Foto: facebookový profil Andreje Babiše

Premiér Babiš letí narychlo do Lucemburska. Neoficiálně má jednat i o exekucích ze strany Diag Human

Napsal/a Robert Břešťan 7. listopadu 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Český premiér Andrej Babiš dnes letí na návštěvu Lucemburska. Setkat se má s předsedou vlády Xavierem Bettelem i lucemburským velkovévodou Jindřichem. Vedle oficiálního programu, například kladení věnce u pamětní desky Jana Palacha, je tu i agenda, která se v programu neobjevuje.

Podle informací HlídacíPes.org je důležitým, i když v programu neuvedeným, bodem setkání dění kolem nároků společnosti Diag Human. Ta v Lucembursku vyhrála proti České republice soud a uplatňuje tam exekuci českého majetku až do výše 14,5 miliard korun.

Do Lucemburska odlétá Andrej Babiš dnes ve 14.30. S lucemburským premiérem Bettelem se setká jak dnes odpoledne, tak i během zítřka, kdy má v plánu slavnostní oběd, přijetí v parlamentu Lucemburského velkovévodství i přijetí Jeho královskou Výsostí Jindřichem.

Premiérův program se podle všeho připravoval a měnil na poslední chvíli. Až včera večer například Úřad vlády zrušil na dnešek plánované setkání Babiše s předsedou KDU-ČSL Markem Výborným. Cesta ještě dnes ráno nebyla zveřejněna ani v oficiálním programu premiéra na stránkách  Vlády ČR (nyní již informace o akci i program na stránkách jsou, pozn. red.).

Inkaso z lucemburských bank

Lucembursko je první a dosud jedinou zemí, kde Diag Human pravomocně uspěl se svou žalobou na uznání a výkon arbitráže (podle mezinárodní smlouvy, takzvané Newyorské úmluvy).

To, že má Diag Human na peníze (více než osm miliard korun jako výsledek arbitráže z roku 2008 plus úroky, celkem zhruba 14,5 miliardy Kč) nárok, potvrdil počátkem června lucemburský Nejvyšší soud. Stvrdil tím svůj dřívější nález, kterým také povolil exekuci majetku České republiky.

Ukázalo se však, že na českých účtech u lucemburských bank, které nechal Diag Human předběžně obstavit už v říjnu 2011, žádná aktiva nejsou.

Právní zástupci Diag Human namítají, že v průběhu soudního sporu aktiva v příslušné výši na účtech v Lucembursku byla a dovozují, že je tedy Česká republika pravděpodobně stáhla z již zmrazených účtů. Česko proto viní z útěku před věřiteli.

„V těchto dnech se v Lucembursku rozhoduje o inkasu v dalších 54 bankách. V tomto kontextu budí cesta pana premiéra určitá podezření. Koneckonců, nebyl by to první pokus o diplomatické ovlivňování rozhodování v této věci. Nicméně doufám, že je to jen spekulace,“ říká právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.

Mluvčí vlády Jana Adamcová, ani premiér Andrej Babiš na SMS dotaz, zda je tématem jednání právě i kauza Diag Human, nereagovali.

Diag Human, firma Čechošvýcara Josefa Šťávy, s Českem vede už čtvrt století spory a domáhá se náhrady škody za překažené obchody s krevní plazmou.

Oficiálně jsou hlavními tématy cesty Andreje Babiše „rozvoj spolupráce Visegrádské skupiny a Beneluxu, spolupráce v oblasti kosmických aktivit, aktuální evropské otázky a současná zahraničněpolitická spolupráce“.

Zachránil jsem miliardy

Letos v červenci podal právní zástupce společnosti Diag Human v Lucembursku Rémi Chevalier trestní oznámení lucemburským úřadům pro podezření „z nezákonného nebo podvodného zmizení zabavených prostředků a / nebo zabaveného majetku“.

„Pouze kriminální vyšetřování může přinést důkazy, že fondy byly nelegálně a záměrně staženy,” napsal na dotaz HlídacíPes.org Chevalier.

Diag Human za důkaz označuje i veřejné vystoupení Andreje Babiše na půdě českého parlamentu z 16. října 2017. Jak plyne z oficiálního stenoprotokolu Poslanecké sněmovny, Babiš na plénu sněmovny řekl:

„Vážení, my jsme prohráli Diag Human v Lucembursku za 14 mld. Já jsem ještě jako ministr financí stahoval naše aktiva na základě jednoho bezvýznamného dopisu, kde někdo napsal, že chce podnikat s krevní plazmou.“

To Diag Human vnímá jako podpůrný důkaz, že Česko skutečně aktiva (nemusí jít o hotovost, ale například o dluhopisy či jiné cenné papíry, pozn. red.) stahovalo již v době, kdy byly soudním rozhodnutím účty obstaveny.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)