Práškující letadlo DHL jako příklad komerční fake news

Dezinformační server Aeronet rozšířil falešnou zprávu, podle které mělo letadlo přepravní společnosti DHL Express ČR „práškovat“ v okolí Brna koronavirus. Za důkaz uvedl vizualizaci krouživé trajektorie letu nad městem. Proti tomuto tvrzení se ohradilo jak brněnské letiště, tak společnost DHL, která nyní zvažuje právní kroky související s šířením této zavádějící informace. Ve skutečnosti totiž letadlo pouze vyčkávalo na zlepšení podmínek pro přistání, které komplikovala hustá mlha.

Jde o exemplární příklad takzvané komerční fake news. Ty se od klasických společensko-politických falešných zpráv na internetu odlišují tím, že se zaměřují na firmy. Mohou mít negativní dopad na jejich reputaci i hodnotu. V Česku je tento problém téměř nepopsaný a firmy ho ignorují. Důvodem nezájmu o tento problém je mimo jiné to, že neexistuje žádný konkrétní případ české komerční fake news. To se nyní s „práškujícím letadlem“ může změnit.

Redakce HlídacíPes.org dnes také k tématu publikovala rozhovor s Jindřichem Oukropcem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který se komerčními fake news odborně zabývá.

 

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org