Pochybnosti kolem přijetí prezidenta Zemana v Bílém domě. Půjde o víc než o společné foto, ujišťuje Hrad
Podle Pražského hradu přípravy na oficiální cestu prezidenta Miloše Zemana za americkým prezidentem Donaldem Trumpem probíhají podle plánu. Objevují se ale pochybnosti o charakteru pozvání i o náplni schůzky.
Oficiálně se k cestě Miloše Zemana do USA na americkém velvyslanectví v Praze nikdo vyjadřovat nechce. Z neoficiálních informaci ale plyne, že americká ambasáda o cestě prezidenta Zemana a její náplni dosud žádné informace nemá.
Což neznamená, že se oficiální přijetí v Bílém domě – považované za vrchol diplomatických vztahů – neuskuteční. „Jen nám ještě nikdo z Washingtonu nic neřekl,“ dodal zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.
Není však obvyklé, aby velvyslanectví přijímající země nemělo k cestě zahraničního státníka žádné informace.
Stavte se v Bílém domě
Spojené státy nyní velvyslance v Praze nemají. I na české straně proběhlo střídání teprve nedávno. Bývalý šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček se funkce velvyslance ujal doslova před pár dny. Že by to ale působilo jakékoli komplikace, Hrad odmítá.
„Přípravu cesty to nekomplikuje,“ ujišťuje mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
PSALI JSME: Zeman cestovatel. Na závěr funkčního období chystá daleké zahraniční cesty
Zároveň však ze strany bývalých českých velvyslanců v USA otevřeně zazněly pochybnosti o tom, zda lze telefonát Donalda Trumpa s Milošem Zemanem vůbec považovat za oficiální pozvání do Bílého domu.
Podle někdejšího velvyslance Petra Koláře si česká strana jako pozvání vyložila neformální telefonické pozvání Donalda Trumpa ke společné fotografii „až bude Zeman někdy v USA“.
„A protože pan prezident jede v dubnu do New Yorku na židovský kongres, tak si to vysvětlil tak, že když tam bude, zastaví se v Bílém domě a budou mít tu fotku,“ řekl Kolář na veřejné diskusi pořádané sdružením Paměť národa ve spolupráci s HlídacíPes.org.
Podle Koláře nyní čeká českého velvyslance Hynka Kmoníčka náročný úkol. „Držím kolegovi Kmoníčkovi velice palce, až bude s nahrávkou chodit po State Departmentu a po Bílém domě a říkat, já tady mám to pozvání. Ale třeba to dopadne. Pokud k tomu setkání dojde, nakonec může mít nějaký přínos,“ dodal Kolář.
Nesmysl, byl jsem u toho
Mluvčí prezidenta Ovčáček takový výklad odmítá jako nesmysl: „Návštěva je potvrzena osobní úmluvou obou prezidentů, které jsem byl přítomen. Více netřeba dodávat.“
Témata setkání jsou podle něj jasná: islámský terorismus, migrace, ekonomická spolupráce. „Půjde o více než hand-shake a společnou fotografii,“ doplnil Ovčáček.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Pochybnosti, diplomatičtějším způsobem, však vyjádřil i další někdejší velvyslanec ve Washingtonu Michael Žantovský. „Správná pozvánka do Bílého domu má vypadat tak, že o ní stejně vědí obě strany a že mají obě stejný text,“ podotkl ve stejné debatě.
„Pokud je mi známo, v této chvíli není známý formát, není známá délka. Témata známá jsou, protože Zeman je oznámil, nevím ale, jaká témata bude mít prezident Trump,“ dodal Žantovský.
Třetí z přítomných bývalých českých velvyslanců v USA Alexander Vondra v debatě Paměti národa upozornil na to, že „opravdovou pozvánku“ dostal v minulosti dvakrát pouze Václav Havel – poprvé v roce 1990, podruhé v roce 1998.
„Ostatní pozvánky se dělí už jen na dva druhy. Na ty neformální, kdy USA řeknou, dostavte se tehdy a tehdy, když mají zájem něco projednat,“ upozornil Vondra.
Zbylá pozvání jsou podle něj vydobyta na základě lobbingu, „dobývání území z české strany“.
„Bylo to tak i v čase Václava Havla, a poté v počátcích prezidentování Václava Klause, když ho tam ještě přijímali. A tak je to v podstatě u všech zemí, které tam jakž takž mají dveře otevřené,“ dodal Vondra.
Záznam debaty moderované šéfredaktorem HlídacíPes.org najdete zde
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vašku, nepodepisuj to, radil Havlovi. František Lízna šel za vším vytrvale
Básníci ve vězení, básně mizely z čítanek. „Museli jsme číst Wolkera a Neumanna…“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Americký prezident je v politice něco podobného jako pan Babiš u nás. Takže prezident Zeman nepotřebuje mít standartní pozvání. Navíc by mne nepřekvapilo, kdyby Trump dostal jako dar staré fotky pořízené STB.
Tedy po čínských investicích dle očekávání další blamáž, výborně. Snad jen ta rusifikace Hradu se povedle na jedničku, soudě dle účastníků návštěv oficiálních akcí.
Že by za pozváním, byli Ztohoven?
Drby,kolem navstevy Zemana v USA.Tak bych to kvalifikoval.
…ze by neco jako fraska Forejt-Brady, akorat, ze tentokrat hradni svoloc nebude tvrdit, ze nikoho nepozvala, ale ze naopak byla sama pozvana?
