Foto: CNC / JAKUB POLÁČEK / Profimedia

Podobnost nikoli náhodná. Babišovy ukradené volby a dystopické vize Donalda Trumpa

Napsal/a Robert Malecký 18. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Člověk už by si rád trochu odpočinul, aby nemusel týden co týden, měsíc co měsíc, psát o Andreji Babišovi. To si nemyslete, on to taky není žádný med prohrabávat se pořád dokola těmi hromadami hnoje, sice na první pohled to vypadá jako práce snů, tolik podnětů a snadný terč, ale jednoho dne už je toho příliš. A to nás to čeká ještě minimálně jednou celé dokola.

  • Nejsme v tom ale sami, kdo si svého oblíbence ještě budou muset užít, co senkrovna ráčí. V Americe, tedy ve Spojených státech amerických míněno, všechno dospělo k hořkému závěru, že se o prezidentský úřad znovu střetnou již poněkud umdlévající stávající prezident, demokrat Joe Biden, a naopak teprve se rozjíždějící exprezident, republikán Donald Trump. Ten si dává zahřívací kolečka po snadném úspěchu v primárkách, a tak si posilněn úspěchem troufá na dystopické vize spojené se svým případným neúspěchem.

„Pokud nevyhrajeme tyto volby, nemyslím si, že v této zemi budete mít další volby.“
(Donald Trump v projevu ve městě Dayton, iDNES.cz, 17. března)

Důkazy pro takové tvrzení: nula. Nic, nada, zero, ničevó, prostě kuřinec. Efekt na publikum již tak oblblé populistickými kecy: maximální. Další útok na Kapitol v případě neúspěchu Trumpovy kampaně: k nezaplacení. 


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Ale proč o tom píšeme v souvislosti s Babišem. Ten nejen, že Trumpovi ukradl červenou čepici a variaci slavného hesla M.A.G.A., ale jde v jeho šlépějích i co se týče útoků na autority a verbální demontáže demokratických institucí. Když si vzpomeneme na jeho slavnou sněmovní žvanírnu, je to jen začátek. Útoky na Senát, který díky většinovému systému populisté Babišova typu neumějí ovládnout. Útoky na demokratické instituce, typově Ústavní soud, u kterých se na chvíli zastavíme.

„Ústavní soud ztratil zábrany a snaží se ovlivnit politickou situaci v zemi.“

Tak Babiš reagoval v únoru 2021 ještě jako premiér (!) na rozhodnutí Ústavního soudu o změně volebních pravidel. Nic na tom nezměnil ani fakt, že o půl roku později bylo hnutí ANO jediné, které na změně vydělalo a nová pravidla mu přihrála dva mandáty navíc. I poté místo omluvy nebo aspoň držení úst následovaly a následují věčně opakované stesky na zlého Rychetského a Ústavní soud, který ukradl henté volby. 


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Podobně pokračuje verbální destrukce svobodných voleb i ve věci korespondenční volby. Babiš jde dokonce dál než většina jeho surikat a opakovaně zaútočil i na možnost volit na ambasádách.

„Svobodné volby jsou svátek demokracie a hrdí Češi, co jsou v zahraničí, by měli přijít sem osobně, ani ne na ambasádu. Vytváří se atmosféra, že nemohou volit, ale mohou volit. Ale měli by přijít volit domů, kde se narodili.“
(Andrej Babiš ve sněmovně, iRozhlas.cz, 17. ledna)

Ještě dál majitel hnutí ANO zachází, když se zamyslí nad motivy ke schválení zmíněné korespondenční volby. I on si pomalu připravuje rétoriku pro případ, že by jakékoli příští volby (znovu) nevyhrál. Ano, čekají nás ukradené volby.

„Vysvětlení pro tuto volbu je, že se chcete udržet u moci nebo ve veřejných funkcích. Je to pokus o manipulaci s volebním systémem ve prospěch vládních stran.“

Tady už je podobnost s posledními výroky Donalda Trumpa nikoli náhodná. Populisté celého světa, spojte se. HlídacíPes.org o tom ostatně popsal už v roce 2017 celou publikaci Babiš – vůdce pro 21. století. A populistickou plavbu po moři lží znázorňuje i tehdejší videokoláž.

Pokud možno klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)