PPF na cestě k převzetí Novy. Prodej firmě Petra Kellnera akcionáři CME schválili

Napsal/a Robert Břešťan 27. února 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Navzdory tomu, že americký senátor Marco Rubio vyzval americkou vládu, aby prověřila prodej televize Nova a dalších TV stanic do rukou Petra Kellnera, cesta k postupnému převzetí pětice televizních stanic ze skupiny CME ze strany PPF pokračuje podle plánu. Valná hromada CME v pátek 27. února souhlasila s prodejem.

CME má své sídlo právě na Bermudských ostrovech, jejím většinovým akcionářem (75,7 %) je americká firma AT&T, která s fúzí vyjádřila souhlas již dříve.

Optimisticky před prázdninami

Souhlas valné hromady, který PPF předpokládala, byl mezikrokem k těm dalším, směřujícím k definitivnímu převzetí Central European Media Enterprises (CME). Za společnost spravující pětici televizí v Česku, na Slovensku, ve Slovinsku, v Rumunsku a v Bulharsku PPF zaplatí v přepočtu 50 miliard korun.

Nutný je pak i souhlas některých regulátorů – konkrétně Evropské komise, ministerstva kultury ve Slovinsku a národního regulátora v Rumunsku. Úřady v Česku, na Slovensku a v Bulharsku se transakcí podle PPF zabývat nemají.

Podle zdrojů z PPF by v „optimistické variantě“ mohlo být převzetí CME dokončeno ještě před prázdninami, podle „realistických scénářů“ až po prázdninách.

Motivace? Jedině byznys

Senátor Rubio se v přípisu americké vládě odkazuje mimo jiné na texty českého serveru Aktuálně.cz, že firma Home Credit měla platit kampaň na podporu komunistické Číny v Česku. Kellnerovu PPF pak Rubio označil za prostředníka zájmu komunistického státu.

„Věřím, že tato transakce vyžaduje prověření, protože podkopává americké zájmy národní bezpečnosti související se střední a východní Evropou stejně jako s Čínou,“ napsal vládě Rubio.

PPF odmítá, že by nákup televizí ze skupiny CME Novu chtěla použít jako vlivový nástroj, obchod prý vnímá čistě byznysově s ohledem na rozmach takzvaných IPTV – televizí na dálku, které propojují internetové služby a televizní produkci.

„Naším motivem je především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,“ napsala PPF už dříve v tiskové zprávě, v níž potvrdila dohodu o koupi společnosti.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)