Primátorka pod tlakem kmotrů? Byl to prý jen osobní názor. Chcete-li fake news

Napsal/a Robert Malecký 9. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Téma kmotrů je kvůli historickým souvislostem v Ústí nad Labem mimořádně citlivé. V lednu do něho zabrousila primátorka Věra Nechybová, která si ve zpravodaji Žít Ústí postěžovala, že je pod silným nátlakem kmotrů a nemá dost hlasů na jejich likvidaci. Teď se z citlivé otázky pokusila „vybrousit“ prohlášením, že šlo o její soukromý názor a nehodlá ho dál komentovat.

Pojem „kmotr“ se do českého politologického slovníku dostal právě v Ústí nad Labem. Původně označoval ovládání stranických buněk prostřednictvím vstupu velkého počtu nových členů – tedy takzvané velrybaření.

Později ho použila i soudkyně ústeckého krajského soudu Kamila Elsnicová, která rozplétala síť zakázek kolem regionálního operačního programu Severozápad. Tehdy, kolem roku 2012, pojem kmotr získal širší obsah – označuje postavy na pomezí politiky a podnikání, které prosazují své vlastní zájmy.

Rozkradené a zkorumpované Ústí

Se znepokojivým prohlášením přišla v lednu primátorka Věra Nechybová (Ústecké fórum občanů). Ve zpravodaji Žít Ústí, který se specializuje na prodej politické reklamy, řekla:

„Převzala jsem odpovědnost za rozkradené a zkorumpované Ústí a jsem stále pod silným nátlakem různých lobbistů, chcete-li kmotrů, kterým sice úspěšně čelím, ale mám málo hlasů na jejich likvidaci.“

Od hlavy města silné prohlášení, které ovšem primátorka nemá čím podložit. Vyzvali ji k tomu i členka kontrolního výboru městského zastupitelstva Karolina Žákovská nebo zastupitel David Daduč (oba PRO! Ústí).

Daduč poslal primátorce dopis, v němž ji požádal o zodpovězení čtyř otázek. Mezi nimi například tu, kdo mají být zmiňovaní kmotři a jak si Nechybová představuje jejich likvidaci, kdyby disponovala dostatečným počtem hlasů.

Dopis zastupitele Daduče primátorce Nechybové, 8. února

Primátorka před dvěma dny Dadučovi odpověděla. Slova o kmotrech prý byla jen jejím osobním názorem a nehodlá je dál komentovat.

Odpověď primátorky Nechybové zastupiteli Dadučovi, 7. března

Ať jde na policii, nebo mlčí

David Daduč komunikaci s primátorkou zveřejnil na svém facebookovém profilu. O věci se ovšem mluvilo i na posledním jednání zastupitelstva, ani tam ale žádná konkrétní jména nepadla.

„Primátorka své tvrzení nedokáže obhájit a nesmyslně tvrdí, že v rozhovoru pro časopis, kde hovořila o své práci ve funkci primátorky, vyjádřila jen své osobní názory. Inu, jistý americký prezident takovým osobním názorům říká rovnou alternativní pravda,“ napsal Daduč.

Podle zastupitelky a starostky Neštěmic Yvety Tomkové (Vaše Ústí) na sebe chce primátorka upozornit v nastávající předvolební kampani.

„Je to absolutní blábol. Pokud by primátorka o něčem takovém věděla, měla jít okamžitě na policii. A pokud tak neučinila, ať mlčí,“ řekla Tomková.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)