Šéf italské strany Liga Salvini (v pozadí Marine Le Penová z francouzského Národního sdružení). Foto: Profimedia

Příliš „normální“ extremisté. Krajně pravicová frakce v EU se kromě migrace nedokáže shodnout

Napsal/a Euractiv.cz 16. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Evropští populisté a krajní pravice se už řadu let snaží působit jako jednotná síla. Čas od času však vyplují na povrch jejich vnitřní neshody, jako právě teď. Ideologické rozpory mezi dvěma hlavními stranami euroskeptické frakce Identita a demokracie – francouzským Národním sdružením a italskou Ligou – dokazují i tvrdá data. Frakce v europarlamentu nedokáže hlasovat jednotně s výjimkou jednoho tématu – migrace.

Podle zdrojů z krajně pravicové skupiny Identita a demokracie (ID) v Evropském parlamentu je jedním z důvodů rozkolu vývoj Ligy směrem od nacionalistické krajní pravice ke středopravicové straně a její zapojení do italské vládní koalice vedené proevropským Mariem Draghim.

„Už se na ničem neshodneme“

ID sdružuje deset krajně pravicových evropských stran – včetně Národního sdružení, německé Alternative für Deutschland (AfD) a Ligy, největší strany skupiny s 24 europoslanci, která jí také předsedá.

„Liga prochází procesem normalizace a už se na ničem neshodneme,“ uvedly pro Euractiv zdroje z frakce Identita a demokracie. Za posledních třicet let se Liga vyvinula ze strany usilující o odtržení či větší autonomii severu Itálie v protievropskou sílu v roce pod vedením Mattea Salviniho.


Text v anglické verzi původně vyšel v síti Euractiv, s níž HlídacíPes.org spolupracuje. Titulek, perex a mezititulky jsou redakční.


Postoj Ligy k Evropě se však prudce mění a její hlavní politické poselství se posunulo. Požadavek vystoupení z Evropské unie vystřídalo volání po větší suverenitě členských států, které však zůstanou pod hlavičkou EU.

Tato změna se výrazněji projevila, když se strana v únoru 2021 připojila k vládní koalici bývalého prezidenta Evropské centrální banky Draghiho a získala tři ministerské posty.

Podle zdrojů serveru Euractiv ve frakci Identita a demokracie účast v Draghiho vládě přiměla Salviniho stranu zmírnit své postoje v politických otázkách.

Migrace jako jediné pojítko?

Podle údajů think tanku VoteWatch, který až do letoška monitoroval výsledky hlasování v evropských institucích, se Salviniho Liga odchýlila od svých původních politických postojů v zásadních bodech, zejména v otázce ruské invaze na Ukrajinu.

Historicky „jedna z nejvstřícnějších stran vůči Rusku invazi tvrdě odsoudila“, shrnul ve své zprávě VoteWatch. Na základě 280 hlasování zjistil, že Liga je vůči Rusku asertivnější než většina členů frakce – zejména francouzské Národní sdružení, které zůstává proruské.

Celkově je soudržnost krajně pravicové europarlamentní skupiny na historicky nejnižší úrovni i v dalších politických otázkách. V otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky hlasovali europoslanci ID stejně pouze v 52 % případů. U hospodářských a měnových otázek to je 56 % a v oblasti životního prostředí a veřejného zdraví 64 %. Průměrná soudržnost ostatních politických skupin je přitom u stejných politických oblastí 90 %.

V jedné politické otázce však ideologická jednota přece jen existuje, a to v oblasti migrace. „Naše skupina je rozhodně proti Paktu o migraci,“ řekl pro Euractiv předseda francouzské delegace ID Jean-Paul Garraud. „V této politické otázce se soudržnost blíží 100 %.“

Věci jdou dobře, vztahy jsou vynikající

Navzdory těmto rozdílům Liga i Národní sdružení trvají na tom, že je vše v pořádku. „Věci jdou dobře,“ komentoval výsledky hlasování pro Euractiv Gunnar Beck, místopředseda skupiny ID a člen německé krajně pravicové Alternative für Deutschland (AfD), na tiskové konferenci po dvoudenním setkání se členy ID v Paříži na začátku léta. „Navzdory rozdílům se všichni shodujeme na principu národní suverenity,“ dodal.

„V naší politické skupině, složené z různých typů lidí, není žádné napětí ani třenice, jen normální politická dialektika,“ řekl pro Euractiv šéf europoslanců Ligy Marco Zanni. Další europoslanec strany Marco Campomenosi si také pochvaloval vynikající vztahy s Národním sdružením Marine Le Penové

Mimo záznam však někteří europoslanci z frakce Identita a demokracie mluví jinak: „Už si ani nejsem jistý, co Identita a demokracie znamená,“ povzdechl si jeden z europoslanců patřících do této skupiny. „Ideologická soudržnost už tam není,“ dodal.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)