Jestli to skutecne je tak, jak popisuje Kolar (pred lety bych se takove uvaze vysmal – prece v nejvyssich patrech statu nemuze byt takovej amaterismus; dnes, poucen mnoha neuveritelnymi a presto skutecnymi vecmi, to jako mozne vidim), tak to bude blamaz, ze pripadne video, jak se Zeman domaha vstupu do Bileho domu bude jeste slavnejsi nez Klausova kradez protokolarniho pera.
No, vzdycky se muze Zeman vyfotit s Lincolnem v jeho pamatniku…
Ale i kdyby Trumbera to pozvani myslel vazne a nezapomel na ne, Zeman by si do te doby mel davat pozor na to, co rika – prisli chvaly na Cinu a Trumbera mu muze vzkazat, ze jezdit nemusi 🙂
„Oficiálně se k cestě Miloše Zemana do USA na americkém velvyslanectví v Praze nikdo vyjadřovat nechce. Z neoficiálních informaci ale plyne, že americká ambasáda o cestě prezidenta Zemana a její náplni dosud žádné informace nemá.“
Mě by docela zajímalo kdo řídí ty oficiální informace a kdo ty neoficiální !!!
Pochopte že nikdo žádné konkrétní informace nevyjádří, protože to velvyslanectví nemá velvyslance. Vy jste snad viděl nějakého subalterního úředníka aby vydal na svou zodpovědnost nějaké zavažné a závazné oficiální vyjádření bez toho aby to předem rozhodl a schválil jeh nadřízený?
Veřejně děkuji panu prezidentovi Trumpovi, že nechce být chroštím Zemana v cestě na Hrad.Nedávno jsem v příspěvku napsal, že vsadím celý důchod, že Zeman po červeném koberci do Bílého domu nepůjde.
Češi, zvedněte hlavy a nevolte za prezidenta úspěšného privatizátora Zemana.Pamatujete na slova Kikiny,“úspěch jedněch, vylučuje úspěch druhých“.Politická galérka stále dobře žije z bídy horních deseti moliónů.
Proč by to nebylo možné, když podobný případ se už stal u nás před několika měsíci. Tedy – alespoň dle tvrzení odpůrců Miloše Zemana –
Tehdy – totiž jak tvrdil pan poslanec Herman zavolal někdo z Hradu soukromě jeho strýci Bradymu do Kanady aby mu oznamil že mu český stát skrze prezidenta uděluje státní vyznamenání. Přičemž se rovněž v tomto případě obešla, ignorovala diplomatická komunikace přes velvyslanectví. Ačkoliv – jak na to mnozí upozornili, bylo by to protiprávní, kanadský občan nemůže obdržet vyznamenání cizího státu bez diplomatického souhlasu Kanady.
Tudíž – pokud někdo popřeje sluchu tvrzení pana poslance Hermana a jeho strýce Bradyho, měl by ovšem taky přijmout tvrzení pana prezidenta Zemana že ho prezident Trump pozval – a že se ta schůzka uskuteční, i když o tom US velvyslanectví (bez velvyslance) vůbec nic neví.
Počítám že obě strany mají na nejvyšší úrovni blízké svému prezidentovi dost podržtažků co si můžou mezi sebou tu schůzku telefonicky připomenout a dohodnout.
Porovnání kauz kulhá na obě nohy. Forejt do Kanady telefonoval, to nikdo nepopírá, ale bylo to předtím, než Zeman podepsal seznam vyznamenaných a než to Sobotka připodepsal. Takže mohl vykládat co chtěl, ale v té době šlo jen o návrh. Že si už Brady s manželkou zabalili, byl tak trochu „jejich problém“.
Oproti tomu pozvání ke státní návštěvě logicky musí být jednoznačné, tam není to napětí do poslední chvíle, kdo to dostane 🙂
Chce to trochu skromnosti a uvědomit si, kde se dnes nachází politika USA jak vnitřní, tak mezinárodní. Bohužel i v USA nastoupila řevnivost mezi demokraty a republikány a co je ještě horší, tak mezi republikány mají soupeři svoje lidi, kteří se snaží Trumpovi mydlit schody kde se dá. V této konstelaci si myslet, že D. Trump přijme hlavu nějaké bezvýznamné zemičky z Evropy se všemi poctami a pro tu zemičku s očekávaným významem je iluzorní.Já bych považoval za úspěch, kdyby si D. Trump pamatoval, že tam u něj byl před týdnem nějaký prezident z Československa. Nejsem si jist, zda škemrání o přízeň ze strany M. Zemana směrem k D. Trumpovi nebylo kontraproduktivní. Také je třeba vědět, že D. Trump řekl jasně „Amerika first“ a to znamená tolik, že pokud tě Amerika nepotřebuje, tak nejsi! V. Havel se USA hodil do „krámu“svou humanistickou ideologií, neboť na základě této ideologie expandovala americká armáda s vývozem demokracie tam, kde se to hodilo a humanitární bombardáci dávali legitimitu těmto výbojům. Kdo si je ochoten přiznat roli užitečného idiota. V. Klaus ani nebyl pozván do Bílého domu, neboť jej nepotřebovali k ničemu. K čemu asi mohou potřebovat ČR a její „hlavu“ M. Zemana? Odběru zbraní? Nebo rozbíjení EU? Na to jsme příliš bezvýznamní, takže chce to skromnost. Vždyť ani NSA nikoho u nás neodposlouchává, za Obamy na řízení procesů a dodavatele zpráv měli Shapira, teď ani toho strejce tu nemají.