Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Knihovna Václava Havla, zdroj

Kauza Savčenková: Pád někdejší hrdinky může ovlivnit osud dalších Ukrajinců v ruských věznicích

Naděždě Savčenkové se během dvou let povedl pozoruhodný výkon. Strmý pád od obdivované hrdinky, kterou sledoval svět, k zavrženíhodné političce obviněné z pokusu o státní převrat a přípravy teroristických útoků. Zdá se, že po tom, co si Savčenková odseděla skoro dva roky v ruském vězení, si brzy vyzkouší i vězení ukrajinské.

Každá válka potřebuje své hrdiny a symboly. Pro Ukrajinu, která od jara 2014 čelí ruské agresi na východě země, se takovou hrdinkou stala Naděžda Savčenková.

Přiběhu ukrajinské pilotky snad ani nešlo nepodlehnout. Důstojnice ukrajinské armády, zajatá během válečného konfliktu a souzena ve vykonstruovaném procesu Rusku. Savčenková demonstrovala hrdost a odvahu. Její vlastenecké a odvážné projevy u ruského soudu vzbuzovaly obdiv.

Nejenom Ukrajinci byli fascinováni neústupnosti Savčenkové. Po celém světě probíhaly demonstrace, podepisovaly se petice, sociálními sítěmi se šířil hashtag #freesavchenko. Rodina zajaté pilotky se setkávala s vrcholnými světovými politiky. Savčenko se dostala i na kandidátku strany Julije Tymošenkové v nadcházejicích parlamentních volbách. Vlna podpory byla vskutku mimořádná.

Ukrajinci si potrpí na „mesiáše“

Po tom, co byla Savčenko vyměněna na Ukrajinu a propuštěna na svobodu v květnu 2016, Ukrajinci nešetřili obdivnými slovy. „Návrat Naděje“, „Přichází nová Johanka z Arku“.

Z rukou prezidenta Porošenka obdržela Savčenková jedno z nejvyšších státních vyznamenání – řád „Hrdina Ukrajiny“. Podle tehdejších sociologických průzkumů by Ukrajinci dali Savčenkovou i na seznam možných prezidentských kandidátů.

Vystřízlivění bylo postupné. Jednání Naděždy Savčenkové po návratu na Ukrajinu vzbuzovalo víc otázek než nabízelo odpovědí.

Najednou se ukázalo, že dříve nekompromisní a tvrdá ukrajinská bojovnice podporuje jednání se samozvanými proruskými republikami na okupovaném Donbasu, které Kyjev razantně odsuzoval.

Po několika návštěvách Donbasu bez svolení Kyjeva se Ukrajinou zprvu šířil údiv a pak i otázka „za jaký tým to vlastně naše Nadija kope?“

Savčenková pokračovala v jednáních s tzv. Doněckou a Luhanskou republikou, které jsou na Ukrajině oficiálně považované za teroristické organizace. 

Při hlasováních v parlamentu byla čím dál častěji vidět ve společnosti poslanců bývalé strany uprchlého proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Její propojenost s promoskevsky laděnými politiky v době de facto války Ukrajiny s Ruskem se stávala čím dál zřetelnější.

Nespokojenost a rozčarování společnosti ze Savčenkové – političky bylo podobně velké jako dřívější fascinace její osobností ještě v dobách, kdy lidé bojovali za propuštění Savčenkové – pilotky.

Z Johanky z Arku trojským koněm

Pád Savčenkové vyvrcholil během letošního března. Na dočasné hranici mezi Ukrajinou a okupovaným územím byl zadržen jistý Volodymyr Ruban, další kontroverzní postava, která jednala s teroristickými jednotkami ohledně výměny zajatců. Ruban se ve svém autě snažil převézt přes hranici obrovský počet nejrůznějších zbraní.

V souvislosti se zatčením Rubana státní zastupitelství Ukrajiny vydalo prohlášení, že Ruban je propojen s Naděždou Savčenkovou a že společně připravovali státní převrat. Převážené zbraně prý byly určeny pro uskutečnění velkého teroristického útoku v centru Kyjeva. Budova ukrajinského parlamentu měla být podle plánu zničena minomety.

Jakkoli neuvěřitělně zněla tato obvinění, generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko přímo v parlamentu ukázal video, kde Savčenková jedná o organizaci teroristických útoků. Poslankyně ani nepopírá, že se schůzek účastnila. Prý ale nechtěla provést teroristické útoky, ale poslance jenom vystrašit.

V bizarních projevech během uplynulého týdne opakovala myšlenku, že „vojenský převrat by byl dobrý pro Ukrajinu“. Nespokojenost s vládou je sice na Ukrajině cítit, ale řada posluchačů projevů Savčenkové si kladla otázku, zda je ta žena vůbec psychicky v pořádku.

Ukrajinský parlament zbavil Savčenkovou poslanecké imunity a povolil trestní stíhání. Poslankyně byla zadržená jestě v budově parlamentu a následující den ji místní soud poslal do vazby.

Další „Savčenkové“ sedí dál v ruských vězeních

Před dvěma roky byla Savčenková osvobozena z Ruska v neposlední řadě díky tlaku veřejnosti. Řada akcí na podporu ukrajinské letkyně probíhala i v České republice.

Zda byla Savčenková v posledních dvou letech zverbována ruskou stranou, nebo se jedná o její vlastní postoje, na to by mělo odpovědět vyšetřování. Faktem ale zůstává, že v ruských věznicích zůstávájí desítky ukrajinských zajatců, kterým se nedostává tak široké podpory jako kdysi Savčenkové.

Ukrajinský řežisér Oleh Sencov, který byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu na 20 let odnětí svobody, se v nedávném dopise sestře zmínil, že se jeho zdravotní stav nenávratně zhoršuje.

Olexander Kolčenko, který dostal ve stejném procesu rozsudek 10 let odnětí svobody, strávil uplynulé týdny ve vězeňské izolaci.

Volodymyr Baluch, ukrajinský aktivista odsouzený na Krymu v dalším z řady vykonstruovaných procesů, již několik dní drží hladovku ve vyšetřovací vazbě.

Takových případů ukrajinských „zajatců Kremlu“ jsou desítky. Zatím je těžké odhadnout, jaký dopad na ně bude mít chování někdejší hrdinky Naděždy Savčenkové.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Frenki Hunter napsal:

  Já mám jiný úhel pohledu. Za prvé, není to por mne žádná hrdinka, ale zlá, krve chtivá pomatenka. Nějak s pozapomnělo, na jaké cíle naváděla granáty. Tak je připomenu, na civilisty. nechal se zajat, nebojoval až do konce, takže není hrdinkou, ale zbabělcem. Její touha po krvi, kohokoliv, kdo jí není recht, je očividná. Včera nechal zabíjet na dálku spoluobčany, civilisty ( a světe div se novináře) , dneska by ráda minometnými granáty vybombila vlastní parlament. obdivovat takovou zrůdu mohou jen zrůdy.

  • jan rich napsal:

   Říkal jste totéž,když Svět bojoval za její osvobození z ruského zajetí?

   • Frenki Hunter napsal:

    Myslel jsem si to už tehdy, když naváděla dělostřeleckou palbu na civilisty, včetně novinářů. Je to válečný zločinec. Její názory jsou jako názory psychicky nemocné osoby.

  • nováček napsal:

   Nejspíš je Savčenková taková jak jste ji popsal, ale to neznamená, že by nemohla být trpce zklamána po zjištění, za jaké to šmejdy vlastně bojovala za své vojenské kariéry. To zacloumá i s mnohem kvalitnějšími lidmi.

Přidávání komentářů není povoleno