Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Images_of_Money via Foter.com, Money Laundering - Euros

Pražská mafie, Poche je „pračka peněz“. Ministr Dienstbier si přestal brát servítky

GLOSA. V ČSSD mají podvodníky, mafiány a perou se v ní peníze. Slova, která překvapí i znalce zdejší politické scény. Tím spíš, že je pronáší člen vlády a nějaký čas taky místopředseda strany, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Ten je aktuálně ve při s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou kvůli zamýšlené obměně ministrů, jež se ho má dotknout. Co měl přesně na mysli a jaké jsou pro to důkazy?

Shrnuto, ať čtenáře nenapínáme, nejde o nic světaborného. Jsou to odkazy na starší, známe věci, nebo věci řečené hodně velkohubě. Přesto za pozornost stojí.

20161110_190452

Ministr si na facebooku zaplatil sponzorovaný odkaz. Celý zní takto: „Nastal čas přestat s přehnanou zdrženlivostí. Nebaví mě už jen sledovat útoky toho nejhoršího v ČSSD na mou osobu. Snad až komické na ministerské ruské ruletě je, že po mém odvolání volají bezpáteřní pučisté z Lán (Tejc, Zimola) a pražská mafie, v čele s pračkou peněz Pochem a odsouzeným podvodníkem Březinou. Asi ta nová krev, která zajistí podporu lidí ČSSD.“

Když pomineme načasování a jasné odpovědi na otázky, proč teď, a ne dřív atd., zbývá věcný rozbor. Je na těch slovech něco nového?

Lánští pučisté, jasná a známá věc. Že se po „poučení z krizového vývoje“ oklepali, někteří (Tejc) museli oželet místo ve vládě a znovu se vypracovat přes sněmovnu, není novinka. Před jarním sjezdem, který je pro změny ve vládě důležitějším důvodem než „únava materiálu“, jsou pro Sobotku důležitější než Dienstbier. Ošklivě řečeno – co je Praha 2 proti Brnu a Českým Budějovicím?

Víme taky, co znamená odkaz na Březinu. Kauza jeho odsouzení za podvod byla v médiích dostatečně popsána, zde je odkaz.

Mafie? Pračka peněz?

HlídacíPes.org chtěl vědět, jak silná jsou obvinění proti Miroslavu Pochemu. A taky, zda Dienstbier v souladu se svou občanskou povinností informoval orgány činné v trestním řízení či zda počítá s tím, že tyto orgány v souladu s jejich povińností úřední budou kontaktovat jeho.

Skandál se ovšem nekoná. Z okruhu ministra Dienstbiera (sám se nevyjádřil, vykonává poslanecký den na Kladně) přišla odpověď, že šlo o odkaz na dávný (2010) skandál s rozepisováním sponzorských darů na členské příspěvky.

Nešlo přitom o ledajaké sponzorské dary, ale o peníze, které Poche „vydělal“ ve statutárních orgánech městských nebo městem spoluvlastněných společností. A touto formou je vracel rodné straně.

Skutečná korupce přes „služby“

Poche se ze skandálu oklepal a za tři roky byl zpátky ve strukturách. A my celkem rozumíme Dienstbierovu vzteku, jak je toto možné.

Byl nám totiž mezitím předložen obraz jakési korupční hydry, svírající Česko. Hodně se toho napsalo, událo, i zakuklenci na Úřadu vládu byli. Ale na jedno se zapomnělo: financování politických stran. Městské společnosti. Polostátní společnosti. Vyprávějí se o tom zkazky, ale skutek státním zástupcům utek.

To je vlastně jediný pozitivní vzkaz z Dienstbierova výkřiku do tmy. Tohle je opravdový problém, na který orgány nějak zapomněly. Třeba není pozdě, aby si ministra a řadu dalších lidí přece jen pozvaly.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. občan2.0 napsal:

  Zdola to vypadá na další uspěchanou, účelovou reformu, v křeči z obav před vyhnáním od koryt voličem – za pár měsíců! Teď už jen chybí instalovat do pozice šéfa Leg. rady vlády některého z odhalených podvodníků.Jsem zvědav jak takovou rekonstrukci vlády přijmou slušní vládní legislatici, možná bude okolo strakovky „nablito“!

 2. Němec napsal:

  Pan pro lidská práva začíná kolem sebe kopat ale až mu teče do bot. Také asi ví, že jít na polici když ji šéfuje jeho spolustraník je zbytečné. Na to byl expert pan Šlachta. Ale hlavní problém ČSSD je pan Foldyna, který se ze strany snaží dělat bolševickou ČSSD na podporu Ruska a Prezidenta Zemana. Proto musí být z ČSSD odstraněn skutečný český sociální demokrat pan Dienstbier.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   S Dienstbierem „skutečným českým (a americkým-USA) sociálním demokratem“ je ČSSD pro myslícího člověka nevolitelná. Ovšem stejně tak se Sobotkou.

 3. teufel3424 napsal:

  Velké překvapení to určitě není. Pro koho vybírala peníze mamka Kleslová? Snad 10 let seděla v orgánech státních a městských firem, nebo pro ně dělala něco (nikdo neví co), v dresu čsd. Potichu a nenápadně a nikomu to nevadilo. Kolik za ta léta pobrala? Až přestoupila do jiného gangu, začalo to najednou vadit. Tím se nezastávám Andyho tlupy, taky nejsou svatí, ale sosani byli u lizu mnohem déle.

 4. Laj napsal:

  Nekope,jen připomíná známý fakt , že financování politických stran , respektive zejména volebních kampaní není stále transparentní.

 5. petrph napsal:

  Pan Dientsbier by si měl hlavně ujasnit situaci. Zda ho pan Sobotka vyhazovem z vlády posílá ke dnu, a nebo zda ho pouze strategicky přesouvá jao „kádrovu rezervu“ na nějaké jiné korýtko. A až tomu pak přizpůsobit svojí rétoriku..
  .

 6. švarc napsal:

  A že se pan bývalý ministr vzteká až teď, když už nepatří mezi hochy co spolu mluví?

 7. Karel Novotný napsal:

  Zprávy z Hradu (TZ 13.11. v 15:18): „Prezident republiky přijal předsedu vlády, který informoval o svém návrhu na výměnu dvou ministrů. Prezident republiky v zásadě vyjádřil s těmito návrhy souhlas … se sejde s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, aby mu poděkoval za vykonanou práci, a poté přijme kandidáta na ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Prezident republiky přijme též kandidáta na ministra pro legislativu Jana Chvojku.“

  O Dienstbierovi ostentativně ani slovo …

Přidávání komentářů není povoleno