Tajemný pan Nejedlý. Firma Zemanova klíčového muže opět před soudem. Dluží státu 27,5 milionů

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 26. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Městský soud v Praze se bude tuto středu zabývat otázkou, zda má firma Lukoil Aviation Czech vlastněné prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým zaplatit státu pokutu 27,5 milionů korun. Soud první instance pokutu za nevrácené letecké palivo již potvrdil, Lukoil se proti verdiktu odvolal.

Soud bude rozhodovat o odvolání v kauze, jejíž počátky spadají do roku 2009. Státní správa hmotných rezerv (SSHR) tehdy uzavřela smlouvu s Lukoil Aviation Czech na obměnu leteckého petroleje v hodnotě 270 milionů korun.

Rychle do likvidace

Firma, která prostřednictvím další společnosti patří Martinu Nejedlému, poradci prezidenta Miloše Zemana, ale podle rozhodnutí první instance vrátila pouze necelou polovinu paliva.

Za to dostala od SSHR pokutu 20% z ceny nedodaného paliva, tedy 27,5 milionů korun. Firma však uloženou pokutu dosud neuhradila, a stát byl proto nucen vymáhat ji soudní cestou. Obvodní soud loni v červnu potvrdil oprávněnost požadavku na její zaplacení a rozhodl, že Lukoil Aviation Czech musí sankci uhradit.

Společnost se proti verdiktu odvolala, týden po jeho vynesení skončila v likvidaci.

GRAFIKA: Podnikatel, politik a poradce Martin Nejedlý

Nejedlý se k chystanému soudnímu líčení nevyjádřil. Už dříve ale v online deníku Aktuálně.cz reagoval na dotaz, proč pokutu nezaplatil slovy: „Proč bych platil něco, co bylo vytvořeno proti mně, proti naší společnosti účelově?“

Pokud soud druhé instance potvrdí původní verdikt, bude muset Lukoil Aviation Czech téměř třiceti milionovou pokutu uhradit, anebo použít mimořádný opravný prostředek – dovolání. To však nemá na platbu odkladný účinek.

Život v Rusku

Navzdory svému dluhu vůči státu se Nejedlý stále těší podpoře prezidenta Miloše Zemana, v jehož týmu poradců zasedá. Zeman již dříve avizoval, že počká, jak dopadne soudní spor, a teprve poté se rozhodne, zda Nejedlý zůstane jeho poradcem. Nejedlý patří mezi Zemanovy nejbližší a byl to především on, kdo mu výrazně pomohl v předvolební kampani.

V současné době Nejedlý využívá na Pražském hradě luxusní kancelář a prezidenta doprovází na významných zahraničních cestách. Například s ním cestoval do Číny, jako jeden z mála jej doprovázel na olympiádu, či na jednání s Vladimirem Putinem při návštěvě Ruska.

Účastnil se i konference na ostrově Rhodos pořádanou někdejším rozvědčíkem KGB a dnes Putinovým důvěrníkem Vladimírem Jakuninem. Nejedlý, jenž v Rusku deset let žil, se netají svým obdivem k ruskému prezidentovi, jehož portrét měl vyobrazený na krytu svého mobilního telefonu.

To, co naopak tají, je vlastní minulost. Hrad navzdory opakovaným žádostem novinářů dosud nezveřejnil Nejedlého životopis. Stále tak není jasné, čemu se prezidentův klíčový poradce v Rusku věnoval a jaké jsou jeho vazby na tamní režim.


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Karel Janeček-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)