Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Petr Bystroň na ustavujícím sněmu hnutí Trikolóra
Facebook: Trikolóra, zdroj

Poslanec AfD Bystroň má do Česka přijet na „Den rebelů“. V Německu chce do nadace za práva gayů

Poslanec německého parlamentu s českými kořeny Petr Bystroň patří dlouhodobě k oblíbencům tuzemských alternativních médií. Navzdory blízkosti k názorovému táboru, který bojuje za „normální svět“ a kritizuje například prosazování práv sexuálních menšin, Bystroň opakovaně kandidoval do německé nadace, která se za LGBT komunitu zasazuje. Do Česka by nyní měl dorazit na akci „Den rebelů“.

Celkem jedenáctkrát už se Alternativa pro Německo (AfD) neúspěšně pokusila prosadit své kandidáty do kuratoria nadace Magnuse Hirschfelda. Tu zřídil německý stát v roce 2011 proto, aby bránila diskriminaci LGBT osob, tedy příslušníků sexuálních menšin. Celkem se při volbách obsazovala dvě místa – jako zástupce hlavního kandidáta strana opakovaně nominovala právě Petra Bystroně.

Ten je známý i v Česku – díky dlouholetým kontaktům s rodinou exprezidenta Václava Klause se například loni objevil jako jeden z řečníků na ustavujícím sněmu hnutí Trikolóra.

Je to provokace?

Naposledy odmítli poslanci Spolkového sněmu nominanty AfD včetně Bystroně včera. Při minulých neúspěšných pokusech za něj a za hlavního kandidáta Uweho Witta aktivně hlasovala jen jejich mateřská AfD, ostatní strany byly proti, nebo se zdržely.

„Perverzní“. Poslanec AfD o plánech Zelených zavést manželství pro všechny (Zdroj: FB Petr Bystroň)

Petr Bystroň v minulosti šířil homofobní výroky, například návrh německé strany Zelených na zavedení manželství i pro osoby stejného pohlaví označil za „perverzní“ (viz printscreen). Jindy naopak mluvil o „osmašedesátnících, kteří zamořili Německo svým myšlením“ a mimo jiné podle Bystroně štvou homosexuály proti heterosexuálům.

Kandidaturu zástupců AfD do nadace Magnuse Hirschfelda interpretují servery mapující LGBT komunitu v Německu jako cílenou provokaci, samotná strana totiž činnost nadace výslovně zpochybnila, stejně jako poskytování státních prostředků na její činnost.

AfD se navenek co do postoje ke gayům a lesbám nechová konzistentně. Politici AfD na jedné straně vzbuzují čas od času kritiku svými homofobními výroky, například místopředsedkyně strany Alice Weidelová ale žije s partnerkou, s níž vychovává dvě děti.

Rodina rovná se maminka a tatínek

AfD se přesto už ve svém základním stranickém programu hlásí k modelu tradiční rodiny – na svém webu ho má strana k dispozici také v češtině. V kapitole o rodině se píše:

„Manželství a rodina jsou pod zvláštní ochranou Ústavy. V rodině se trvale starají matka a otec o své děti a jsou za ně společně zodpovědní.“

AfD také podle programu „zamýšlí otevřít společenskou diskusi o posílení role rodičů a proti ‚gender-mainstreamingu‘, který propaguje stigmatizaci tradičního rozdělení rolí jednotlivých pohlaví“.

Petr Bystroň je poslancem Bundestagu od podzimu 2017, předtím vedl zemskou organizaci strany v jeho domovském Bavorsku, kde ho také kvůli blízkosti ke krajní pravici několik měsíců sledovala tamní kontrarozvědka.

Den rebelů v Praze (Zdroj: FB Petr Hampl)

Bystroňovo jméno nejnověji figuruje i na pozvánce na akci „Den rebelů“, kterou 20. ledna v Praze organizuje sociolog Petr Hampl, známý svými ostře protiislámskými postoji. Hampl na oznámení slibuje, že na akci nebudou chybět ani „nekorektní vtipy, posuzování žen jako sexuálních objektů a další projevy toxické maskulinity“.

Večírek pořádaný Hamplovým Sdružením přátel bílého heterosexuálního muže se měl původně konat v hospodě Na slamníku, provozovatelé ale nakonec akci odmítli hostit. Nové místo chce Hampl zveřejnit příští týden.

Možná přijde i Bannon

Petr Hampl, Petr Bystroň a třeba i členové české internetové televize Raptor TV se spolu s dalšími zástupci evropských alternativních médií setkali loni v Bundestagu na „Konferenci svobodných médií“, kterou právě Bystroň spolupořádal.

Přímo v sále na berlínské konferenci byli podle německého investigativního serveru Correctiv.org také členové extremistického hnutí identitářů, stejně jako jedna z nejviditelnějších postav německé „nové pravice“, publicista Götz Kubitschek.

Dorazit měl tehdy jako hlavní host i bývalý poradce amerického prezidenta Trumpa Stephen Bannon. Na poslední chvíli ale odřekl, a „zaskočil“ za něj bývalý Bannonův spolupracovník z ultrapravicového webu Breitbart, britský publicista Milo Yiannopoulos.

