Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Příliš prozápadní Jan Lipavský, komentují změny v české diplomacii čínská média. Foto: Profimedia
,

Čínská média varují před obratem Česka k Západu a „přirozeným odporem vůči komunismu“

Vznik nové české vlády, stejně jako loňské sněmovní volby pozorně sledovala i média v Číně. Z jejich článků ční především obava o změnu české zahraniční politiky. Podle některých komentátorů bude nový český kabinet „více protičínský i protiruský“. Nový šéf české diplomacie Jan Lipavský podle čínských médií patří k mladým politikům vzdělaným „v tom nejortodoxnějším západním stylu myšlení“, kteří mají „přirozený odpor vůči komunismu a kolektivismu“.

Tematice českých parlamentních voleb se věnovala i čínská odnož ruského webu Sputnik, jenž je v Číně považován za plnohodnotný zdroj informací a dlouhodobě s tamními státními médii spolupracuje. Jde i o jeden z kanálů, z nějž se čínská propagandy přes Rusko šíří do českého mediálního prostoru (viz např. Studie Sinopsis pro IKDP) .

Několik článků publikoval portál Prague Chinese Times, jehož zakladatel Čou Ling-ťien je důležitou postavou čínské diaspory v ČR s politickými konexemi v Číně. V počátcích pandemie nového koronaviru byl Čou aktivní ve skupování zdravotnického materiálu v ČR, jeho odesílání do Číny, a dokonce přeprodeji zpět, když se situace v tuzemsku začala zhoršovat.

Přímou reakci na volební dění naopak nenajdeme na oficiálních profilech Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze na sociálních sítích (Facebook a Twitter).

Příliš západní Lipavský

Články v čínských médiích se věnují především obavám ze změny orientace zahraniční politiky České republiky s nástupem nové vlády. V tomto duchu jsou vedeny i aktuální komentáře po jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničních věcí. Ty zdůrazňují jeho kritická vyjádření na adresu Číny a Ruska, problematiku účasti těchto zemí v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany či prosazovaný důraz na lidská práva v diplomacii.

To vše má v rámci nové zahraniční politiky symbolizovat „obrat na Západ“, tedy k užší spolupráci s USA a členy Severoatlantické aliance. Server Phoenix komentoval situaci takto:

„Některé analýzy tvrdí, že Lipavský je typickým představitelem generace mladých českých politiků, kteří byli po převratu ve východní Evropě vzděláváni v tom nejortodoxnějším západním stylu myšlení, hluboce se ztotožnili se západním hodnotovým systémem, a získali tak přirozený odpor vůči komunismu a kolektivismu. Zároveň však jejich přehled o současném vývoji ve světě není dostatečně objektivní, což vede k tomu, že v čase krize se ze zvyku obracejí k tomu, co důvěrně znají, tedy k západnímu diskurzu a autoritám. To vnáší do budoucnosti české i evropské zahraniční politiky ještě větší nejistotu.“

Čínská média se věnovala také podrobnému monitorování stavu prezidenta Miloše Zemana nebo například selhání KSČM a jejímu vyřazení z parlamentu. Autoři textu na webu Guancha zdůrazňovali důležitost Zemana při jmenování nové vlády a jejího premiéra. Na základě prezidentových slov dokonce doufali a spekulovali, že odmítne jmenovat Fialu do čela vlády. Autor článku, který se věnoval možnému negativnímu vlivu aféry Pandora papers na výsledky voleb, nepochyboval o úspěchu Andreje Babiše ve volbách.

Zemanova pročínská politika je zpravidla dávána do kontrastu s protchajwanským postojem nově se formující koaliční vlády. Odstupující premiér Babiš je v čínských článcích vnímán spíše neutrálně. Texty také připomínají cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan nebo vypovězení smlouvy s Pekingem hlavním městem Prahou a navázání nové sesterské smlouvy s Tchaj-pejí díky iniciativě primátora Zdeňka Hřiba.

