Foto: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Politické debaty maskované jako vzdělávání. Jak se ústecká SPD dostala do Domu dětí a mládeže

Napsal/a Robert Malecký 2. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Jak to vypadá, když vládne hnutí ANO s SPD, si na komunální úrovni zkoušejí v několika městech. Ústí nad Labem je z nich největší a předobraz budoucí možné vládní spolupráce zde často sklouzává až k bizarním představením. Aktuálně se zdejší zastupitelstvo muselo zabývat otázkou, zda je cenzurou, když ředitel městského kulturního střediska odmítl pronajmout sál pro šíření dezinformačních přednášek.

Ředitel Kulturního střediska města Ústí nad Labem Jan Kvasnička odmítl pronajmout sál Františku Kubáskovi, provozovateli serveru Incorrect.cz. Ten chtěl ve městě uspořádat 7. dubna seminář, v němž rozebírá údajné dezinformace mainstreamových médií.

Sám Kubásek je přitom známou postavou alternativní scény, v minulosti tíhnoucí ke hnutí Islám v ČR nechceme. I jeho zmíněný web Incorrect je směsicí informací o zlém Bruselu, o tom, jak vláda lže, fotbalisté se musejí klanět LGBT+ ideologii a podobně.

Jak to všechno souvisí s ústeckou SPD? Kubásek se s odmítnutím nesmířil a právě prostřednictvím zastupitelů za SPD si na postup kulturního střediska stěžoval. Věc se řešila na posledním jednání zastupitelstva a aktivní v ní byl hlavně novopečený náměstek primátora Michal Mohr. Podle něj jde o nepřípustnou cenzuru.

Hodný Dům dětí, zlý kulturák

Jak by taková příkladná spolupráce s městskou organizací měla podle SPD vypadat, ukázala nedávná akce v Domě dětí a mládeže. Prý šlo o vzdělávací akci, jak na posledním jednání zastupitelstva několikrát zopakovat ředitel DDM Jan Eichler. Citujme ze zápisu:

PaedDr. Eichler:
13. 2. jsem dostal upozornění, že by mohlo dojít k porušení smlouvy
– my jako DDM máme smlouvu o výpůjčce a v té smlouvě je, že můžeme 3. osobám krátkodobě poskytovat prostory za úplatu na smluvním vztahu za účelem, pokud je aktivita vzdělávací
– proběhla několikrát výměna informací s ředitelem KSUL panem Kvasničkou, který mě upozornil na to, že bychom tuto smlouvu mohli porušovat, nebo že ji porušujeme a měli bychom sjednat nápravu
– povolení akce SPD, měla mít dle informací vzdělávací charakter, proto jsme akci povolili, poskytli jsme užití prostoru, za to jsme dostali velkou kritiku
– jsme přesvědčeni, že jsme smlouvu neporušili, akce měla vzdělávací charakter

O tom, nakolik byla akce za účasti dvou poslanců SPD s podtitulem „Jaké první kroky udělá SPD ve vládě“ vzdělávací, nechť si čtenář vytvoří názor již z její anotace:

Vážení spoluobčané, zveme vás na setkání, diskusi s našimi poslanci Jaroslavem Foldynou a Mgr. Zdeňkem Kettnerem.
Pokud chcete změnu a máte dost asociální vlády pěti – koalice, přijďte si poslechnout jakou vizi má hnutí SPD pro budoucnost ČR v případě, že budeme součástí příští vlády.
Úřadující vláda Petra Fialy by měla neprodleně a s okamžitou platností podat demisi!
Těšíme se na vás a děkujeme za přízeň.


Akci zorganizoval a moderoval právě náměstek Mohr, který ji rovněž hájí jako vzdělávací. Znovu citujme zápis z jednání zastupitelstva.

p. Mohr, MBA:
dva poslanci zvolení za ÚK mě oslovili o možnost informativní schůzky o tom, co se děje v parlamentu
– požádal jsem DDM, ten mi vyšel vstříc
– jednání se účastnili dva poslanci: Mgr. Zdeněk Kettner a Jaroslav Foldyna
– tito dva poslanci informovali na schůzce, jednání se nekřížilo s žádnou dětskou činností nebo kroužkem

„Informativní schůzka“ byla přirozeně klasickou politickou debatou SPD, která ji rovněž využívá na svých sociálních sítích, kde je zveřejněn kompletní záznam.

