Problematické transakce Andreje Babiše obrazem: cesta akcií tam a zase zpátky

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 3. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Místopředseda vlády Andrej Babiš prodával akcie téže firmy za dvojí cenu. Nakonec ale stejně všechny skončily v jeho vlastním koncernu.

Místopředseda vlády Andrej Babiš čelí v poslední době kritice nejen za nákup dluhopisů od vlastního koncernu Agrofert, ale také kvůli podezřelé transakci s akciemi společnosti Profrost.

HlídacíPes.org se rozhodl pro větší přehlednost tento příběh zmapovat pomocí grafických nástrojů.

AB-Profrost-FINAL

Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit.

Z nashromážděných informací vyplývá nejen to, že Babiš prodával akcie firmy za jednu cenu svému Agrofertu a za jinou firmě své manažerky, ale že nakonec všechny akcie stejně skončily v jeho vlastnictví. Tedy opět v koncernu Agrofert.

„Pokud by akcie společností, které Andrej Babiš Agrofertu prodal, byly předražené, mohl by se Andrej Babiš dopustit trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku, byť je vlastníkem Agrofertu,“ shrnul již dříve pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.

Vzhledem k podezření, že se mohlo jednat o daňové úniky, schválili poslanci usnesení, podle kterého má Babiš do konce dubna veškeré nejasnosti věrohodně vysvětlit. Pokud tak neučiní, mohl by případ skončit jeho odvoláním ze strany premiéra.

Jedna velká rodina

Začátek Babišova příběhu se společností na výrobu zmrazeného pečiva Profrost sahá do roku 2006, kdy firmu – tehdy ještě s anonymními akciemi, založil. Už v této době byla místopředsedkyní představenstva Simona Sokolová.

Ta se na konci roku 2008 stává také předsedkyní představenstva v Babišově mlékárenské společnosti Olma a současně nastupuje na post generální ředitelky.

Rok na to, v březnu 2010, zakládá Sokolová v sídle Babišovy Olmy se dvěma dalšími společníky novou společnost Rapaces Group, sídlo umístila na adresu svého bydliště ve vile v Olomouci. Firma neměla žádné zaměstnance a nevykonávala žádnou činnost.

A ačkoliv Andrej Babiš vysvětloval motivaci Sokolové k založení firmy touhou pracovat mimo Agrofert, je zřejmé, že Sokolová coby manažerka Olmy byla s Babišovým koncernem dávno v té době spojena a pro firmu z koncernu Agrofert pracovala.


PSALI JSME: Babišův byznys v 7 obrazech: Cesta k miliardám přes veřejné zakázky a evropské dotace

Aleš Rozehnal: Andrej Babiš při vysvětlování příjmu přes půl miliardy zamlčuje klíčová fakta


Pouhý měsíc poté, co Sokolová založila vlastní firmu, přistupuje Babiš k navýšení základního kapitálu ve firmě Profrost ze dvou milionů na 102 milionů korun.

Podíl 78,34 % získává Agrofert, Babišovi tedy zůstává 21,66 % akcií. Dva týdny nato uzavírá Babiš smlouvu na prodej akcií firmy svému koncernu Agrofert za 527,5 milionu korun. Z dokumentů ovšem není jasné, jaký podíl ze svého podílu prodal.

Na to dává odpověď až následující transakce, kdy Babiš za 20,4 milionu korun prodal akcie Profrostu firmě své klíčové manažerky Sokolové Rapaces Group.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Z příloh k účetním závěrkám této společnosti vyplývá, že získala 20 % akcií Profrostu. Z toho lze dovodit jediné – Babiš mohl svému Agrofertu prodat za 527,5 milionů korun pouhých 1,5 % akcií.

Tedy za téměř sedminásobnou částku, než za kterou je přenechal Sokolové.

Zpátky pod střechou

Tím ale příběh nekončí – akcie se totiž o pět let později vrací zpět k Babišovi. Na konci roku 2015 Agrofert kupuje za neznámou cenu 100% podíl Rapaces Group. Letos v lednu pak společnost zaniká a je fúzí sloučena s mateřským Agrofertem.

Bývalí společníci, kterým firma patřila, získávají posty ve firmách ovládaných Agrofertem. Sokolová začíná zastupovat Agrofert při výkonu funkce v pěti Babišových společnostech, druhá společnice Daniela Čaplovičová se stává členkou představenstva ve společnosti PMU CZ a zasedá také v představenstvu Profrostu.

Tam také do loňského roku působil v dozorčí radě poslední z bývalých společníků Rapaces Group Ivo Petlák.

Andrej Babiš tak prodal akcie svému koncernu a spící firmě své manažerky, aby je pak zase získal zpět. S jakým záměrem tak místopředseda vlády činil, se snad dozvíme společně s poslanci do konce dubna.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)