Prezidentův poradce Martin Nejedlý na Hradě zůstává. A pokutu 27, 5 milionů prý zaplatí

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 27. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Městský soud v Praze dnes potvrdil rozhodnutí první instance, že firma LUKOIL Aviation Czech, kterou spoluvlastní prezidentův poradce Martin Nejedlý, musí státu zaplatit pokutu 27,5 milionů korun. Verdikt je pravomocný. Prezident Miloš Zeman si Nejedlého povolal kvůli tomu k osobnímu rozhovoru. Po něm Nejedlý oznámil, že pokutu zaplatí a na Hradě zůstává.

Soud dnes rozhodoval o odvolání v kauze, jejíž počátky spadají do roku 2009. Státní správa hmotných rezerv (SSHR) tehdy uzavřela smlouvu s Lukoil Aviation Czech na obměnu leteckého petroleje v hodnotě 270 milionů korun.

Firma, která prostřednictvím další společnosti patří Martinu Nejedlému, poradci prezidenta Miloše Zemana, ale vrátila do státního zásobníku pouze necelou polovinu paliva.

Za to dostala od SSHR pokutu 20% z ceny nedodaného paliva, tedy 27,5 milionů korun.

Firma však uloženou pokutu dosud neuhradila, a stát byl proto nucen vymáhat ji soudní cestou. Obvodní soud loni v červnu potvrdil oprávněnost požadavku na její zaplacení a rozhodl, že Lukoil Aviation Czech musí sankci uhradit.

Společnost se proti verdiktu odvolala a týden po jeho vynesení skončila v likvidaci. Dnes Městský soud v Praze verdikt první instance potvrdil.

„Soud vyhověl žalobě v plném rozsahu,“ řekla HlídacíPes.org mluvčí Městského soudu Markéta Puci. „Lukoil Aviation Czech musí zaplatit pokutu ve výši 27, 514 309 korun, plus úroky z prodlení a náklady řízení, které ještě nejsou vyčísleny.“ Přičemž úroky z prodlení se počítají od února 2014.

Sám Nejedlý mobilní telefon dnes nezvedal, a na sms dotazy nereagoval. Podle právního zástupce firmy Petra Syrovátky LUKOIL Aviation Czech pokutu po doručení rozsudku zaplatí. Není však jasné z čeho. Podle údajů z poslední účetní závěrky totiž firma skončila v roce 2013 v mínusu 25 milionů korun. Lze proto předpokládat, že pokutu splatí ruská mateřská společnost.

Osobní rozhovor

Martin Nejedlý je pro prezidenta Miloše Zemana klíčovým mužem, jenž ho podpořil v prezidentské kampani a doprovází jej na klíčových zahraničních cestách. Prezident Zeman ale již dříve avizoval, že se v souvislosti s udělenou pokutou rozhodne, zda bude i nadále ve skupině jeho poradců, až padne pravomocný verdikt. To se nyní stalo.

„Pan prezident se seznámí s rozsudkem, především se ale v krátké době setká s panem poradcem,“ konstatoval ¨po rozsudku prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Po tomto osobním rozhovoru pan prezident oznámí další postup.“

Zeman přitom v minulosti již podobně avizoval, že odvolá z funkce kancléře Vratislava Mynáře, pokud nezíská bezpečnostní prověrku. NBÚ prověrku Mynářovi neudělil, ale přesto zůstává stále ve své funkci.

Ve středu podvečer Deník.cz s odvoláním na Nejedlého informoval, že prezident Miloš Zeman mu prý po dlouhém rozhovoru řekl, že nevidí důvod, aby hradní post poradce hlavy státu opouštěl. Problém nemá Nejedlý ani s obstaráním financí na pokutu: dlužné miliony zaplatí okamžitě po doručení rozsudku.

Důležitý tandem

Jak Mynář, tak Nejedlý patřili ke klíčovým postavám v době, kdy se Miloš Zeman teprve ucházel o prezidentský post. Byl to především Nejedlý, kdo stál za Zemanovým restartem. Kromě toho jej sám podpořil i finančně, na kampaň poskytl Zemanovi 600 tisíc korun, další 400 tisíc pak putoval na Zemanův účet z Nejedlého společnosti Famos Trading.

Po úspěchu v prezidentský volbách se Nejedlému otevřely dveře na Hrad. Miloš Zeman jej ustanovil svým poradcem a stal se také členem expertního týmu. V současné době Nejedlý využívá na Pražském hradě luxusní kancelář a prezidenta doprovází na významných zahraničních cestách. Například s ním cestoval do Číny, jako jeden z mála jej doprovázel na olympiádu, či na jednání s Vladimirem Putinem při návštěvě Ruska.

Účastnil se i konference na ostrově Rhodos pořádanou někdejším rozvědčíkem KGB a dnes Putinovým důvěrníkem Vladimírem Jakuninem. Nejedlý, jenž v Rusku deset let žil, se netají svým obdivem k ruskému prezidentovi, jehož portrét měl vyobrazený na krytu svého mobilního telefonu.

To, co naopak tají, je vlastní minulost. Hrad navzdory opakovaným žádostem novinářů dosud nezveřejnil Nejedlého životopis. Stále tak není jasné, čemu se prezidentův klíčový poradce v Rusku věnoval a jaké jsou jeho vazby na tamní režim.

Martin Nejedlý-5

Autorka: Eliška Hradilková Bártová

Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Janecek-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)