Zdroj: Süddeutsche Zeitung

Panama Papers: každý devátý na českém seznamu má ruské jméno

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 14. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Uniklá data z právnické firmy Mossack Fonseca vydávají svědectví i o českých rezidentech. HlídacíPes.org se společně se zástupci dalších médií nyní snaží českou stopu v Panama Papers rozkrýt. Než Panama tým projde klíčové dokumenty, přinášíme přehled, co vlastně obsahuje tuzemská větev kauzy, která nyní hýbe celým světem.

Do sídla vedení právnické firmy Mossack Fonseca v Panamě vtrhl tento týden policejní tým z tamního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Cíl měl jediný – zajistit dokumenty vztahující se k podezření, že prostřednictvím této společnosti docházelo k daňovým únikům, či k praní špinavých peněz.

Impulzem pro policejní zásah byly informace vzešlé z masivního úniku dat, která se z této společnosti soustředící se na zakládání offshorových firem, dostala na počátku měsíce do médií.

PP-stat-final

©HlídacíPes.org

S částí databáze, která se týká Česka, měl HlídacíPes.org společně se zástupci dalších investigativních novinářů možnost se seznámit. V současné době pracuje český Panama tým společně s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku na prověřování konkrétních jmen a firem a věnuje se procházení dokumentů, které o těchto subjektech ze společnosti Mossack Fonseca unikly.

Do doby, než se podaří zpracovat příběhy konkrétních aktérů, rozhodl se HlídacíPes.org obecně zanalyzovat samotnou databázi. V následujících týdnech vám pak přineseme příběhy konkrétních lidí, kteří služeb Mossack Fonseca využívali.

Češi nebo Rusové?

Po detailnějším prostudování seznamu jmen a firem vztahujícím se k Česku vychází najevo, že v databázi figuruje k dnešnímu dni 195 jmen spjatých s Českem a 215 firem propojených s těmito jmény. Přičemž 42 firem je v databázi uvedeno bez propojení na konkrétní majitele. Třináct společností a sedm konkrétních jmen je na seznamu vedeno jako přímí klienti Mossack Fonseca.

Číslo nemusí být ovšem konečné – česká jména se například objevují také v dokumentech zahraničních firem, které v české databázi Panama Papers nejsou uvedeny, a která lze stále prozkoumávat.

Původní informace o 283 jménech vycházela z údajů, které nebyly očištěny o dublující se jména, popřípadě firmy.

Zajímavé také je, že každé deváté jméno na seznamu majitelů firem navázaných na Česko je ruského původu. Rusové tvoří více než 11% z českého seznamu vlastníků společností a jsou navázáni na 20 firem. U dalších 16 společností nelze identitu vlastníka dohledat kvůli ukrytí za anonymní akcie. Některé další společnosti pak k zakrytí identity vlastníků využívají služeb právníků.

PP-rozmístění firem

Země, kde jsou firmy z české databáze Panama Papers registrovány. ©HlídacíPes.org

Česká data dávají také nahlédnout do toho, jaké země si čeští – popřípadě ruští majitelé firem, vybírají za destinace pro své společnosti.

Z analýzy shromážděných dat vyplývá, že nejvíce firem spjatých s naší zemí, bylo zaregistrováno v daňovém ráji na Britských Panenských Ostrovech (BPO), v oblíbenosti destinací jsou následovány dalšími ostrovními státy Seychely a Bahamy. V Panamě, domovské destinaci firmy Mossack Fonseca, bylo registrováno pouze devět společností.

PP-graf-final

©HlídacíPes.org

Spravedlivý podíl

Obrovské množství dat (11,5 milionů dokumentů) z firmy Mossack Fonseca se dostala od neznámého zdroje do německého deníku Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ). Následně byla zjištění publikována ve většině světových médiích. V Česku data získalo České centrum pro investigativní žurnalistiku. To následně iniciovalo vznik skupiny tvořené investigativními novináři z Česka napříč médii, která má za cíl důkladně prověřit českou databázi – podrobnosti o Panama týmu NALEZNETE ZDE.

Zatímco v Česku není na seznamu přímo žádné jméno významného politika, v zahraničí už kauza Panama Papers otřásla například postavením islandského premiéra Davida Gunnlaugssona. Ten rezignoval v důsledku zveřejněných informací, že prostřednictvím offshorové společnosti zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Uniklá data způsobila problémy také britskému premiérovi Davidu Cameronovi, jenž vlastnil akcie v offshorové společnosti svého otce.

Zatímco v Evropě vyvolala kauza pozdvižení, vlivní Američané se v uniklé databázi neobjevili. O důvodech, proč tomu tak je, se dočtete ZDE. Nicméně navzdory absenci významných Američanů, vyzval americký prezident Barrack Obama na základě této kauzy k mezinárodní reformě daňového systému. „Problém je v tom, že většina tohoto konání je legální, a nikoliv ilegální,“ citoval prezidenta Obamu The Guardian. „Základní princip je, aby každý platil spravedlivý podíl.“


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Karel Janeček-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)