Generální ředitel České televize Jan Souček. Foto: Anna Boháčová / MAFRA / Profimedia

Příliš citlivé zprávy z vyšetřování Wollnera a Fridrichové. Možná je neuvidí ani nový ředitel

Napsal/a Jan Žabka 15. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Nastupující ředitel České televize Jan Souček chce znát obsah závěrečných zpráv vyšetřovacích komisí k jednání moderátorů Marka Wollnera a Nory Fridrichové. Končící šéf ČT Petr Dvořák ale údajně zvažuje, že mu je vůbec neposkytne. Podle informací HlídacíPes.org televize zprávy nedala ani svědkům a obětem možného sexuálního obtěžování a bossingu. Ani oni tak neví, v jaké podobě do nich byly jejich výpovědi zaneseny.

„Ty záležitosti znám jen zvenčí tak, jak byly reflektovány v různých typech médií. Protokoly jsem nečetl. Vedeme s Petrem Dvořákem debatu o tom, jestli mi je předá, nebo nepředá,“ řekl v rozhovoru pro DVTV Jan Souček, nastupující ředitel veřejnoprávní ČT.

„Potřebuji získat jistotu, že to nebyl systémový problém uvnitř toho týmu, možná uvnitř celé zpravodajské divize a toho nastavení. Mně se nechce věřit, že pokud se to týkalo tolika lidí a dělo se to tak dlouho, tak to vždy zůstávalo jen mezi těmi dvěma, že to neputovalo tím systémem a že tam nezafungovalo něco, co tam zafungovat mělo, tedy to, že se ty problémy měly řešit mnohem dříve než v lednu, únoru 2023,“ řekl již v červenci v rozhovoru pro podcast Insider.

„Chci ji znát proto, abych sám pro sebe mohl vyvodit závěr, že to řešení, které bylo přijato, je dostatečné,“ dodal.


V celé kauze jde nyní o závěrečné zprávy interních vyšetřovacích komisí k případům nevhodného chování moderátorů publicistických pořadů vůči podřízeným. Moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová byla svými podřízenými obviněna z bossingu, před komisí vypovídalo zhruba dvacet zaměstnanců ČT.

Dnes již bývalý šéf publicistiky a dramaturg pořadu Reportéři ČT Marek Wollner se měl vedle šikany zaměstnanců dopouštět i sexuálního obtěžování, před interní komisí ČT proti němu mělo vypovídat minimálně třináct podřízených. Jeho chováním se zabývala i policie, která vyšetřování případu odložila s tím, že se podle ní nestal žádný přestupek ani trestný čin.


Součkův předchůdce Dvořák si ale není údajně jistý, zda obě kauzy již nejsou „uzavřená věc“ a jestli se důvěra lidí vypovídat před komisí nevztahovala pouze na něj.

Faktem však je, že zprávy komise měl k dispozici vedle Dvořáka také dosavadní a rovněž končící ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal a ředitelka právního oddělení ČT Markéta Havlová. Podle informací HlídacíPes.org se televize zprávu neposkytla ani svědkům, respektive možným obětem, přestože část z nich o to alespoň v kauze Wollner žádala.

Závažná svědectví, ale ne trestný čin

Veřejnost i oběti možného obtěžování se tak zatím mohou opřít pouze o vyjádření vedení České televize k závěrům komisí a dále o závěr policejního vyšetřování. Zbytek dosud publikovaných informací, včetně svědectví obětí a svědků, přinesla na základě vlastních rešerší média (HlídacíPes.org v kauze Wollner ZDE a Seznam Zprávy v kauze Fridrichová ZDE.)

V lednu Česká televize informovala o ukončení pracovního poměru s Markem Wollnerem ve veřejném prohlášení: „Tento krok je výsledkem vzájemné dohody, náročné pro obě strany,“ uvedla mluvčí ČT Karolína Blinková. A dodala, že nic nenaznačuje tomu, že by ze strany Wollnera docházelo k „jednání, jež by neslo znaky trestného činu“.

„Kriminalisté tuto věc prošetřili a dospěli k závěru, že se nejedná o podezření z jakéhokoliv trestného činu nebo přestupku,“ popsal později závěry vyšetřování mluvčí pražských policistů Jan Daněk České televizi.

O výsledku šetření případu Nory Fridrichové v březnu informoval ředitel Dvořák na Radě ČT: „Komise nezjistila, že by vůči stávajícím redaktorům docházelo ze strany Nory Fridrichové k šikanóznímu či jinému nevhodnému nebo nežádoucímu chování, které by podstatně překračovalo hranice chování mezi nadřízenými a podřízenými.“

„Nicméně v důsledku personální nedostatečnosti týmu a zároveň vysokým nárokům kladeným na kvalitu pořadu docházelo k mimořádným situacím, které vyústily v osobní neshody, a dokonce v některých případech v rozhodnutí o odchodu z redakce,“ dodal.

V souvislosti s uvedenými kauzami na půdě České televize sice nemělo docházet k jednání naplňujícímu skutkovou podstatu přestupku či trestného činu, to však neznamená, že se moderátoři dlouhodobě nedopouštěli nevhodného chování, které překračuje běžné standardy v jakkoli náročných pracovních podmínkách.

Sám Wollner v dřívějších rozhovorech přiznal, že podřízeným například sahal na zadek a na pracovišti pod jeho vedením docházelo k něčemu, co označil za „vzájemnou koketérii“. Část jeho kolegů a kolegyň to ale vnímala jako sexuální obtěžování. Jejich svědectví označil šéf Rady ČT Karel Novák za závažná.

Zprávy nečetly ani oběti obtěžování

Závěrečné zprávy obou komisí byly podle ČT neveřejné a anonymizované, stejně jako svědectví. Anonymizované výpovědi svědků a obětí podle dostupných informací dostali k přečtení ve svých případech pouze Wollner a Fridrichová, aby měli příležitost na případná nařčení reagovat, a také úzké vedení České televize.

Kompletní závěrečné zprávy naopak nedostali ani k nahlédnutí svědci a oběti, kteří před komisemi vypovídali – přestože o ně část z nich žádala. Například i bývalý podřízený Fridrichové z pořadu 168 hodin Jan Novák nedávno vyzval Českou televizi na svém profilu na sociální síti X ke zveřejnění závěrů komisí a výpovědí.

Stále tak není jasné, na základě jakých informací komise, zřízené zaměstnavatelem a složené z pověřených zaměstnanců televize, rozhodly tak, jak rozhodly.

Otázkou také zůstává, zda zprávy interních komisí byly dostatečně anonymizované, a zda moderátoři, kteří se měli údajně dopouštět nevhodného chování, z nich nemohli identifikovat svědky, kteří proti nim vypovídali. Podle dostupných informací se například Marek Wollner pokoušel některé oběti kontaktovat a konfrontovat je právě s obsahem jejich výpovědí.

„Rozesílal různým bývalým redaktorům a redaktorkám SMSky a to pokračovalo i poté, co zprávu dostal do ruky a patrně na jejím základě začal rozeznávat jednotlivé svědky. Jen pár dní před svým odvoláním a znemožněním vstupu do budovy televize vedl také jednu z porad Reportérů ČT, kde téma svého vyšetřování otevřel a snažil se apelovat na city a svědomí přítomných tím, že mu případ ničí život i rodinu. V tu chvíli už byla zpráva z šetření vypracovaná,“ popsal na základě svědectví A2larm.

Redakce HlídacíPes.org se zprávy obou vyšetřovacích komisí snaží už od počátku kauz získat na základě žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Přestože ČT původně naznačila, že s poskytnutím zpráv komisí nebude mít problém, jakmile budou případy uzavřeny, zprávy nakonec poskytnout odmítla.

Řadu měsíců také nebylo možné získat vyjádření k celé věci od končícího ředitele ČT Petra Dvořáka. Ten byl nejdříve zdravotně indisponovaný a později jeho mluvčí Vít Kolář – i přes původní příslib – rozhovor s ředitelem odmítl. Od května vedení televize nereagovalo ani na další dotazy redakce týkající se Wollnerovy kauzy.

Ve věci získání obsahu zpráv vyšetřovacích komisí podniká HlídacíPes.org další kroky; proti zamítavému stanovisku ČT podal odvolání k Úřadu na ochranu osobních údajů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)