Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: facebookový profil Andreje Babiše
, zdroj

Premiér Babiš letí narychlo do Lucemburska. Neoficiálně má jednat i o exekucích ze strany Diag Human

Český premiér Andrej Babiš dnes letí na návštěvu Lucemburska. Setkat se má s předsedou vlády Xavierem Bettelem i lucemburským velkovévodou Jindřichem. Vedle oficiálního programu, například kladení věnce u pamětní desky Jana Palacha, je tu i agenda, která se v programu neobjevuje.

Podle informací HlídacíPes.org je důležitým, i když v programu neuvedeným, bodem setkání dění kolem nároků společnosti Diag Human. Ta v Lucembursku vyhrála proti České republice soud a uplatňuje tam exekuci českého majetku až do výše 14,5 miliard korun.

Do Lucemburska odlétá Andrej Babiš dnes ve 14.30. S lucemburským premiérem Bettelem se setká jak dnes odpoledne, tak i během zítřka, kdy má v plánu slavnostní oběd, přijetí v parlamentu Lucemburského velkovévodství i přijetí Jeho královskou Výsostí Jindřichem.

Premiérův program se podle všeho připravoval a měnil na poslední chvíli. Až včera večer například Úřad vlády zrušil na dnešek plánované setkání Babiše s předsedou KDU-ČSL Markem Výborným. Cesta ještě dnes ráno nebyla zveřejněna ani v oficiálním programu premiéra na stránkách  Vlády ČR (nyní již informace o akci i program na stránkách jsou, pozn. red.).

Inkaso z lucemburských bank

Lucembursko je první a dosud jedinou zemí, kde Diag Human pravomocně uspěl se svou žalobou na uznání a výkon arbitráže (podle mezinárodní smlouvy, takzvané Newyorské úmluvy).

To, že má Diag Human na peníze (více než osm miliard korun jako výsledek arbitráže z roku 2008 plus úroky, celkem zhruba 14,5 miliardy Kč) nárok, potvrdil počátkem června lucemburský Nejvyšší soud. Stvrdil tím svůj dřívější nález, kterým také povolil exekuci majetku České republiky.

Ukázalo se však, že na českých účtech u lucemburských bank, které nechal Diag Human předběžně obstavit už v říjnu 2011, žádná aktiva nejsou.

Právní zástupci Diag Human namítají, že v průběhu soudního sporu aktiva v příslušné výši na účtech v Lucembursku byla a dovozují, že je tedy Česká republika pravděpodobně stáhla z již zmrazených účtů. Česko proto viní z útěku před věřiteli.

„V těchto dnech se v Lucembursku rozhoduje o inkasu v dalších 54 bankách. V tomto kontextu budí cesta pana premiéra určitá podezření. Koneckonců, nebyl by to první pokus o diplomatické ovlivňování rozhodování v této věci. Nicméně doufám, že je to jen spekulace,“ říká právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.

Mluvčí vlády Jana Adamcová, ani premiér Andrej Babiš na SMS dotaz, zda je tématem jednání právě i kauza Diag Human, nereagovali.

Diag Human, firma Čechošvýcara Josefa Šťávy, s Českem vede už čtvrt století spory a domáhá se náhrady škody za překažené obchody s krevní plazmou.

Oficiálně jsou hlavními tématy cesty Andreje Babiše „rozvoj spolupráce Visegrádské skupiny a Beneluxu, spolupráce v oblasti kosmických aktivit, aktuální evropské otázky a současná zahraničněpolitická spolupráce“.

Zachránil jsem miliardy

Letos v červenci podal právní zástupce společnosti Diag Human v Lucembursku Rémi Chevalier trestní oznámení lucemburským úřadům pro podezření „z nezákonného nebo podvodného zmizení zabavených prostředků a / nebo zabaveného majetku“.

„Pouze kriminální vyšetřování může přinést důkazy, že fondy byly nelegálně a záměrně staženy,” napsal na dotaz HlídacíPes.org Chevalier.

Diag Human za důkaz označuje i veřejné vystoupení Andreje Babiše na půdě českého parlamentu z 16. října 2017. Jak plyne z oficiálního stenoprotokolu Poslanecké sněmovny, Babiš na plénu sněmovny řekl:

„Vážení, my jsme prohráli Diag Human v Lucembursku za 14 mld. Já jsem ještě jako ministr financí stahoval naše aktiva na základě jednoho bezvýznamného dopisu, kde někdo napsal, že chce podnikat s krevní plazmou.“

To Diag Human vnímá jako podpůrný důkaz, že Česko skutečně aktiva (nemusí jít o hotovost, ale například o dluhopisy či jiné cenné papíry, pozn. red.) stahovalo již v době, kdy byly soudním rozhodnutím účty obstaveny.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Celý nárok Diag Human se zakládá na, vulgárně řečeno, pořádné sviňárně. To že nemohl ten pan Šťáva začít kšeftovat s krví českých občanů, je jen v pořádku. Také je pravda, že tehdy byla firma Diag Human v Německu trestně stíhaná a dopis tehdejšiho ministra zdravotnictví MUDr. Bojara měl reálné opodstatnění a opatrnost byla na místě. To, mimo jiné, dosvědčuje nejlépe skutečnost, že žádný soud v žádné jiné zemi, nárok Diag Human neuznal. A že těch soudních řízení bylo!
  Navíc úhrada ušlého očekávaného zisku, který „ušel“ hlavně proto, že nevznikl, je skutečné svinstvo, právníky vymyšlená konstrukce, naprosto nemravná, a odporující všem běžným morálním kriteriím, stejně jako značná část ostatního konání právníků obecně.
  Nebo bylo by snad správné, kdyby obchodník požadoval po vás úhradu ušlého očekávaného zisku za to, že jste mu ho neumožnili tím, že jste do jeho krámu ani nevstoupili?
  Očekávat lze kde co, já například v šesti letech věku jsem očekával že budu generálem, ale kvůli původu, jsem skončil u PTP.

 2. Aktulní vyjádreni AB (vyjadrení pro ČT) je, že nechape proč nejaký Prolhany pes siri tyhle lzi 😀 Tak jak to je? Prijde mi to jako pocinajici Xaverizace, kdyz uz jim nevysel ten Soukup nebo jsou vase informace nepravdive?

  • Ondřej Neumann napsal:

   Na informaci si trváme. Nebudu spekulovat, proč ji Andrej Babiš zpochybňuje.

 3. Dušan napsal:

  To je kámpaň. Pan premiér (STB), jede do Lucemburska položit věnec JANU PALACHOVI. To je hlavní účel cesty. A při té příležitosti prohodí pár slov i o jiných „nepodstatných“ věcech. Zeptejte se ho a odpřísáhne Vám to na zdraví svých dětí. Made in Czech. Bude líp!!!

 4. petrph napsal:

  To se člověk dovídá věc, až se diví. Měl jsem dojem že tyhle země na západ od nás mají v právních a finančních záležitostech větší pořádek než u nás. Ale podle toho co se píše v článku (a co asi tvrdí Diag Human ) to tam asi vypadá jako v Kocourkově.
  1) Tož v Lucembursku se snad dělá zmrazení účtu rozhodnutím soudu „na čestné slovo“? Tedy, záleží je na majiteli zda ho splní? To se nedejte vysmát, takový příkaz obdrží banka (banky) a zajistí, že ty prostředky vůbec nejde vybrat ani převést.
  2) Tož jako banky v Lucembursku každému na potkání vyprávějí kolik mají jejich klienti na účtech, popř. co u nich mají schované v trezorech? To asi těžko. Takže, odkud že má ty informace zástupce Diag HUman?
  3) Ono tedy vůbec je k smíchu, že se DH odvolává na jakousi vytrženou větu z politického projevu p.Babiše – když přece, i kdyby ČR ta aktiva převedla, samotné ty banky by o tom musely mí záznamy – a ten by jistě odpůrci předaly místo vyplaty – a ten důkaz by byl jistý, Jenže bez toho?
  Když se pokusím najit logickou odpověď, vyplývá z toho, že DH neví nic. Udělal jen to, že podal na ČR žalobu ve všech zemích EU, ve většině mu to odmítly , takže se snaží v Lucembursku vyškrabat co se dá. Jenže tam nic není.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   DH je i podle Vaší úvahy neseriozní firma a máte pravdu. I dopis MUDr. Bojara, byť ho jen podepsal, byl pravdivý.

   • petrph napsal:

    Jestli je DH neseriozní firma je věc jedna-. Věc druhá, že podobné postupy používá dnes prakticky každá větší firma, která má prostředky na advokáty, schopné a ochotné vymahat její požadavky všemi možnými způsoby, až za hranice legitimity..

Přidávání komentářů není povoleno