Prazvláštní výroky doktora bez maturity aneb Co by Evropu čekalo s německým kancléřem Schulzem

Napsal/a Kristián Chalupa 24. března 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Nedávno zvolený předseda německé sociálně demokratické strany (SPD) a kandidát na kancléře Martin Schulz je určitě člověk velmi sečtělý. Je totiž vyučený knihkupcem a proto zákonitě prošlo jeho rukama obrovské množství knih všeho druhu.

Bývalý předseda Evropského parlamentu Schulz je také člověk s vyhraněně levicovými názory, s nímž se údajně chodili radit významní představitelé levicových stran z celé Evropy.

Jedenašedesátiletý německý politik tradičně tvrdě kritizuje Spojené státy americké. Ještě před svým zvolením do čela SPD označil za nepřátele svobody vedle USA i Turecko, Maďarsko a Polsko.

Jedině silné USA

Autor této glosy byl po celou dobu československé „normalizace“ v úzkém kontaktu s mnichovským funkcionářem SPD Helmutem Kolmederem. Setkávali jsme se v Praze, Brně či na severní Moravě.

Kolmeder mi přivážel zahraniční tisk a knihy zakázaných autorů. Za podporu nezávisle smýšlejících občanů za železnou oponou a další své aktivity obdržel v roce 2008 od Ministerstva zahraničních věcí ČR stříbrnou medaili Jana Masaryka.

Během našich dlouhých debat jsme tehdy probírali nejrůznější témata týkající se totalitních režimů, česko-německých vztahů a třeba i šansony Hany Hegerové, které Kolmeder velmi uznával.

Můj německý kamarád se tehdy netajil svým značně kritickým postojem k některým krokům zahraniční politiky USA.

Nicméně jsme se nakonec vždy shodli, že pouze silné Spojené státy jsou jedinou účinnou překážkou rozpínavosti Sovětského svazu. Přes zmíněné výhrady také nikdy neoznačil USA za nedemokratický stát.

Může se Evropa těšit?

Čestnými doktoráty a různými oceněními ověnčený Martin Schulz, který dle dostupných informací nemá ani maturitu, zřejmě trpí specifickým smyslem pro nadsázku.

V totalitním režimu nikdy sice žít nemusel, ale plamenně hovoří o nepřátelích svobody, kterým je třeba se jasně postavit. Nemá přitom na mysli Severní Koreu, Čínu či Kubu.

O politice tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana si nejspíše velké iluze nikdo nedělá. K určitým krokům polské či maďarské vlády můžeme mít rovněž leckdo výhrady. A pánové Donald Trump nebo Viktor Orbán mají jistě občas svérázný pohled na některé záležitosti.

Že by ale americký prezident a maďarský premiér byli vyložení nepřátelé svobody a demokracie?

V případě, že v zářijových volbách v Německu SPD v čele s prapodivným knihkupcem Schulzem uspěje, má se Evropa na co těšit.

O zábavu s tímto potenciálním německým kancléřem, který má svou vizi sociálně spravedlivé společnosti s bezplatným školstvím a zdravotnictvím, nouze určitě nebude.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)