O vhodnosti konání politických debat v Domě dětí a mládeže zastupitelé diskutovali delší dobu, přeli se, řešení nenalezli a žádné usnesení k věci nepřijali. Náměstek Michal Mohr ovšem zároveň zvedl jiný případ, kdy na rozdíl od „hodného“ ředitele DDM „zlý“ ředitel Kulturního střediska odmítl poskytnout městské zařízení pro seminář webu Incorrect. Tvrdí, že „cenzura je v Ústí nepřípustná“.

Ředitel KSUL Jan Kvasnička poskytl pro HlídacíPes.org vyjádření, podle něhož při odmítnutí vycházeli z informací serveru Manipulátoři:

Poptávka sálu přišla na KSUL 7. března a zněla takto:

„Dobrý den, tímto bych rád poptal Vaší klubovnu 205 na svůj seminář. Termín 7.4. od 16 do 20h. Prosím o cenovou nabídku a zároveň o informace, jaké máte možnosti ohledně zapůjčení projektoru a plátna. Děkuji, S pozdravem František Kubásek“

Kvasnička říká, že odpověděli s ohledem na prověření každého nájemce, který v kulturním středisku nájem poptává poprvé:

„Dobrý den pane Kubásku, mohu Vás požádat o popis semináře, resp. o obsahovou náplň, případně nějaký odkaz na podobný, Vámi pořádný seminář? Děkuji.“

Odpověď Františka Kubáska byla následující:

 „Jistě. Seminář je o dezinformacích s příklady v médiích hlavního proudu. Ukázka z Brna: https://youtu.be/7q8QR1T4hlY. S pozdravem František Kubásek“

Po rozkliknutí přiloženého linku a shlédnutí pár minut „semináře“ nám bylo jasné, že pan Kubásek je klasický dezinformátor, patří do skupiny šiřitelů hoaxů, nepravd, manipulací a podobných aktivit, díky kterým dostává ze svých příznivců finance na vlastní živobytí,“ tvrdí Kvasnička. Aktivitami Františka Kubáska se detailně zabýval například web manipulatori.cz.

I v tomto případě se zastupitelé chvíli přeli. Citujme:

 • p. Mohr, MBA:
  pan ředitel odvádí dobrou práci, ale nechci, aby zde někoho cenzuroval, kdo tam může vystoupit a kdo ne
  – připadá mi neuvěřitelné, že by někdo cenzuroval někoho, kdo není označený, jako nějaký dezinformátor od ministerstva
  – pokud není někdo označen, nevidím důvod, proč by si nemohli udělat setkání
  – děkuji DDM, že nikdy nikoho necenzuroval, nikdy nikoho nevyhodil, prostor je vhodný pro tyto akce
 • Ing. Mgr. Šidák, MBA:
  akce, která se konala v KSUL se vzdělávací akcí měla pramálo společného
 • Mgr. Bartoníček:
  pane Mohre, vyjádřil jste nesouhlas, že pan Kvasnička odmítl akci
  – řekl jste, že pán, který provozuje server Incorrect, předkládá ověřené informace a když si stránky otevřu, vidím nadpis článku: Rakušan a Klaus lže, vláda EU cenzurují, fotbalisté se klaní LGBT, NSDAP
  – pokud pan Kvasnička takovou akci odmítne, tak je to projev elementární lidské slušnosti, aby zde nevystupovali lidé, kteří tvrdí, že příslušníci sexuálních menšin mají něco společného s NSDAP

V tuto chvíli tedy nastala patová situace, SPD má blíže do Domu dětí a mládeže než do kulturního střediska. A pointa na závěr: Plánovaná akce webu Incorrect se nakonec v Ústí nad Labem uskuteční, František Kubásek našel jiný prostor. A jak už to tak bývá, ze semináře se vyklubala předvolební agitace – koho? Kandidáta SPD.

Zdroj: Incorrect.cz

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)