rundont.walk / photo on flickr, tigre rivadavia

Policejní prezident: Na cizince radši zavolejte policii. Migranti „nám tu nepáchají“, ale co kdyby…

Napsal/a Robert Malecký 17. srpna 2015

Policejní prezident Tomáš Tuhý pochválil uvědomělé občany, kteří na cize vypadající individua (většinou zahraniční turisty) volají policii, aby prověřila, zda nejde o nelegální migranty. Chvála udavačství v přímém přenosu České televize. Bez odezvy. Vítejte v ČR v roce 2015.

Česká policie nemá žádné poznatky, že by se v souvislosti s uprchlíky zvýšila na území ČR kriminalita. Slovníkem policisty Tomáše Tuhého, „že by nám tu páchali“. Tedy nepáchají, jasné sdělení.

Tentýž Tomáš Tuhý ve stejném pořadu, konkrétně v Interview ČT24 minulý čtvrtek, pronesl ovšem i toto: „Ale to, že ta situace je teď taková, ještě neznamená, že nemůžeme být nebo že nemáme být obezřetní, že nemáme být pozorní a že si nemáme všímat. A já naopak oceňuju občany České republiky, kteří jsou všímaví a kteří upozorňují na možná rizika, i když to s sebou někdy nese nepříjemnost pro toho kontrolovaného.“

Jednoduchý svět policajta Tuhého

Svět policisty Tomáše Tuhého je průzračně jednoduchý. Všímaví Češi se obezřetně rozhlížejí, a jak uvidí někoho podezřelého, volají 158. Je tu někdo – jiný, hlásí poslušně a těší se na hodinky s věnováním. A policie kontroluje. Chápe sice, že je to nepříjemné, ale to víte, volají nám lidé.

Policejní prezident Tomáš Tuhý má pro to pochopení. Oceňuje lidi, kteří v Uherském Hradišti zavolali policajty na členy folklórního soubor z Beninu. Taky trapas s lesními dělníky na Chrudimsku považovanými za běžence, co si v lese chystají bunkr, je nejspíš hodný následování.

Všímaví lidé s průkazkou v kapse

Za totality existovalo několik stupňů ochrany státní hranice. Dráty, území nikoho se silnicí pro pohraničníky, zase dráty a tak dále. A pak široké pásmo, vlastně civilní, kam se sice smělo dojet, ale s jistotou, že do dvaceti minut máte na krku hlídku a kontrolu dokladů.

Jak? Inu, bydleli tam všímaví lidé. Někteří měli obezřetnost dokonce v popisu práce, jak slíbili při podpisu vázacího aktu. Takové široké pásmo je ve světě policisty Tomáše Tuhého v roce 2015 celá ČR. Dnes nám telefonovalo tolik a tolik občanů a my jsme zkontrolovali tolik a tolik narušitelů, chtěl by říkat v televizi.

Ono má televizní vystoupení policejního prezidenta  ještě smutné pokračování: „V tuto chvíli je potřeba, abychom si udělali ten konkrétní přehled o tom, jaký je ten faktický stav migrace v České republice.“

Neboli nám hlava policie říká, že sbor neví, co se na území republiky děje, a spoléhá, že jí to udavači povědí. Srovnejme navíc s původním prohlášením, že nám zde migranti nepáchají. Čistá schizofrenie.

Jízda na tygru uprchlické krize

Od vysílání už uplynulo pět dní a Tomáš Tuhý je stále ještě policejním prezidentem. Nezbývá než z toho dovodit, že taková je na vnitru resortní politika. Buzerovat cizince. Z občanů udělat agenty Pomocné stráže VB (nebyl to ministr vnitra Milan Chovanec, kdo s podobným nápadem před časem přišel?).

Zvykli jsme si, že na vnitru sedělo v řadě několik ministrů vnitra příčetných aspoň natolik, aby chápali, že s některými relikty minulosti se nezahrává. Co na tom, že je to jízda na tygru? Politické body za řešení „uprchlické krize“ jsou příliš lákavé a příliš blízko.

Čtěte též

Reklama

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  Aha. no tady se bohužel dostáváme k druhému extrému postbolševismu.Debatovalo se tu nedávno a byl tu popsán názor že většina trestné činnosti (zejména ekonomické a v politických funkcích je prý dnes způsobena „starým myšlením“ tím že prý se ti lidé naučili krást za socialismu, no a ted už s tím nemůžou přestat. Já s tím názorem nesouhlasím-ale o to ted nejde.
  Jenže toto je druhý extrémní názor který jsme převzali z bolševismu,totiž že policie když kontroluje občany v případě podezření na porušení zákonů (což nejsou jen trestné činy) je vlastně buzeruje. A že dokonce uvědomělí občané kteří na takové podezření na porušování zákonů policii upozorní jsou vlastně práskači a udavači. A že (ó ta hrůza) že ministr vnitra který o to občany požádá v médiích-v době zvýšeného rizika porušování těch zákonů (což znovu opakuji, nejsou jen trestné činy)o občany požádá, je vlastně schizofrenik a měl by podat demisi. (Ještě že tak,taky pana Maleckého mohlo napadnout že je to totalitní diktátor, který tu tím způsobem vyhlašuje puč)

  Ale přátelé, s takovým názorem nejsme v demokracii ale pouze v postbolševické anarchii..

 2. Karel Paták napsal:

  Tuhý je stejný jelito, jako celá strana za kterou v tom křesle sedí..Neexistuje jedinej větší problém, který by uspokojivě dokázali vyřešit….vlastně ty restituce, že jooo 😀

 3. krizak napsal:

  Fajn. Teď se díváme z patra na chválu „udavačství“ ze strany policejního prezidenta. A až nám tu bouchne první bomba mezi hodně lidmi někde třeba v Kauflandu nebo až padne na zem tělo prvního podřezaného, budeme lamentovat, proč nikdo včas neupozornil a jak je možné, že policie nekonala dřív, než k něčemu došlo…

 4. J.Němec napsal:

  Lepší tucet pomocníků VB nebo čehokoliv jiného než jedno zprzněné dítě. Lepší tucet pomocníků VB než opilí a zdrogovaní řidiči. Pohraniční stráž tvořili mladíci, kteří předně střežili hranici a nebyli to žádní karierní komunisti jako jejich nadřízení nebo dnešní ministr financí. Policejní prezident je mimo jiné odpovědný za bezpečnost obyvatel. K bezpečnosti patří kolektivní ostražitost. Těch pár vojáků a policistů co máme nás neochrání od uprchlíků ani Putina.

 5. Hendrych napsal:

  Add…..bomby v supermarketech ? V západní části EU jsou milióny muslimů a o žádných bombách mi není nic známo. Pokud je tomu jinak, rád se nechám poučit.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies