Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Matteo Salvini a Tomio Okamura v Praze
Facebook: Tomio Okamura - SPD, zdroj

Proč čeští fanoušci populistů milují Itala Salviniho. „Trefil ducha doby,“ míní politolog

Na první pohled to nemá logiku. Příznivci populistů v Česku, kteří chtějí zarazit migraci a umravnit „zlý Brusel“, si jako vzor vybrali vicepremiéra Itálie – země vzdálené stovky kilometrů, s úplně jinou politickou tradicí, mentalitou i s problémy zcela odlišnými od těch tuzemských. Na českém a slovenském Facebooku má přesto Salvini tisíce oddaných stoupenců. Nevadí jim ani to, že neplní své migrační sliby.

„ON je MY a MY jsme ON. Kde nemůže být ON, tam jsme MY, aktivní vlastenci obrozené Evropy národů a Svobody,“ stojí v jednom z nejnovějších příspěvků na facebookové stránce skupiny Matteo Salvini – sympatizanti z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska.

Ta má už něco přes deset tisíc fanoušků a hlásí se k odkazu nejen italského vicepremiéra, ale všech populistických stran, které s ním v Evropě spolupracují, včetně české SPD Tomia Okamury.

Ve zmíněném statusu se skrývá možná nechtěná pravda, která přesně vystihuje Salviniho politický styl.

Být všude, i když tam nejsem

„Ten cíl je jednoduše být vidět všude. Proto se Salvini jel třeba s Viktorem Orbánem podívat na maďarský pohraniční plot. Prostě být všude, i když tam vlastně není. Z toho pak plynou jeho volební výsledky,“ popisuje politolog Dario Quattromani z římské univerzity Roma Tre.

Podobně „přítomen“ byl Salvini i v dubnu na mítinku SPD na Václavském náměstí v Praze, kam Tomio Okamura pozval i další lídry populistických stran z Evropy – například Marine Le Penovou či Geerta Wilderse. Salvini místo sebe poslal jen několikavteřinovou zdravici přes video.

 

 

S Okamurou se ale o pár dnů dříve v Praze potkal soukromě – jak se po schůzce se Salvinim u Karlova mostu na Facebooku pochlubil šéf SPD.

Možná i selfíčka s italským populárním politikem nakonec Okamurovcům pomohla k části z devíti procent hlasů v eurovolbách a dvěma europoslaneckým mandátům. Jinde populisté takový úspěch neměli.

Slovenské hnutí Sme rodina se k Salviniho celoevropské populistické alianci přidalo teprve v únoru a svůj krok oznámilo veřejně až v dubnu.

I když si pak zástupci strany stihli ještě pořídit několik společných snímků se Salvinim, v samotných volbách propadli a do europarlamentu se nedostali. Salviniho strana Liga naopak potvrdila očekávání z průzkumů a volby v Itálii opanovala ziskem 33 procent hlasů.

Proč má pro malé strany ze střední a východní Evropy smysl hřát se v Salviniho odlesku?

Svatba z rozumu

„Je to svatba z rozumu. Malé strany se musí spojit s velkými, aby společně mohly vytvořit europarlamentní frakci a získat přístup k financování z evropských prostředků. Vedení frakce ale zůstane v rukou těch velkých, zřejmě Salviniho Ligy a Národního sdružení Marine Le Penové,“ vysvětluje další italský politolog Roberto De Rosa z univerzity Mikuláše Kusánského v Římě.

Naopak velké strany se bez malých často neobejdou kvůli pravidlu, podle něhož je ke vzniku politické frakce v europarlamentu potřeba minimálně 25 poslanců z nejméně čtvrtiny členských zemí EU. To je při současné velikosti EU sedm států.

Podle De Rosy univerzální obdiv vůči Salvinimu i ze střední Evropy spočívá v tom, že zkrátka „trefil ducha doby“:

„Lidé už nechtějí poslouchat vysvětlení technokratů o tom, že musíme tohle a támhleto, jinak bude problém. Chtějí jednoduché odpovědi na složité otázky. Chtějí slyšet, že budou platit méně, když mají dojem, že platí moc. A Salvini je v očích spousty z nich člověkem, který všechno špatné zastaví,“ tvrdí.

Migrace? Zůstalo jen u slibů

Po roce, kdy je Matteo Salvini u moci jako vicepremiér a ministr vnitra, se ale ukazuje, že třeba v klíčovém tématu migrace zůstal jen u předvolebních slibů. V loňské kampani Italům tvrdil, že pošle domů půl milionu migrantů, kteří se na italském území zdržují nelegálně.

Německá televize ARD teď ale zjistila, že počty deportovaných uprchlíků jsou v Itálii ještě výrazně nižší než třeba v Německu.

Konkrétně letos do začátku května bylo z Itálie deportováno podle tamního ministerstva vnitra jen 2179 lidí (z celkových zhruba 491 tisíc s nelegálním pobytem) a 122 se jich vrátilo domů dobrovolně.

Předchozí italská vláda deportovala migranty bez povolení k pobytu tempem 20 lidí denně, ta současná se Salvinim ještě o něco zpomalila.

Pro srovnání: Podle ARD Německo deportovalo jen za první tři měsíce tohoto roku 5613 lidí, na den tedy zhruba třikrát více než Salvini, který sliboval razantní kroky. ARD spočítala, že pokud bude italská vláda v deportacích pokračovat současným tempem, odešle poslední migranty bez povolení k pobytu domů až za sedmdesát let.

I přesto, díky emocím a Facebooku, zůstává Salvini idolem řady českých i slovenských odpůrců migrace a otevřené Evropy.

Středoevropské lajky na sociálních sítích přitom využívá k posílení popularity hlavně doma v Itálii.  Nově zvolené europoslance z Česka a dalších malých zemí pak jako nástroj vedoucí k evropským penězům a dalšímu vlivu pro něj samotného.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Matteo napsal:

  Toto není pravda. Já sleduji italskou televizi hlavně RAI a tam jsou úplně jiné informace. Právě díky Salvinimu klesla nelegální migrace o více než 80%.

 2. Frenki Hunter napsal:

  Tenhle způsob migrace zdá se býti poněkud nešťastným.
  Každý si je vědom toho, co masová migrace způsobila za problémy. K žádnému obohacení jinakostí nedošlo. Žádné multikulti nefunguje. Integrace je nemožná. Rozdílnost v chápání světa, civilizace, kultury, náboženské víry, tradic – celé naší společnosti, je fatální. Někdo vytvořil umělý problém-masovou migraci. Za nějakým účelem. Pro zisk z pašování lidí, pro likvidaci Evropy jako takové a sama EU se asi zbláznila, když tuto masovou ničivou migraci podporuje. Jsem zásadně na straně rozumu, tradic, naší kultury, bezpečnosti, demokracie a civilizačního pokroku. Kdyby EU zabránila masové migraci z Afriky a Středního Východu, bylo by to naprosto v pořádku. Opak je pravdou. Takže každý Salvini, či kdekdo podobný, je pro mne správnou názorovou osobností. Evropa buď bude křesťanská, nebo zanikne. A to tvrdím jako ateista. Kdyby nebylo vítacích proimigračních idiotů v EU, nebyli by ani „Salviniové“. Sebevražda africko islámskou migrací, no to může napadnout jedině totálního idiota. Buď si vybereme budoucí občansko náboženské války v Evropě, nebo CZexit! Nikam jinam to nespěje.

  • oskar (hanák z Hané) napsal:

   Itálie má 491 000 nelegálních migrantů, Německo nejméně 1 500 000 migrantů, ale spíše více. Podle toho je italské tempo deportací více než odpovídající. Migrantů se tímto tempem zbaví Itálie za cca 71 let, Německo pak za 89 let. Imigrační úředníci obou stárů mají teoreticky zajištěnou práci na několik generací.

 3. petrph napsal:

  K čemuž dvě poznámky.
  Ono dost obtížné dokazovat populismus pana Salviniho na základě neplnění jeho slibů o počtech (ne)deportovaných – v porovnání s Německem. Protože, to samo by si vyžádalo velmi hluboké porovnání dle řady aspektů. Už dejme tomu dle skladby těch migrantů – do Německa migruje (a žadá formálně o azyl) mnohem více lidí z oblastí, kam je lze relativně snadno vrátit, pokud je aspoň trochu politické vůle (třeba z Afghanistánu). Zatímco, v Itálii je to asi jinak. Ale těch důvodů (i legislativních) bude určitě víc.Už to by bylo na samostatný článek. Ostatně, kdo má dobrou paměť tak ví že obsáhlé vysvětlování na téma „nemohli jsme splnit co jsme voličům naslibovali“ patří k základům komunikace každé partaje)))))))

  Ale za druhé, nedovedu si vysvětlit onu přímo posvátnou hrůzu médií z toho „jehož jméno nesmí být vysloveno“..V celém článku se zkrátka nedozvíme název oné hrozívé EP frakce pana Salviniho (to až v jednom z těch externích odkazů na fujky fukjy weby). A ani ostatní česká média se o ní moc neszmiňují, jako že spíše kvitují, že ony nacionální sily v EP se spojit do jedné nedokáží

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Tady se toho nedovíte. Četl jste tady něco o dvojím napadení i na HP.org nenáviděného Jakla? Jen Echo.24 se o tom zmínilo. A tak kdo je vlastně nezávislý?

   • Vojtěch Berger napsal:

    Možná jste si nevšiml rubriky 300 znaků…

Přidávání komentářů není povoleno