Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ICIJ,

Jsou tu Paradise papers, další únik informací z daňových rájů. Česká stopa zmiňuje Koženého, Appian či IPB

Jsou tu nové „Panama papers“. I tentokrát uniklá data získal německý deník Süddeutsche Zeitung a více než 13 milionů dokumentů sdílel s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ). Na rozdíl od předchozí databáze se „Paradise papers“ zaměřují hlavně na americké klienty. Českých jmen je v databázi několik, většinou jde o jména spojená se starými kauzami z přelomu tisíciletí.

Co do objemu uniklých dat předčí Paradise papers předchozí databázi z Panamy, z níž se na veřejnost dostalo přes 11 milionů dokumentů.

Nově uniklé záznamy pokrývají dlouhé období od roku 1950 do roku 2016. Databáze obsahuje miliardové smlouvy, bankovní záznamy a e-maily týkající se zhruba 25 tisíc firem spojených s lidmi ve 180 zemích světa.

Data z devatenácti rejstříků

Citlivé dokumenty pocházejí ze dvou právnických společností: Appleby Global Group Services Limiteda sídlící na Bermudách a ze společnosti Estera se sídlem v Singapuru. Obě firmy jsou klíčovými hráči na poli offshoreového podnikání.

Zatímco vlastnictví offshore společnosti je samo o sobě legální, zaručená diskrétnost přitahuje různé pračky peněz, obchodníky s drogami, defraudanty a všechny ty, kdo se ke svému vlastnictví nechtějí veřejně hlásit.

Součástí balíku uniklých informací jsou data z devatenácti obchodních rejstříků v jurisdikcích, jež patří do pavučiny globální šedé ekonomiky. Většina uniklých dokumentů je spojena s firmami z daňových rájů v Bermudách a na Kajmanských ostrovech.

Offshoreové pavučiny tak dávají nahlédnout do byznysu ministra obchodu USA Wilbura Rosse, ale vedou také k britské královně Alžbětě II. nebo k hlavnímu fundraiserovi kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Českých jmen je v databázi poskrovnu, většinou jde o jména spojená se starými kauzami z přelomu tisíciletí. Jak vyplývá z informací Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které mělo možnost databázi detailně projít, v uniklých dokumentech se objevují jména jako Viktor Kožený, impérium rodiny Komárků, právník Josef Brož, nebo jména spojená se společností Appian, či IPB.

„Oproti Panama Papers nemají Češi v nových dokumentech tak prominentní postavení. Celkem se Česka týká asi 12 tisíc dokumentů, část z nich se opakuje, část z nich je poškozená, takže se obsah nedá přečíst. Je to pravděpodobně dáno i tím, že právnická firma Appleby narozdíl od Mossack Fonseca neměla v Česku svoji pobočku,“ vysvětluje Pavla Holcová z Investigace.cz

Prominentní klienti

Zatímco z Česka se v databázi neobjevuje žádné výbušné jméno, z mezinárodního pohledu odkrývají Paradise Papers zajímavá zahraniční jména.

Jako klíčová se jeví informace o napojení Trumpova ministra obchodu Wilbura Rosse na Rusko. Ross podle uniklých dokumentů vlastní podíl ve společnosti, která od roku 2014 v tržbách obdržela více než 68 milionů dolarů od ruské energetické společnosti spoluvlastněné zeťem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dokumenty odkrývají také investice britské královny Alžběty II. Ta podle uniklých dat ze společnosti Appleby investovala miliony dolarů do úvěrových a farmaceutických společností. Královna, která poskytuje vhled do jejích investičních aktivit v rámci Lancasterského vévodství, své offshoreové investice nikdy nezveřejnila.

Uniklá data míří také do Kanady k poradci a blízkému příteli kanadského premiéra Justina Trudeaua, Stephenu Bronfmanovi. Ten se podle dokumentů z offshoreové spleti firem spojil s Leo Kolberem, členem Liberální strany a bývalým členem kanadského senátu, a Kolberovým synem, aby potichu odsunuli miliony dolarů do kajmanského fondu.

Tyto manévry mohly podle expertů, kteří prošli více než tři tisíce souborů popisujících aktivity fondu, sloužit k daňovým únikům v Kanadě, Spojených státech i Izraeli.

V dokumentech se objevuje také jméno ugandského ministra zahraničí a bývalého prezidenta Valného shromáždění OSN Sama Kutesy, který si pro správu svého osobního majetku zřídil offshoreový fond na Seychelách, dále brazilského ministra financí Henrique de Campos Meirellese, který na Bermudách zřídil nadaci „s dobročinnými účely”, či Antanase Guogy, litevského člena Evropského parlamentu a profesionálního pokerového hráče. Ten držel podíl ve společnosti z ostrova Man, jejímiž dalšími společníky byl i hazardní mogul.

Ze získaných dokumentů také vyplývá že bývalý demokratický prezidentský adept a čtyřhvězdičkový generál v důchodu Wesley Clark, který sloužil jako hlavní evropský velitel NATO, byl ředitelem on-line hazardní společnosti s offshoreovými dceřinými společnostmi.

Zlatá devadesátá

Co se týká českých stop, v Paradise Papers lze v uniklých dokumentech dohledat spíše střípky, které mohou dát vhled do historických transakcí.

Součástí uniklých dokumentů je například detailní spis o několika tisících stran nazvaný Tritton vs. Fortis Bank, který popisuje jak chronologii pádu IPB tak například expertně odhaduje tržní hodnotu akcií IPB v roce 1999.

Nejzajímavější je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku emailová komunikace právní kanceláře Appleby. V momentě, kdy v případu IPB dojde k mimosoudnímu vyrovnání, jsou adresáti e-mailů překvapeni, že to šlo tak hladce.

Další set dokumentů uniklých z právní kanceláře odhaluje zakládání složitých vlastnických struktur Jitkou Komárkovou Cechlovou a jejím manželem Alešem Cechelem. Jitka Cechlová Komárková je podle žebříčku časopisu Forbes nejbohatší ženou v České republice.

Většinu svého jmění získala při dělení rodinného majetku v roce 2010. V té době se dělil rodinný holding rodiny Komárkových KKCG, který na začátku 90. let společnými silami vybudovali otec a syn Karlové Komárkovi.

Holding se dělí na dvě hlavní větve – ropnou a plynárenskou část a strojírenskou část. Ropnou a plynárenskou část získal Karel Komárek mladší, strojírenskou část Karel Komárek starší a jeho dcera Jitka Cechlová Komárková.

Přibližně stovka „českých“ dokumentů z Paradise Papers se týká prominentního advokáta Josefa Brože. Ten je spojován s bývalým ředitelem ČEZ Martinem Romanem. Brož zakládal komplexní offshoreové finanční struktury s mnoha portfolii.

Poslední velkou kauzou, která zanechala svůj otisk v Paradise Papers, se pojí s firmou Appian. Jako vlastník Appian Group Limited je uvedený Marek Čmejla. Dokumenty, které unikly z právní kanceláře Appleby, popisují finanční struktury založené na ostrově Man a přesně korespondují s nálezy obžaloby v kauze Mostecké uhelné.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře