Uprchlík na řecko-tureckých hranicích. Ilustrační foto: Profimedia

Příliš drahá, příliš tvrdá vůči migrantům? Evropská agentura Frontex čelí kritice i vyšetřování

Napsal/a Euractiv.cz 11. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Agentura Frontex nefunguje efektivně a pravděpodobně nezvládne ani své budoucí úkoly, napsal ve své zprávě Evropský účetní dvůr. Pokračuje navíc vyšetřování okolo toho, že Frontex údajně nevhodně zachází s migranty. Během léta by měl závěry svého vlastního šetření k Frontexu zveřejnit i Evropský parlament.

Evropská unie pracuje na komplexní reformě, která má do budoucna vytvořit společný a udržitelný systém zvládání migrace do EU. Výsledkem má být nový pakt o migraci a azylu.

Klíčovou roli v tom hraje Evropská pohraniční a pobřežní stráž alias Frontex, která má za úkol pomáhat orgánům členských států EU s ochranou vnějších hranic – konkrétně v boji proti ilegální migraci a přeshraniční kriminalitě.


Text původně vyšel na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Návrhy Evropské komise počítají s tím, že agentuře by se měl v následujících letech významně navýšit rozpočet. Z letošních 544 milionů eur, díky nimž je Frontex „nejbohatší“ unijní agenturou, by se měl její rozpočet vyšplhat až na 900 milionů eur v roce 2027. Ještě v roce 2006 přitom šlo o „pouhých“ 19 milionů eur.

Problémy se kupí

Také počet pracovníků by se měl do budoucna zdvojnásobit až na 10 tisíc, posílit by se měly i pravomoci agentury. Vedoucí úlohu by měl Frontex mít například při návratech lidí, kteří nebudou smět v Evropě zůstat. Rozšíření agentury by však mohla zkomplikovat obvinění, kterým Frontex v současné době čelí.

„Bohužel, agentura se v poslední době potýká se závažnými problémy včetně podezření, že se podílela na vážném porušování lidských práv na moři. Mluví se i o nezvládnutém finančním managementu, problematických výběrových řízeních, nařčení ze šikany zaměstnanců nebo schůzkách s neregistrovanými lobbisty. Takhle nemůže fungovat žádná evropská agentura. A už vůbec ne ta, která by měla chránit naše hranice,“ myslí si český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti, Greens/EFA).

Evropský účetní dvůr (EÚD) vydal 7. června zvláštní zprávu, ve které poukazuje na to, že pomoc ze strany Frontexu při ochraně hranic členských zemí EU a zemí Schengenského prostoru je nedostatečná. Podle auditorů se agentura zatím nedokázala vypořádat se svými úkoly, které ji EU přidělila v roce 2016, a existují vážné pochybnosti, že nezvládne ani svou budoucí roli.

Evropský účetní dvůr konstatoval, že Frontex ve svém působení není dostatečně efektivní a že navyšuje své náklady i zaměstnance bez toho, aby si vyhodnotil své dosavadní působení.

„Prakticky dáváme peníze do něčeho, o čem vůbec nevíme, jak funguje. Závěr EÚD také podporuje naše rozhodnutí ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu při Evropském parlamentu, ve kterém jsme odhlasovali neudělení souhlasu s čerpáním rozpočtu ze strany Frontexu,“ uvedl pro server Euractiv Peksa.

Zapojení do nelegálních aktivit?

Mediálně propírané bylo od loňska například údajné zapojení Frontexu do nepřijatelného zacházení s migranty v Egejském moři. Takové informace alespň přicházely z agentur OSN i od neziskových organizací.

„Velkým problémem jsou v Řecku tzv. pushbacks – nelegální navracení respektive zatlačování migrantů a uprchlíků buď přímo k tureckým břehům, nebo na moře, které v posledních měsících velmi zintenzivnily, a také velmi násilné zacházení s migranty a uprchlíky (včetně dětí) během nich. Za možnou spoluúčast na této nelegální praxi je nyní Frontex vyšetřován,“ uvedla expertka na migraci české odnože organizace Amnesty International (AI) Šárka Antošová.

Její organizace však nedisponuje důkazy, že je Frontex do oněch pushbacků přímo zapojen: „Realitou nicméně je, že v oblastech, kde k tomu dochází, jsou zástupci Frontexu dlouhodobě přítomni. Z toho důvodu je pravděpodobné, že o těchto praktikách vědí, nebo by vědět měli, a fakt, že v místech nadále působí, je staví do role potenciální spoluúčasti,“ upozornila Antošová s tím, že takový postup je v rozporu s evropským i mezinárodním právem a ohrožuje lidské životy.

Zmíněná vyšetřování Frontexu zahájil loni v listopadu úřad evropské ombudsmanky Emily O’Reillyové, a v lednu i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. Později se k nim přidala i speciální vyšetřovací skupina v Evropském parlamentu, která spadá pod výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

„Europarlamentní vyšetřovací skupina k Frontexu začala jednat 23. února a byla ustanovena na čtyři měsíce, tedy do 23. června. V tomhle období bylo naplánováno slyšení s evropskými institucemi, novináři, neziskovými organizacemi i lidmi, kteří přímo střeží evropské hranice na pobřeží,“ popsal práci skupiny Peksa.

Myslet na lidská práva

Závěry vyšetřování by měly být k dispozici v průběhu léta. „Pak už není dáno žádné pevné datum, ale následovat by měla podrobná analýza se závěry a hlavně doporučeními o tom, jak by měl Frontex fungovat, aby naplňoval mandát, který od EU dostal,“ doplnil pirátský europoslanec.

Amnesty International podle Antošové vítá všechna probíhající vyšetřování a v současné době realizuje i svůj vlastní výzkum přímo na místě. Organizace zároveň žádá agenturu Frontex, aby vyhodnotila lidskoprávní situaci v Řecku a na základě toho případně stáhla či pozastavila své operace v zemi.

Do budoucna je podle Antošové nezbytné, aby Frontex ve všech svých politikách a aktivitách dodržoval a prosazoval základní práva, a to zejména co se týče zajištění odpovědnosti, transparentnosti a silnějších mechanismů v oblasti lidských práv.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)