Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Prezidentský projev v sedmi rychlých bodech: trocha naivity a odvážná sázka na mladé

Napsal/a Robert Malecký 1. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Po deseti letech, kdy se soudný člověk tzv. vánočním poselstvím prezidenta Miloše Zemana spíše vyhýbal, dostalo Česko obnovenou tradici prezidentských projevů novoročních. Po formální stránce pár údajů: stejně jako jeho předchůdce mluvil Petr Pavel ze záznamu a jeho první promluva byla skoro o polovinu delší než u jeho předchůdce.

Nyní už krátké tradiční shrnutí pro ty, kdo pro novoroční povinnosti nemohli projev sledovat v televizoru.

Chápeme snahu prezidenta vyvážit nedávnou tragédii na filozofické fakultě tak, aby nikoho neurazil a zároveň řekl, co je třeba. Některé věty řazené za sebe však mohou vyznívat nevhodně, nebo být dokonce pro někoho návodné (při hledání viníků).

Nehledejme další viníky, na které bychom mohli ukázat prstem. Není možné zajistit přítomnost policistů na všech veřejných místech.

Také představa, že je možné utahovat šrouby systému (v dobré víře, přirozeně) a zároveň se nedotknout občanských svobod, je politicky naivní. Jakékoli posílení bezpečí i „bezpečí“ je vždy výměnou za svobody, bavíme se pouze o míře jejich omezení.

Stejně tak nebude nikdy dost kontrol a regulací k eliminaci všech nebezpečí. Musíme analyzovat, co se stalo a proč se to stalo. Můžeme zlepšit zákony, kontroly a opatření, ale nemůžeme se kvůli strachu vzdávat svobody.

Prezident se ostře vymezil vůči populistům a extrémistům, a ačkoli je nejmenoval, pojmenování bylo dostatečně adresné.

Populisté a extremisté, kteří lákají na líbivé sliby a nestraní se zneužití či přímo rozdmýchávání našich obav, získávají hlasy snadno. V realitě pak ale problémy pouze prohlubují a své země i jejich lidi vyčerpávají.

Pojďte k volbám. Prezidentská agenda si voleb v roce 2024 správně všímá jako předehru ke klíčovým sněmovním volbám v následujícím roce 2025. Tuší, že po slovenském, nebo v jiném gardu polském příkladu, budou pro vývoj ve středoevropském prostoru mimořádně důležité.

A už v tomto roce dostanete možnost v rámci evropských, krajských a senátních voleb dát jasně najevo, co od politiky očekáváte. Je to velká příležitost ovlivnit další směřování naší země i Evropské unie. Nenechte si ji, prosím, ujít.

Jednoznačná podpora zavedení eura. To se v ODS líbit nebude.

Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností.

Klíčová pasáž, prezident mluví k mladým lidem. Přímo, bez vytáček, s pochopením jejich environmentálního žalu.

Uvědomuji si, jak neutěšitelné je pro vás myslet na budoucnost, kde se zdá téměř nemožné dosáhnout na uspokojivé bydlení a ekonomickou samostatnost, na budoucnost ve světe, kde se životní prostředí hroutí. Jak těžké je fungovat pod tlakem digitálního světa, který představuje nekonečný příliv informací, možností, nepřetržitou komunikaci a zároveň nároků, které na vás máme. A jaký dopad mají nejistoty současného i budoucího světa na duševní zdraví některých z vás.

A perlička na závěr: Zatímco premiér Petr Fiala před pár dny svůj proslov k lidu zahájil a ukončil slovy o naději a naději opakovaně zmínil i v jeho těle, Petr Pavel nadějí šetřil. Najdeme ji v projevu nejprve v souvislosti s radostí ze života a nadějí na lepší časy, podruhé však v souvislosti nepříliš očekávané:

Očekáváme nižší inflaci, po několika letech i růst reálných mezd a skromný, ale přesto růst naší ekonomiky. Může to být začátek pozitivního obratu, odrazem ode dna k lepší náladě. Kromě toho mnozí z nás budou upínat naději k medailovému umístění na domácím Mistrovství světa v hokeji nebo biatlonu v Novém Městě na Moravě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)