Některé analýzy popisují sbližování České republiky s Tchaj-wanem jako pokračování určitého trendu ochlazení vztahů Číny s EU a jejími jednotlivými členskými státy. Někdy je Česká republika přirovnávána k Litvě a jejich postupné sbližování s Tchaj-wanem prezentováno jako snaha zalíbit se USA. Při bližším popisu jednotlivých politických stran Číňané vyzdvihují zejména postoj k členství v NATO a EU.

Zemanova „vitrína“ pobavila i v Číně

Opětovná hospitalizace Miloše Zemana a odklad jmenování Petra Fialy do čela vlády vyvolaly novou vlnu zájmu čínských médií o politický vývoj v Česku. Pomohlo tomu mimo jiné i umístění prezidenta za skleněnou „vitrínu“ či zástěnu během inaugurace premiéra a ministrů. Fotku skleněného boxu zveřejnil třeba server Guancha.cn.

Ten také opět připomněl prozápadní a protichajwanský postoj nově vzniklé české vlády a zmínil se i o původním nesouhlasu Miloše Zemana se jmenováním Jana Lipavského na post ministra zahraničí:

„Vzhledem k tomu, že nová vládní koalice pod vedením Fialy má prozápadní volební program, je zřejmé, že dojde k posílení vztahů s Evropskou unií a Spojenými státy. Někteří politici opakovaně otevírají i protičínské otázky, zahraniční média se pak domnívají, že nová česká vláda bude ve svém postoji i více protiruská.“

Analytička Chu Li-jen z Institutu pro mezinárodní studia šanghajské Akademie společenských věd ještě před jmenováním vlády napsala: „Výsledek českých voleb určitě do nějaké míry ovlivní česko-čínské vztahy (…) a česko-čínské vztahy čekají potíže a zádrhele.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

47 komentářů

 1. Josef napsal:

  Problémem je ale, že soudruh STb Bureš zatím nebyl zavřen a někteří bl..i v ČR bez vzdělání a prac.povinností se chystají jej zvolit prezidentem – zase mezinárodní ostuda! V Evropě to nedopadne dobře ale celkově, když člověk vidí co dělá vládní banda v Rakousku a Německu – hotový nový fašismus na lidech, a to není ještě zdaleka konec!!!! Co si ale lidé nechají líbit, to tady bude!

  • Honza napsal:

   Kde jste na to studoval? Máte asi vuml made in. USA, že jste tak chytrý.

   • Topka napsal:

    A ty máš IQ jaké hodnoty . Žít na dluh , za cizí peníze , fákaní se jak za komoušů , za pomocí zaostalých technologii plnit pětiletky (tužka papír snese všechno) . A internet a soc . sítě jsou z USA , tobě patří sčot , ten odpovídá tvému „IQ“ .

   • Tondach napsal:

    USA a VUML? A to vám řekli na ruské ambasádě, že jste tak chytrý?

  • David napsal:

   A bude hůř. Češi jsou hrdí na to, že jsou Češi, jen když se hraje hokej fotbal a nebo je olympiáda. Jinak si že všeho dělají srandu a mají to na salámu. Bureš prezident nebude

  • pepa napsal:

   Zřejmě se dočkáš poválečného rozdělení Evropy podle Jaltských dohod. Babiš už ví,že mu Putin majetek nevezme.Tak se nediv,že má raději své jisté.

 2. Josef napsal:

  ježiši márija…a koho tím varují nevěrohodná čínská média ?

 3. Miroslav napsal:

  Je to škoda nekomunikovat se státy jako je Čína a Rusko.

  • Pavel napsal:

   Je škoda se orientovat podle vylhané čínské propagandy.

   • Ondrej napsal:

    tak..a podlezat jim jako to delal ostudny zeman..nakonec z  toho nebylo nic..jen ostuda

   • Václav napsal:

    Ti naši prozápadní poskoci naši zem nenapravitelně poškodí.Obchod s Čínou může pokračovat stejně jako s Čínou obchoduje západ.Tato vláda se zabejčí stejně jako prosazovala Lipavského.Fiala se za něho zaručil a říkal si,Zeman bude brzo končit a my si tam dosadíme svého člověka.Jenom aby se nepřepočítali.Babiš má solidně našlápnuto a ten s touto vládou velký kamarád nebude.

