facebookový profil Věra Nechybová,

Primátorka pod tlakem kmotrů? Byl to prý jen osobní názor. Chcete-li fake news

Napsal/a Robert Malecký 9. března 2018

Téma kmotrů je kvůli historickým souvislostem v Ústí nad Labem mimořádně citlivé. V lednu do něho zabrousila primátorka Věra Nechybová, která si ve zpravodaji Žít Ústí postěžovala, že je pod silným nátlakem kmotrů a nemá dost hlasů na jejich likvidaci. Teď se z citlivé otázky pokusila „vybrousit“ prohlášením, že šlo o její soukromý názor a nehodlá ho dál komentovat.

Pojem „kmotr“ se do českého politologického slovníku dostal právě v Ústí nad Labem. Původně označoval ovládání stranických buněk prostřednictvím vstupu velkého počtu nových členů – tedy takzvané velrybaření.

Později ho použila i soudkyně ústeckého krajského soudu Kamila Elsnicová, která rozplétala síť zakázek kolem regionálního operačního programu Severozápad. Tehdy, kolem roku 2012, pojem kmotr získal širší obsah – označuje postavy na pomezí politiky a podnikání, které prosazují své vlastní zájmy.

Rozkradené a zkorumpované Ústí

Se znepokojivým prohlášením přišla v lednu primátorka Věra Nechybová (Ústecké fórum občanů). Ve zpravodaji Žít Ústí, který se specializuje na prodej politické reklamy, řekla:

„Převzala jsem odpovědnost za rozkradené a zkorumpované Ústí a jsem stále pod silným nátlakem různých lobbistů, chcete-li kmotrů, kterým sice úspěšně čelím, ale mám málo hlasů na jejich likvidaci.“

Od hlavy města silné prohlášení, které ovšem primátorka nemá čím podložit. Vyzvali ji k tomu i členka kontrolního výboru městského zastupitelstva Karolina Žákovská nebo zastupitel David Daduč (oba PRO! Ústí).

Daduč poslal primátorce dopis, v němž ji požádal o zodpovězení čtyř otázek. Mezi nimi například tu, kdo mají být zmiňovaní kmotři a jak si Nechybová představuje jejich likvidaci, kdyby disponovala dostatečným počtem hlasů.

Dopis zastupitele Daduče primátorce Nechybové, 8. února

Primátorka před dvěma dny Dadučovi odpověděla. Slova o kmotrech prý byla jen jejím osobním názorem a nehodlá je dál komentovat.

Odpověď primátorky Nechybové zastupiteli Dadučovi, 7. března

Ať jde na policii, nebo mlčí

David Daduč komunikaci s primátorkou zveřejnil na svém facebookovém profilu. O věci se ovšem mluvilo i na posledním jednání zastupitelstva, ani tam ale žádná konkrétní jména nepadla.

„Primátorka své tvrzení nedokáže obhájit a nesmyslně tvrdí, že v rozhovoru pro časopis, kde hovořila o své práci ve funkci primátorky, vyjádřila jen své osobní názory. Inu, jistý americký prezident takovým osobním názorům říká rovnou alternativní pravda,“ napsal Daduč.

Podle zastupitelky a starostky Neštěmic Yvety Tomkové (Vaše Ústí) na sebe chce primátorka upozornit v nastávající předvolební kampani.

„Je to absolutní blábol. Pokud by primátorka o něčem takovém věděla, měla jít okamžitě na policii. A pokud tak neučinila, ať mlčí,“ řekla Tomková.

 

 

Čtěte též

Reklama

1 komentář

  1. Kain Václav napsal:

    Jo to byly krásné časy když v tomto regionu řádil mistr Houska s Vaňhovou. To byla životní úroveň pro vyvolené.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama