Za zločin financování terorismu padlo v Česku už několik soudních rozsudků, týkaly se vždy dosud jen jednotlivců, nikoli neziskových organizací. Na snímku odsouzený Sámer Shehadeh.

Pozor na podporu a financování terorismu, varuje vláda české neziskové organizace

Napsal/a Robert Břešťan 15. září 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

I některé české neziskové organizace mohou být zneužity pro praní špinavých peněz nebo k financování terorismu. „Přestože tyto případy nemusí být v současnosti v ČR běžné, je nutné jejich prevenci věnovat adekvátní pozornost,“ vyzývá vládou schválený materiál Osvěta pro neziskový sektor v oblasti boje proti financování terorismu.

„Cílem rozhodně není jakkoliv démonizovat nebo ztěžovat záslužnou činnost NNO sektoru, nýbrž nabídnout pomoc v řízení možných rizik a informovat a nabídnout podklad pro zavádění dobré praxe,“ vysvětluje Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstvo vnitra. To materiál zpracovalo v rámci vládního Akčního plánu v oblasti prevence praní peněz a boje proti financování terorismu.

Za zločin financování terorismu padlo v Česku už několik soudních rozsudků, týkaly se vždy dosud jen jednotlivců, nikoli neziskových organizací. Letos v červenci dostal tříletý podmíněný trest 74letý Iráčan s trvalým pobytem v Česku Mohammed Yousef Al Samarraie. V roce 2017 do iráckého Mosulu poslal 54 tisíc korun svému synovi, aktivnímu členu teroristické organizace Islámský stát.

Muži hrozilo až dvanáctileté vězení, hájil se tím, že peníze byly určeny na přilepšenou pro tehdy čerstvě narozeného vnuka.

Letos v únoru poslal – zatím nepravomocně – pražský městský soud na deset let do vězení bývalého pražského imáma Samera Shehadeha za účast v teroristické skupině a financování terorismu.

Škola pro teroristy

Vládní materiál upozorňuje na to, že ke zneužití neziskových organizací (NNO) „může dojít i bez vědomé součinnosti či zavinění jejích představitelů, zaměstnanců a spolupracovníků“.

Za rizikovější neziskovky – z hlediska jejich zneužití – vnitro považuje organizace působící v konfliktních oblastech, kde obvykle operují i teroristické organizace. Země s vyšším rizikem výskytu teroristických skupin definuje například americký Global Terrorism Index. Nejvýše v žebříčku jsou dlouhodobě Irák, Afghánistán, Nigérie, Sýrie a Pákistán.

 

 

„Je to důležité téma pro každou organizaci, která pracuje v krizových oblastech. Doporučení uvedené v publikaci patří k absolutnímu minimu, které organizace pro svou bezpečnost přijímají. Naše standardy jsou o několik řádů přísnější,“ ujišťuje Tomáš Urban, mluvčí společnosti Člověk v tísni, která působí v řadě třaskavých oblastí světa.

„Donátoři ve svých smlouvách striktně zakazují jakoukoli podporu terorismu, ať již přímou či nepřímou. Kromě principiálního odmítnutí jakýchkoli forem podpory terorismu a kriminality máme konkrétní procesy, jako je screening a prověřování dodavatelů, partnerů a zaměstnanců, prověřování dárců, analýzu rizik či povinnost všech zaměstnanců hlásit jakákoli podezření,“ doplňuje Urban.

Příkladem nevědomého zneužití mohou být podle ministerstva vnitra následující situace: neziskovka pomůže postavit místní školu, prostory školy však mohou být zneužívány také teroristickou organizací k radikalizaci a výcviku. Nebo NNO vyvíjí programy pro zlepšení života v rozvojové zemi; teroristická organizace působící v oblasti ví, že poskytnutím sociálních a dalších jistot má možnost si získat alespoň část populace na svou stranu.

Aby měla možnost ovlivňovat práci v oblasti ve svůj prospěch, její člen nebo sympatizant se nechá najmout jako koordinátor či spolupracovník pro daný program a díky získané pozici začne šířit myšlenky teroristické organizace mezi obyvateli.

„Standardně prověřujeme kandidáty o zaměstnání proti sankčním seznamům. O jednání, které odporuje pravidlům, bychom se měli dozvědět díky systému vnitřního i vnějšího reportingu, či během monitoringu. Takové jednání by vedlo k okamžitému propuštění zaměstnance,“ konstatuje Urban.

Obviněni z terorismu

Ministerstvo vnitra připouští, že případy zneužití neziskovek pro zájmy teroristů nejsou v ČR v současné době běžné. Riziko ale do budoucna vyloučit nelze.

„Obecně lze konstatovat, že jako rizikovější se mohou jevit ty organizace, které například neplní zákonné povinnosti, neinformují o své činnosti, nekomunikují s veřejnou správou, nebo operují s vysokým množstvím finančních prostředků převážně v hotovosti a působí v konfliktních oblastech,“ shrnuje mluvčí Jiří Korbel s tím, že „většina českých NNO, které působí v konfliktních oblastech, vykazuje dostatečné povědomí o rizicích financování terorismu a má i vcelku robustní systémy řízení rizik.“

O obvinění z podpory terorismu nicméně ve vztahu k neziskovkám nebývá nouze. I českého Člověka v tísni obvinila ze spolupráce s terorismem v roce 2005 ruská média a úřady. Rusko tak tehdy označilo i agentury OSN a několik respektovaných mezinárodních organizací, které pomáhaly v Čečensku.

„Tehdy jsme museli zemi opustit, ale trvali jsme na prošetření obvinění a ruské úřady nám o dva roky později registraci znovu udělily. Tyhle pomluvy se přesto v ruských médiích občas opakují a zpráva české BIS z roku 2011 potvrdila, že jde o dlouhodobou dezinformační aktivitu zpravodajských služeb RF proti ČR a konkrétně i proti Člověku v tísni,“ shrnuje Urban. Naposledy Člověku v tísni ruské úřady působení v zemi zakázali vloni, tentokrát již bez udání důvodu.

Takové obviňování neziskových a humanitárních organizací bývá v oblastech, kde jsou aktivní teroristické skupiny, poměrně běžné. „Například na Srí Lance byly všechny nevládní organizace pracující na územích pod kontrolu Tamilských tygrů autoritami či armádou čas od času nařknuty z podpory terorismu. Naše organizace nicméně takovému obvinění nečelila,“ říká Urban.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)