Pochybnosti kolem přijetí prezidenta Zemana v Bílém domě. Půjde o víc než o společné foto, ujišťuje Hrad

Napsal/a Robert Břešťan 22. března 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Podle Pražského hradu přípravy na oficiální cestu prezidenta Miloše Zemana za americkým prezidentem Donaldem Trumpem probíhají podle plánu. Objevují se ale pochybnosti o charakteru pozvání i o náplni schůzky.

Oficiálně se k cestě Miloše Zemana do USA na americkém velvyslanectví v Praze nikdo vyjadřovat nechce. Z neoficiálních informaci ale plyne, že americká ambasáda o cestě prezidenta Zemana a její náplni dosud žádné informace nemá.

Což neznamená, že se oficiální přijetí v Bílém domě – považované za vrchol diplomatických vztahů – neuskuteční. „Jen nám ještě nikdo z Washingtonu nic neřekl,“ dodal zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Není však obvyklé, aby velvyslanectví přijímající země nemělo k cestě zahraničního státníka žádné informace.

Stavte se v Bílém domě

Spojené státy nyní velvyslance v Praze nemají. I na české straně proběhlo střídání teprve nedávno. Bývalý šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček se funkce velvyslance ujal doslova před pár dny. Že by to ale působilo jakékoli komplikace, Hrad odmítá.

„Přípravu cesty to nekomplikuje,“ ujišťuje mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

PSALI JSME: Zeman cestovatel. Na závěr funkčního období chystá daleké zahraniční cesty

Zároveň však ze strany bývalých českých velvyslanců v USA otevřeně zazněly pochybnosti o tom, zda lze telefonát Donalda Trumpa s Milošem Zemanem vůbec považovat za oficiální pozvání do Bílého domu.

Podle někdejšího velvyslance Petra Koláře si česká strana jako pozvání vyložila neformální telefonické pozvání Donalda Trumpa ke společné fotografii „až bude Zeman někdy v USA“.

„A protože pan prezident jede v dubnu do New Yorku na židovský kongres, tak si to vysvětlil tak, že když tam bude, zastaví se v Bílém domě a budou mít tu fotku,“ řekl Kolář na veřejné diskusi pořádané sdružením Paměť národa ve spolupráci s HlídacíPes.org.

Podle Koláře nyní čeká českého velvyslance Hynka Kmoníčka náročný úkol. „Držím kolegovi Kmoníčkovi velice palce, až bude s nahrávkou chodit po State Departmentu a po Bílém domě a říkat, já tady mám to pozvání. Ale třeba to dopadne. Pokud k tomu setkání dojde, nakonec může mít nějaký přínos,“ dodal Kolář.

Nesmysl, byl jsem u toho

Mluvčí prezidenta Ovčáček takový výklad odmítá jako nesmysl: „Návštěva je potvrzena osobní úmluvou obou prezidentů, které jsem byl přítomen. Více netřeba dodávat.“

Témata setkání jsou podle něj jasná: islámský terorismus, migrace, ekonomická spolupráce. „Půjde o více než hand-shake a společnou fotografii,“ doplnil Ovčáček.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Pochybnosti, diplomatičtějším způsobem, však vyjádřil i další někdejší velvyslanec ve Washingtonu Michael Žantovský. „Správná pozvánka do Bílého domu má vypadat tak, že o ní stejně vědí obě strany a že mají obě stejný text,“ podotkl ve stejné debatě.

„Pokud je mi známo, v této chvíli není známý formát, není známá délka. Témata známá jsou, protože Zeman je oznámil, nevím ale, jaká témata bude mít prezident Trump,“ dodal Žantovský.

Třetí z přítomných bývalých českých velvyslanců v USA Alexander Vondra v debatě Paměti národa upozornil na to, že „opravdovou pozvánku“ dostal v minulosti dvakrát pouze Václav Havel – poprvé v roce 1990, podruhé v roce 1998.

„Ostatní pozvánky se dělí už jen na dva druhy. Na ty neformální, kdy USA řeknou, dostavte se tehdy a tehdy, když mají zájem něco projednat,“ upozornil Vondra.

Zbylá pozvání jsou podle něj vydobyta na základě lobbingu, „dobývání území z české strany“.

„Bylo to tak i v čase Václava Havla, a poté v počátcích prezidentování Václava Klause, když ho tam ještě přijímali. A tak je to v podstatě u všech zemí, které tam jakž takž mají dveře otevřené,“ dodal Vondra.


Záznam debaty moderované šéfredaktorem HlídacíPes.org najdete zde

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)