    • Martin napsal:

     ale já nikde nezaznamenal že by někdo z politiků nové vlády říkal že nemáme obchodovat s čínou a ruskem. Jen je to třeba dělat za jasných férových podmínek a nepadat před nimi na zadek. Však k tomu není žádný důvod. Obchod s ruskem je pro nás z pohledu vývozu zboží bezvýznamný a to samé se dá říci o Číně odkud masivně dovážíme. Asi nemáte informace, ale mnohem více překážek našeho obchodu s čínou je na straně číny. Nikdy jsem ale nepochopil, proč bych si například měl objednávat laciné zboží z čínských e-shopů místo toho abych si danou věc koupil v nejbližším obchodě.

    • Pavel napsal:

     Prozatím nás nenapravitelně poškodil akorát hradní čučkař s jeho krtečkovskou „diplomacií“ a zmizelým čínským hradním poradcem/agentem korupčníkem (nehodící se škrtněte). Výsledkem měly být čínské investice v ČR za mnoho set miliard a v reálu zůstalo akorát fotbalové korýtko pro luftjardu. Obchody jedou i bez poklonkování.

  • Jan napsal:

   Smrt všem komunistům !

 4. Travis napsal:

  Dva postřehy.
  1. Pokud někomu může připadat myšlenka, že se nějaký svobodný stát snaží zalíbit jinému, racionální, žije opravdu ve velmi podivně deformovaném světě.
  2. Že se zvolením někoho přibližujeme EU, tedy něčeho, čeho jsme součástí, dává autor myšlenky najevo to, že bychom mohli být součástí čínskoruské unie? Znepokojivé. Defakto Čína a Rusko neustále vzkazuje těm kdo v těch zemí žijí a ty, co jsou ochotni naslouchat, že jsme v nevyhnutelné válce. Bůh s námi.

 5. Břetislav napsal:

  Jsem toho názoru, že člověk nemusí být vzdělán „protikomusniticky“, stačí zkušenost i sdílená. A v Číně o bolševicích také vědí své. A nic moc veselého to nikdy nebylo. Prostě bolševici jsou ty největší zrůdy. U nás se taky „zapsali“!

  • Karel Vodička napsal:

   já si spíš nemůžu zvyknout na dnešní zrůdy.

 6. Babočka napsal:

  Žádný východ nebo západ. Babišova vláda naši republiku tak obrovsky zadlužila-ziničila, že si Čína dělala naději, že si nás bude moci koupit jako nějaký chudý africký stát. A potom za něco vyhandlovat s Ruskem. Fialova vláda má program aby se tak nestalo. To by ale státní zaměstnanci nesměli brečet, že mají nízké platy.

  • Honza napsal:

   Vy budete další chytrolin, cožpak nevíte nic o tom, že zde byl nejméně dva roky corona vir? Kdo asi platil veškeré kompenzace lidem a podnikům v tomto státě? Zapojte občas mozek!

   • Pavel napsal:

    Ano, všichni vědí, že tady byl dva roky covid…. přičemž burešovými podržtaškami naprosto nekompetentně rozdělované kompenzace stály zlomek celého dluhu jdoucího za burešem. To ale burešovi fandové vytěsňují. Jinými slovy, ty „chytrolín“ nejsi a ani „mozek nezapojuješ“ tak často jak bys měl.

   • Tondach napsal:

    Zjistěte si, kolik z  toho gigantického schodku dělají ty kovidové kompenzace! …

   • Ornyl napsal:

    NO tak v první desítce firem, které dostaly nejvyšší kompenzace, byla dvě Casina…To mluví za vše, takže tady nekdákejte o nějaké pomoci v COVIDU, mnohé mnohme důležitekší firmy i přes své žádosti pomoc nedostaly..Zřejmě v uvedených firmách má Babiš také podíl nebo jeho známí….

