiéře 29. října v Jihlavě měli diváci možnost podívat se ještě na zdravici, kterou jim Babiš na video natočil a do Jihlavy poslal. Premiéry se totiž neúčastnil. Na celý spot se teď můžete podívat i vy.

Jsem už starší člověk, tohle jsem nezažil

„Doufám, že jste dokoukali film až do konce, a doufám, že jste z toho neměli takovou traumu, jak jsem měl já. Jsem už starší člověk a skutečně ještě v životě jsem nezažil takovej obrovskej podraz, jakej na mě připravil pan Klusák“ jsou první slova Babišova tříapůlminutového komentáře.

Babišovu zdravici chvílemi doprovází bouřlivý smích publika. Třeba když popisuje, jak mu Klusák spolupráci nabídl. „Že jsem svěží vítr a že by chtěl natočit dokument ad Občan Havel,“ popisuje Babiš setkání s režisérem.

Spot má dvě části. V první si stěžuje na to, že ve filmu vystupují zhrzení bývalí zaměstnanci firem ze skupiny Agrofert, zvlášť mu ovšem leží v žaludku zemědělec Bohumír Rada, bývalý majitel podniku Agro Jevišovice. Ten je mediálně známý kvůli tomu, že mu Babišův koncern zahubil úrodu na poli, které osel.

Babiš tvrdí, že Rada v dokumentu lže a vypočítává jeho podnikatelské neúspěchy, které předcházely převzetí Agra Babišovým koncernem. Krátce se vyjádří i k incidentu, při němž postříkali Radovi úrodu hubícím prostředkem. „Je pravda, že asi kolegové udělali chybu, že neměli tu úrodu stříkat těmi pesticidami,“ říká Babiš do salvy diváckého smíchu.


Podívejte se na videozdravici Andreje Babiše, kterou při premiéře dokumentu Matrix AB na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě natočil jeden z diváků v sále.


„Je mi skutečně líto, že jsem vstoupil do českého dokumentárního filmu tímto způsobem,“ uvozuje Babiš druhou část spotu. Na pomoc si bere plachtu se soupisem projektů, které již dříve v české kinematografii podpořil. „Já jsem velký podporovatel českého filmu, mám tady seznam,“ a jmenuje například projekt Vlak Lustig aneb Vlak naděje, filmy Století Miroslava Zikmunda, nebo Věra 68 o gymnastce Věře Čáslavské.

Babiš filmovým divákům do Jihlavy vzkazuje, že to byl on, kdo se ve spolupráci s ministrem kultury Danielem Hermanem navýšil filmařské pobídky z 500 na 800 milionů. „Tento podraz, který udělal pan Klusák, nebude mít žádný vliv na to, abych změnil svoji pozici,“ říká Babiš. „Držím vám palce a je mi líto, že nemůžu jít s vámi na večírek, abychom se poznali osobně,“ loučí se ministr.


Česká televize odvysílá dokument režiséra Víta Klusáka ve čtvrtek od 20 hodin na programu ČT 2 v rámci cyklu Český žurnál. Podívejte se na trailer.


Klusák: Najednou nic nešlo

Režisér Klusák po premiéře v Jihlavě řekl, že natáčení dokumentu Matrix AB vnímal jako souboj o to, jestli se vůbec podaří něco natočit. Na začátku se prý s Babišem  dohodli, že je ministr s kamerou pustí, kam budou chtít.

„Ale potom jsme se vrátili s kamerou, a najednou nic nešlo. Z porady jsme byli po minutě a půl vyhozeni a na poslanecký klub jsme byli vpuštěni, když poslanci opouštěli dveře,“ řekl Klusák. Další dohady se podle něho týkaly autorizace, o tom ve videospotu mluví i ministr Babiš.

Celý dokument Česká televize odvysílá v rámci dokumentárního cyklu Český žurnál ve čtvrtek ve 20 hodin na programu ČT 2. Zatím není jasné, zda televize vyhoví žádosti centrály hnutí ANO a připojí k dokumentu i Babišův komentář. „Na veřejnosti a před kamerou se projevuje ze své lepší stránky. Nikdo však není dokonalý – Babišovu odvrácenou tvář ve filmu charakterizují jeho bývalí spolustraníci a odpůrci,“ lákají na dokument stránky České televize.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)