Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Michaela Dusikova / Česká ilustrační fotografie / Profimedia,

PPF na cestě k převzetí Novy. Prodej firmě Petra Kellnera akcionáři CME schválili

Navzdory tomu, že americký senátor Marco Rubio vyzval americkou vládu, aby prověřila prodej televize Nova a dalších TV stanic do rukou Petra Kellnera, cesta k postupnému převzetí pětice televizních stanic ze skupiny CME ze strany PPF pokračuje podle plánu. Valná hromada CME v pátek 27. února souhlasila s prodejem.

CME má své sídlo právě na Bermudských ostrovech, jejím většinovým akcionářem (75,7 %) je americká firma AT&T, která s fúzí vyjádřila souhlas již dříve.

Optimisticky před prázdninami

Souhlas valné hromady, který PPF předpokládala, byl mezikrokem k těm dalším, směřujícím k definitivnímu převzetí Central European Media Enterprises (CME). Za společnost spravující pětici televizí v Česku, na Slovensku, ve Slovinsku, v Rumunsku a v Bulharsku PPF zaplatí v přepočtu 50 miliard korun.

Nutný je pak i souhlas některých regulátorů – konkrétně Evropské komise, ministerstva kultury ve Slovinsku a národního regulátora v Rumunsku. Úřady v Česku, na Slovensku a v Bulharsku se transakcí podle PPF zabývat nemají.

Podle zdrojů z PPF by v „optimistické variantě“ mohlo být převzetí CME dokončeno ještě před prázdninami, podle „realistických scénářů“ až po prázdninách.

Motivace? Jedině byznys

Senátor Rubio se v přípisu americké vládě odkazuje mimo jiné na texty českého serveru Aktuálně.cz, že firma Home Credit měla platit kampaň na podporu komunistické Číny v Česku. Kellnerovu PPF pak Rubio označil za prostředníka zájmu komunistického státu.

„Věřím, že tato transakce vyžaduje prověření, protože podkopává americké zájmy národní bezpečnosti související se střední a východní Evropou stejně jako s Čínou,“ napsal vládě Rubio.

PPF odmítá, že by nákup televizí ze skupiny CME Novu chtěla použít jako vlivový nástroj, obchod prý vnímá čistě byznysově s ohledem na rozmach takzvaných IPTV – televizí na dálku, které propojují internetové služby a televizní produkci.

„Naším motivem je především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,“ napsala PPF už dříve v tiskové zprávě, v níž potvrdila dohodu o koupi společnosti.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

 1. Dušan napsal:

  Oligarchové mají všechno Business.
  Lidská práva, business.
  Svoboda, bussines.
  Demokracie, bussines.
  Utažení opasků, bussines.
  Bude líp, bussines.
  Válka, bussines.
  Mír, bussines.
  Pro ně je to zábava!

Přidávání komentářů není povoleno