    • josef napsal:

     Zákony o pomoci v době „covidu“ byly pochopitelně obecné…Nemůžete udělat zákon, že nárok mají firmy „A, G, M,, ale už se to netýká firem „B, C, D,.. „.. To že v tom byly i kasína je sice smutné, ale zákony ( už při vzniku) je nezakazovaly a ty měly také zavřeno… Dneska na ČRo plus na to dostal dotaz také syneček Jurečka, no sice se z toho nevykrucoval, ale nedokázal jasně odpovědět… A pokud něco v budoucnu nová vláda vytvoří k těmto „nárokům – nenárokům“, tak uvidíme… Zatím nic nemají…

     • Pavel napsal:

      Samozřejmě, že to udělat lze. To, že to bureš neudělal je jen projevem jeho totální nekompetence a extrémního podržtaškovství těch, kteří ho nejen v této věci ještě obhajují.

     • josef napsal:

      … no tak to si rád počkám na nové „geniály“ ve vládě až něco „zplodí“… Mnoho firem má několik činností – čili se to bude zřejmě nějak “ poměrově dělit“. Už se těším na tiskovku až tam pět „rozumbradů“ bude s vážnou tváří oznamovat výsledný unikát… Ale třeba se budu plést…

  • Ondrej napsal:

   je to tak..to co prededl Babis, Socani za podpory KSC a castence SPD je rozpoctovy zlocin..mohlo to byt vyrazne lepsi, ale neni. a tvrde na to doplatime, a odnese to asi nova vlada..fakt by meli byt statni zamestnanci radi za ty vykony co vetsinou predvadi..

  • Topka napsal:

   Oni se uskromní , budou muset a nebo půjdou …..

 7. gogo napsal:

  Lipavský a odpor vůči kolektivismu ? Právě naopak. On jako pirát má velice blízko k tomu modernímu evropskému kolektivismu typu sdílení kde čeho, otevřenost přistěhovalcům, otevřenost vůči vnitřní migraci apod. Nezajímá ho že všude už je něco vybudováno a že to museli vybudovat naši předci. Nezajímají ho zásluhy ani to že někteří lidé v nějakém místě léta platí daně a tím pádem by k tomu místu měli mít větší práva než nově příchozí. je to tedy naopak plně kolektivistický typ člověka. Paradoxně ale protičínský a to se číně nelíbí

 8. Ilona Málková napsal:

  Konečně nějaké dobré zprávy. 😀
  I když teda nechápu čemu se diví.

 9. Přemysl Louda napsal:

  názory mladých jiné již nebudou vzhledem k tomu že se narodili do jiné doby od ZŠ mají školní vzdělání,které jim obrátilo dějiny a tak já se nedivím,že názory teď již i mladých politiků jsou jaké jsou.Ahoj

  • Pavel napsal:

   Ano, čínská bestiální komunistická totalita křiví nejen dějiny ale i celé generace mladých lidí.

 10. vlastenec napsal:

  chraň nás pán bůh před témito Lipavskými,už zeman tušil co to bude za exota-bůh s námi a zlé pryč!

  • Dr. B napsal:

   Chraň nás pán bůh především před vlastenci, co umí lépe mluvit a myslet čínsky, rusky či slovensky, než česky …….
   Hezký den 😉

  • Tondach napsal:

   Ach jo ….

 11. Josef napsal:

  Prosím vás koalice se dostala k moci tím že se spojili,a je jasné že budou hrát na Americkou strukturu,USA potřebuje blbečky pro svůj obchod se zbraněmi,jako nutnostní se ochránit před agresí Ruska.Lipavský je cucák bez patřičného vzdělání a hlavně skušeností a to snad skládá většina koalice. Mně stačí starostové a Rakušana podivné finance ze zemí ráje od baronu foltajických elektráren.Kdyby tady Policie a státní zastupitelství dělo co mají, tak spousta politiku dnes dávno sedí a jsou jim zabaveny majetky a konta co si nakradli od roku 1990. Jeto ostuda nás všech že jim jejich trestné činy nadále tolerujeme a ještě jim daváme hlasy aby za nás jednali.

  • Dr. B napsal:

   Tak si to po sobě alespoň přečtěte, než to zde publikujete. V této formě je vážně problém to i přečíst, natož pochopit.

  • Tondach napsal:

   Hlavně nezapomenout plivat na USA, na ruské ambasádě budete za odměnu vyfotografován před rozvinutou sovětskou vlajkou! Fuj, hanba!

