Pražská mafie, Poche je „pračka peněz“. Ministr Dienstbier si přestal brát servítky

Napsal/a Robert Malecký 10. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. V ČSSD mají podvodníky, mafiány a perou se v ní peníze. Slova, která překvapí i znalce zdejší politické scény. Tím spíš, že je pronáší člen vlády a nějaký čas taky místopředseda strany, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Ten je aktuálně ve při s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou kvůli zamýšlené obměně ministrů, jež se ho má dotknout. Co měl přesně na mysli a jaké jsou pro to důkazy?

Shrnuto, ať čtenáře nenapínáme, nejde o nic světaborného. Jsou to odkazy na starší, známe věci, nebo věci řečené hodně velkohubě. Přesto za pozornost stojí.

20161110_190452

Ministr si na facebooku zaplatil sponzorovaný odkaz. Celý zní takto: „Nastal čas přestat s přehnanou zdrženlivostí. Nebaví mě už jen sledovat útoky toho nejhoršího v ČSSD na mou osobu. Snad až komické na ministerské ruské ruletě je, že po mém odvolání volají bezpáteřní pučisté z Lán (Tejc, Zimola) a pražská mafie, v čele s pračkou peněz Pochem a odsouzeným podvodníkem Březinou. Asi ta nová krev, která zajistí podporu lidí ČSSD.“

Když pomineme načasování a jasné odpovědi na otázky, proč teď, a ne dřív atd., zbývá věcný rozbor. Je na těch slovech něco nového?

Lánští pučisté, jasná a známá věc. Že se po „poučení z krizového vývoje“ oklepali, někteří (Tejc) museli oželet místo ve vládě a znovu se vypracovat přes sněmovnu, není novinka. Před jarním sjezdem, který je pro změny ve vládě důležitějším důvodem než „únava materiálu“, jsou pro Sobotku důležitější než Dienstbier. Ošklivě řečeno – co je Praha 2 proti Brnu a Českým Budějovicím?

Víme taky, co znamená odkaz na Březinu. Kauza jeho odsouzení za podvod byla v médiích dostatečně popsána, zde je odkaz.

Mafie? Pračka peněz?

HlídacíPes.org chtěl vědět, jak silná jsou obvinění proti Miroslavu Pochemu. A taky, zda Dienstbier v souladu se svou občanskou povinností informoval orgány činné v trestním řízení či zda počítá s tím, že tyto orgány v souladu s jejich povińností úřední budou kontaktovat jeho.

Skandál se ovšem nekoná. Z okruhu ministra Dienstbiera (sám se nevyjádřil, vykonává poslanecký den na Kladně) přišla odpověď, že šlo o odkaz na dávný (2010) skandál s rozepisováním sponzorských darů na členské příspěvky.

Nešlo přitom o ledajaké sponzorské dary, ale o peníze, které Poche „vydělal“ ve statutárních orgánech městských nebo městem spoluvlastněných společností. A touto formou je vracel rodné straně.

Skutečná korupce přes „služby“

Poche se ze skandálu oklepal a za tři roky byl zpátky ve strukturách. A my celkem rozumíme Dienstbierovu vzteku, jak je toto možné.

Byl nám totiž mezitím předložen obraz jakési korupční hydry, svírající Česko. Hodně se toho napsalo, událo, i zakuklenci na Úřadu vládu byli. Ale na jedno se zapomnělo: financování politických stran. Městské společnosti. Polostátní společnosti. Vyprávějí se o tom zkazky, ale skutek státním zástupcům utek.

To je vlastně jediný pozitivní vzkaz z Dienstbierova výkřiku do tmy. Tohle je opravdový problém, na který orgány nějak zapomněly. Třeba není pozdě, aby si ministra a řadu dalších lidí přece jen pozvaly.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)