Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay.com,

Přímá linka vláda – Prostějov? Jak se v hanácké rovině kdysi rodily kořeny tandemu SPD-ANO

KOMENTÁŘ. Prostějov dal světu utrápeného socialistu Jiřího Wolkera, někdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho nebo aktivistu Jakuba Čecha. Ale možná taky budoucí vládní koalici. Ve městě na Hané leží jeden z kořenů možné spolupráce Babišova hnutí ANO s Okamurovým SPD.

Na Mikuláše premiéra, na Vánoce vládu. Takto by měl údajně vypadat další vývoj na české politické scéně. Na jedné straně je trucující Demokratický blok, na druhé rozjeté trio ANO, KSČM a SPD s požehnáním prezidenta Miloše Zemana. Některé noční můry začínají získávat konkrétní obrysy.

Ačkoliv vyjednavači nesmí ani naznačovat, přece jen lze vyčíst řadu nápověd z toho, jak si strany rozdělily nejprve sněmovní výbory a v pátek pak i samotné vedení Sněmovny. Pravda, sestavení vládní koalice je ještě trošku něco jiného, ale ani tak to neznamená, že by se spojenectví tří zmiňovaných stran nedotáhlo do konce.

Kluci, kteří si rozumí

Námluvy mezi SPD a hnutím ANO je zajímavé sledovat z mnoha různých úrovní. Kupříkladu Andrej Babiš není blázen a ví, že spojenectví s Okamurou jeho image dlouhodobě nepomáhá.

Když si odmyslíme řadu ideologických problémů, tak pokud bude chtít jít Babiš na víno s Macronem, je možné, že při zmínce o tom, že vládne se spojencem Marine Le Penové, nastane trapná chvíle ticha. To je ovšem spíše perlička.

Zmíněné potenciální spojenectví s SPD Babiš ani nevyjednává osobně. Když se rozjela první povolební vyjednávání, sedl Babiš do auta a vyrazil na děkovačku po republice.

Většinu jednání nechal na dvojici Radek Vondráček a Jaroslav Faltýnek. A ačkoliv si ANO a SPD nemusí nutně rozumět skrze předsedy, místopředsedové obou stran k sobě mají daleko blíž. Pojí je roky života a aktivit v Prostějově.

Město bez ideologie

Jaroslav Faltýnek je, mimo mnoha dalších funkcí, stále ještě zastupitelem v Prostějově. V zastupitelstvu sedí od roku 1994. Letos v září se pokusila část prostějovské opozice Faltýnka „sundat“ z firem, ve kterých Faltýnek město zastupuje, ale marně.

Kritici z opozice mu vyčítali malou účast na jednáních a kumulaci funkcí, nicméně vládnoucí koalice Faltýnka podržela (i přesto že hnutí ANO je v Prostějově také v opozici).

Na prostějovské radnici se pohyboval i druhý muž hnutí SPD Radim Fiala. Ten působil v letech 2002 až 2006 a 2010 až 2014 jako prostějovský zastupitel. Navíc, jak upozornil i HlídacíPes.org, firmy Radima Fialy poměrně čile obchodují s holdingem Agrofert, v jehož čelných funkcích se objevuje i jméno Jaroslava Faltýnka.

Je známo, že v komunální politice se na ideologii příliš nehraje. Je tedy v zásadě jedno, zda jste člen ČSSD (jako řadu let byl Jaroslav Faltýnek) nebo ODS (jako byl Radim Fiala). Ostatně to, že prostějovská koalice v čele se sociálními demokraty udržela ve funkcích opozičního Faltýnka, je toho jasným důkazem.

Fiala ví, jak se ta hra hraje

Taky Radim Fiala má zkušenost s tím, jak se dá snadno zamíchat vládními kartami. Byl dlouholetým členem ODS, ze strany ovšem vystoupil 31. října 2012 kvůli údajnému nesouhlasu se zvyšováním daní, které prosazovala vláda Petra Nečase. Premiér Nečas Fialův krok označil za „útěk od vlastní politické odpovědnosti“.

Kvůli odchodu Fialy z ODS ovšem vláda ve Sněmovně ztratila velmi křehkou většinu 101 hlasu, kterou do té doby byla schopna hájit díky stovce poslanců ODS, TOP 09 a LIDEM, a dále hlasu Milana Šťovíčka z Věcí veřejných.

Ačkoliv je pro média důležité a nejspíše i zábavné zkoumat nejrůznější bizarní postavičky, které s sebou Okamura s Fialou do Poslanecké sněmovny vytáhli, dvě vedoucí figury SPD mohou být Babišovi dobrými spojenci. A skrze Fialu a Faltýnka mají ANO a SPD už vybudovaný komunikační kanál.

Nedělejme si přitom iluze, že Okamurovi a Fialovi jde skutečně o politický program SPD víc, než o přístup k moci. Stačí připomenout, jak byl Fiala oproti předvolební „anti-NATO“ rétorice najednou po volbách schopen tvrdit, že NATO není dokonalé, ale zatím nemáme lepší alternativu. Drobné ideologické odchylky se přece snesou.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Neužil napsal:

  Je to horší, než to na první pohled vypadá.

  • Anna Mezenska napsal:

   Milada Šafránková na facebooku:
   Proč AB má již zaháčkovanou SPD? A proč SPD musí již poslouchat? SPD si vzala na volby několikamilionový úvěr, jeden z ručitelů, který ručí majetkem firmy je Radim Fiala , místopředseda SPD, pravá ruka Okamury.
   Jeho firma IF Facility zajišťuje pro Agrofert nejen úklid administrativních center, získala i zakázky v Babišových zemědělských firmách Navos, Afeed, Agrotec a Olma. Vyhrála zakázky na ministerstvech, která spravuje Babiš a to ministerstvu obrany a na finanční ředitelství. JEŠTĚ JE TU NĚKDO, KDO SNAD POCHYBUJE O LOAJÁLNOSTI A ODDANOSTI SPD K AB A JEHO HNUTÍ?

 2. Sinuhet napsal:

  Když spolu dvě politické strany spolupracují je to zločin. Policie by měla konat

  • nováček napsal:

   Nemusí to zločin být, ale v tomto případě to pravděpodobně bude a možná už je, zločinné spiknutí.

Přidávání komentářů není povoleno