  • Ornyl napsal:

   A proč by se nespojili? Je to zcela legální všude v civilizoavných zemích i u nás….Než tady bude přispívat, tak si napřed prostudujte zákon o volbách …

 12. Tomáš napsal:

  Velmi dobře napsaná analýza čínských politologu o tvrdé změně kursu Černínu k Číně a Rusku. Nový MZ Lipavsky je dobře prokadrovan s výsledkem, že nelze očekávat změny. Tak tomuto výsledků lze rozumět, nelze očekávat změnu kursu k lepším vztahům s Čínou a Ruskem. Je nutné si položit otázku, zda tento tvrdý a nekompromisní kurs vůči světovým mocnostem
  jakým je Čína a Rusko je z dlouhodobého hlediska správný a přínosný pro ČR. Dva protipóly Ukrajina aTchaiwan nejsou ani ctvrtinove náhražky. Jistě se stava, že diplomacie státu se dostane na trajektorii, která zhoršuje vzájemné vztahy a jsou konfrontacni. Naději je, že tak tvrdý kurs může být jen na nějaké období, ale škody mohou být nevratné a dlouhodobé.

 13. v napsal:

  Spoléhat se na západ se nám vždy vymstilo. Spojenci jsou jen dosud, pokud je to nic nestojí a můžou nás odírat kde se dá. Jakmile jde o podporu, tak stojí za svými zájmy a ČR je jim úplně u zádele. Známe Mnichovskou zradu a 68. rok. Plno keců o podpoře a stejně nás vždy zradili. Totéž se děje i dnes. Jakou cenu platíme za loajalitu s USA?
  S Čínou obchodují spojenci radostně a ve velkém, jen naše ekonomika doplácí na naši blbost. A lidská práva? Tato floskule bez obsahu stála již životy milionů lidí a úplně zbytečně. V USA se střílejí černoši na potkání a Lipavský mlčí a mlčí. Farský se jede do USA učit, jak nám zakroutí krkem. To jsou ta lidská práva v praxi.

 14. Podnebný napsal:

  To nemusí nikoho varovat, to si zavinili svým „respektováním“ lidských práv a obchodním „třeskem“, kdy k nám vozí zboží pofiderní kvality i sortimentu. Pravděpodobně se v nich zklamal i Zeman, už na ně jaksi zapomněl a mluví jen o přátelství s Ruskem „na věčné časy a nikdy jinak“. Ale ani Rusku tady už zaplať pánbůh nikdo nevěří a tak se musí Češi orientovat na tu správnou světovou stranu, kde jsou hospodářsky i politicky vyspělé a rozvinuté země, se kterými je třeba držet krok. A do toho nám nesmí už nikdo kecat.

 15. Pavel napsal:

  Myslím, že většina našich občanů, alespoň tzi rozumní a objektivní nechce být závislí ani na Rusku , Číně ale také na USA a záípadu. Rád bych se dočkal doby, kdy nebudeme nikomu podlézat STANEME SE SUVERENNÍ ZEMÍ.

  • Pavel napsal:

   Tak to máš štěstí. Vzhledem k tomu, že se západem máme jen a pouze korektní vztahy a rusácku a číně jsme díky pokračující degeneraci čučkaře a nevyhnutelnému konci bureše přestali podlézat, tak ses vlastně dočkal.

 16. Krkowitz fon Milowitz napsal:

  Online agregátor zpráv 24 hodin denně, ( http://www.guancha.cn ) od Shanghai Spring and Autumn Development Strategy Research Institute se zaměřením na mainstreamová zahraniční média po celém světě.

  Pane/í Sinopsis-ová vy se zabýváte opravdu bizrdní servry takovej malej osobnín dotaz to děláte za svoje teda ve svém volném čas a živýte se čestně řádnou prací, nebo je to součást práce AGENTurního centra pro výzkum internetu coby tzv. prevence virtuální komunikace a Centra NE-závislého výzkumu (ovivňování) veřejného mínění zabívájíci se podvratnými aktivitami ve světě. ?!?

 17. Tom napsal:

  Skvělé zprávy 🙂

 18. Gregory napsal:

  Kdekoli jsou u moci komunisté je peklo na zemi.

Přidávání komentářů není povoleno