Ten má ovšem natolik kontroverzní renomé, že zbytek poslanecké frakce AfD krátce před konferencí Yiannopoulosovi nedovolil na půdě parlamentu vystoupit, a tak si ho účastníci poslechli až po skončení akce v nedaleké restauraci.

Yiannopoulos, který se mimochodem otevřeně hlásí k tomu, že je gay, v minulosti svými výroky pobouřil i své ultrakonzervativní příznivce. Například když zpochybňoval tvrzení, že sexuální obdiv ke třináctiletým dětem je pedofilie.

Podobným „hvězdným hostem“ pražského setkání příznivců bílého heterosexuálního muže by tak příští týden mohl být Petr Bystroň.

V programu figuruje. Jestli skutečně přijede, se ale uvidí. Jedna z Bystroňových spolupracovnic Hana Křížková na dotaz HlídacíPes.org odepsala, že „není jisté, zdali se nakonec pan poslanec akce zúčastní“. Odmítla také prosbu o rozhovor s Petrem Bystroněm s odkazem na jeho „vysoké pracovní vytížení“.


Projekt HlídacíPes.org zaměřený na fenomén tzv. Agenda Europe podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Admirál napsal:

  Manželství i pro osoby stejného pohlaví označil za „perverzní“.

  Pod peřinou ať si každý dělá, co chce, ale manželství pro osoby stejného pohlaví podle mně perverzní a protismyslné je.

  Můžeme se o tom hádat.

 2. Práva menšin nejsou totožná s nadprávy menšin.

  Nemám problém s tím, aby gayové a lesbičky mohli uzavírat manželství, naprosto stejné jako hetero páry. Protože při pouhém zesílení hodnoty registrace by nebyli chráněni před aktivitami otalárovaných politických aktivistů (v tomto ohledu může být situace v jiných státech odlišná od situace u nás).
  Nicméně nevidím důvod, aby se dětem mateřskou školou počínaje vtloukalo do hlaviček, že homo sex je „něco lepšího“ než hetero sex, jak se to snaží dělat někteří aktivisté.

  • Karel Novotný napsal:

   Slovo „nadprávo“ je mluvnicky i významově naprostý paskvil. Škoda, že jste tuto myšlenku blíže nevysvětlil, zvláště pokud mluvíte o sSTEJNÉM PRÁVU na manželství.
   Aktivita „některých aktivistů“ (kterých?) ve školkách (kterých?) co je „něco lepšího“ (Jak a v čem?) s právy menšin nijak nesouvisí …

 3. Pavel Liška napsal:

  O tom, co je perverzní, bychom mohli debatovat donekonečna. Tak třeba svazek dvou mužů označit jako manželství, mi připadá perverzní dostatečně.

  • Weber napsal:

   Používat pro svazek stejnopohlavních jedinců určující výraz – perverzní – v celé šíři možností výkladu je nefér a zavání potřebou tento svazek předem dehonestovat. Přiměřené pojmenování by mělo znít – nepřirozený – proč, to snad není třeba dodávat. I pro mne působí komicky, když gay si veřejně stěžuje, že je s partnerem krácen na svých lidských právech, neboť se chce se svým partnerem „oženit“! Nevím, jak by odpověděl na otázku kdo bude tou ženou, když „oženit“. Myslím, že tato menšina by si měla vynalézt správné a přiléhavé pojmenování svých tužeb a počínání, aby nebyli směšní ve veřejném prostoru.

   • Pavel Liška napsal:

    V podstatě nejsme ve sporu. Označení „perverzní“, chápu jako v dnešní době v politice nutné PR přepálení výrazu. Kvůli tomu, aby si jej vůbec někdo všimnul, aby upoutal pozornost a vyvolal diskuzi. Což se povedlo. Současně je to úlitba pro uši svých voličů. Mimochodem, jak by jste tedy pojmenoval ne ten svazek, ale snahu progresivistů o označení tohoto svazku za manželství? Není tato snaha dostatečně heretická či úchylná z pohledu starých dobrých evropských hodnot stojícíchna křesťanských zakladech?

   • Admirál napsal:

    Nejde jen o pojmy. Jde o ekonomické zvýhodnění a o určitou ochranu, kterých svazek muže a ženy od pradávna logicky požívá, protože společnost si vždy chránila svoji reprodukci.

    Nazývat lidi, kteří nechtějí postavit svazky homosexuálů právně na roveň heterosexuálních svazků extrémisty, je protismyslné.

    Pod peřinou ať si dělá každý, co chce.

    • Problémem jsou objevy z posledních let. Je možné z kmenových pluripotentních buněk (jsou v kůži) nechat vyrůst jak spermie, tak vajíčka. Čili jedna z lesbiček si může nechat udělat ze svých buněk spermie a jimi oplodnit partnerku, jeden z gayů si může nechat udělat ze svých buněk vajíčko a nechat ho oplodnit spermiemi partnera a odnosit profesionální nosnicí (případně sestrou nebo matkou někoho z nich).
     Tím zcela padají výsady pro heteropáry jako „jediné reprodukční“.

Přidávání komentářů není povoleno