Příliš prozápadní Jan Lipavský, komentují změny v české diplomacii čínská média. Foto: Profimedia

Čínská média varují před obratem Česka k Západu a „přirozeným odporem vůči komunismu“

Napsal/a Sinopsis 13. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Vznik nové české vlády, stejně jako loňské sněmovní volby pozorně sledovala i média v Číně. Z jejich článků ční především obava o změnu české zahraniční politiky. Podle některých komentátorů bude nový český kabinet „více protičínský i protiruský“. Nový šéf české diplomacie Jan Lipavský podle čínských médií patří k mladým politikům vzdělaným „v tom nejortodoxnějším západním stylu myšlení“, kteří mají „přirozený odpor vůči komunismu a kolektivismu“.

Tematice českých parlamentních voleb se věnovala i čínská odnož ruského webu Sputnik, jenž je v Číně považován za plnohodnotný zdroj informací a dlouhodobě s tamními státními médii spolupracuje. Jde i o jeden z kanálů, z nějž se čínská propagandy přes Rusko šíří do českého mediálního prostoru (viz např. Studie Sinopsis pro IKDP) .

Několik článků publikoval portál Prague Chinese Times, jehož zakladatel Čou Ling-ťien je důležitou postavou čínské diaspory v ČR s politickými konexemi v Číně. V počátcích pandemie nového koronaviru byl Čou aktivní ve skupování zdravotnického materiálu v ČR, jeho odesílání do Číny, a dokonce přeprodeji zpět, když se situace v tuzemsku začala zhoršovat.

Přímou reakci na volební dění naopak nenajdeme na oficiálních profilech Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze na sociálních sítích (Facebook a Twitter).

Příliš západní Lipavský

Články v čínských médiích se věnují především obavám ze změny orientace zahraniční politiky České republiky s nástupem nové vlády. V tomto duchu jsou vedeny i aktuální komentáře po jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničních věcí. Ty zdůrazňují jeho kritická vyjádření na adresu Číny a Ruska, problematiku účasti těchto zemí v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany či prosazovaný důraz na lidská práva v diplomacii.

To vše má v rámci nové zahraniční politiky symbolizovat „obrat na Západ“, tedy k užší spolupráci s USA a členy Severoatlantické aliance. Server Phoenix komentoval situaci takto:

„Některé analýzy tvrdí, že Lipavský je typickým představitelem generace mladých českých politiků, kteří byli po převratu ve východní Evropě vzděláváni v tom nejortodoxnějším západním stylu myšlení, hluboce se ztotožnili se západním hodnotovým systémem, a získali tak přirozený odpor vůči komunismu a kolektivismu. Zároveň však jejich přehled o současném vývoji ve světě není dostatečně objektivní, což vede k tomu, že v čase krize se ze zvyku obracejí k tomu, co důvěrně znají, tedy k západnímu diskurzu a autoritám. To vnáší do budoucnosti české i evropské zahraniční politiky ještě větší nejistotu.“

Čínská média se věnovala také podrobnému monitorování stavu prezidenta Miloše Zemana nebo například selhání KSČM a jejímu vyřazení z parlamentu. Autoři textu na webu Guancha zdůrazňovali důležitost Zemana při jmenování nové vlády a jejího premiéra. Na základě prezidentových slov dokonce doufali a spekulovali, že odmítne jmenovat Fialu do čela vlády. Autor článku, který se věnoval možnému negativnímu vlivu aféry Pandora papers na výsledky voleb, nepochyboval o úspěchu Andreje Babiše ve volbách.

Zemanova pročínská politika je zpravidla dávána do kontrastu s protchajwanským postojem nově se formující koaliční vlády. Odstupující premiér Babiš je v čínských článcích vnímán spíše neutrálně. Texty také připomínají cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan nebo vypovězení smlouvy s Pekingem hlavním městem Prahou a navázání nové sesterské smlouvy s Tchaj-pejí díky iniciativě primátora Zdeňka Hřiba.

Některé analýzy popisují sbližování České republiky s Tchaj-wanem jako pokračování určitého trendu ochlazení vztahů Číny s EU a jejími jednotlivými členskými státy. Někdy je Česká republika přirovnávána k Litvě a jejich postupné sbližování s Tchaj-wanem prezentováno jako snaha zalíbit se USA. Při bližším popisu jednotlivých politických stran Číňané vyzdvihují zejména postoj k členství v NATO a EU.

Zemanova „vitrína“ pobavila i v Číně

Opětovná hospitalizace Miloše Zemana a odklad jmenování Petra Fialy do čela vlády vyvolaly novou vlnu zájmu čínských médií o politický vývoj v Česku. Pomohlo tomu mimo jiné i umístění prezidenta za skleněnou „vitrínu“ či zástěnu během inaugurace premiéra a ministrů. Fotku skleněného boxu zveřejnil třeba server Guancha.cn.

Ten také opět připomněl prozápadní a protichajwanský postoj nově vzniklé české vlády a zmínil se i o původním nesouhlasu Miloše Zemana se jmenováním Jana Lipavského na post ministra zahraničí:

„Vzhledem k tomu, že nová vládní koalice pod vedením Fialy má prozápadní volební program, je zřejmé, že dojde k posílení vztahů s Evropskou unií a Spojenými státy. Někteří politici opakovaně otevírají i protičínské otázky, zahraniční média se pak domnívají, že nová česká vláda bude ve svém postoji i více protiruská.“

Analytička Chu Li-jen z Institutu pro mezinárodní studia šanghajské Akademie společenských věd ještě před jmenováním vlády napsala: „Výsledek českých voleb určitě do nějaké míry ovlivní česko-čínské vztahy (…) a česko-čínské vztahy čekají potíže a zádrhele.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)