European Parliament / Foter / CC BY-NC-ND,

Prezidentská dvojka Klaus: Zeman je lepší prezident než Havel

Napsal/a Robert Břešťan 9. července 2015

Do hodnocení sebe sama se Václav Klaus nepouští, ale o svém předchůdci i nástupci v prezidentském úřadě má jasno.

Rétorika bývalého českého ministra financí, předsedy ODS, premiéra, předsedy poslanecké sněmovny a prezidenta Václava Klause už několikrát dokázala obohatit češtinu o nové či modifikované výrazy, tak řečené klausismy: opoziční smlouva, toleranční patent, sarajevský atentát, nevýhra, NGOismus, humanrigtismus…

Ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu, kde byl hostem, přišel s další inovací. Prezidenty samostatné České republiky Václava Havla, svoji maličkost a Miloše Zemana zredukoval na čísla: Jedničku, Dvojku, Trojku.

Klausovsky se tak vyhnul přímému pojmenování osob v odpovědi na závěrečnou otázku celého rozhovoru: Jak hodnotíte Miloše Zemana jako svého nástupce v úřadu?

Doslova řekl: „No ne, ne, nemám důvod hodnotit. Nebudu ho porovnávat v žádným případě se sebou. Nevím, byli tři prezidenti zatím v České republice, když se oprostím od sebe a porovnám toho prvního a třetího, tak asi budete čekat, že já řeknu, že provokativně tady u vás v Radiožurnálu, že ten třetí je lepší než ten první.“

V této souvislosti člověka nutně napadají další nezapomenutelné klausismy: pozdvihnuté obočí a nesouhlasná vlnovka.

Čtěte též

Reklama

1 komentář

  1. K6 napsal:

    Pěkné slovo KLAUSISMUS. Z kontextu věty plyne, že se jedná o nezapomenutelné kousky či špumprnágle. Ale klausismus by mohl být názvem i pro politickou orientaci. To je ale kovaný klausista, by se říkalo na stranických sjezdech. Pak tu máme ještě lidi trpící klasofobii či klausofilii, ale to už je pro jiné odborníky.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama