Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kancelář Pražského hradu, zdroj

Zeman cestovatel. Na závěr funkčního období chystá daleké zahraniční cesty

V závěrečném roce svého (možná teprve prvního) funkčního období má prezident Miloš Zeman v plánu větší než obvyklou diplomatickou aktivitu v podobě zahraničních cest.

Na poslední zahraniční cestě, státní návštěvě Portugalska, byl Zeman vloni v polovině prosince. Do vládního speciálu nasedne znovu až na konci března; poletí prakticky jen za humna – na návštěvu Chorvatska.

V dubnu se ale dočká svého dosavadního prezidentského vrcholu, oficiálního přijetí americkým prezidentem v Bílém domě. Poslední český prezident, jemuž se předtím této diplomatické pocty dostalo, byl Václav Havel.

Hedvábný prezident

I když se Hrad snažil Zemanovu návštěvu v Bílém domě dojednat již za prezidenta Baracka Obamy, pozvání přišlo až po zvolení Donalda Trumpa. Toho také Zeman jako jeden z mála zahraničních státníků na dálku otevřeně v kampani podpořil.

„Byl jsem skutečně jediná evropská hlava státu, která ho veřejně před prezidentskými volbami podpořila. Druhý, ale to byl premiér, ne hlava státu, byl maďarský premiér Viktor Orbán,“ připomněl své zásluhy Zeman.

V květnu má pak prezident v plánu další dalekou cestu – do Číny na konferenci One belt, one road, o nové hedvábné stezce v Pekingu.

Projekt, který chce investovat miliardy dolarů do infrastrukturních projektů – železnice, přístavů i rozvodných energetických sítí – propojujících Asii a Evropu osobně zaštiťuje čínský prezident Si Ťin-pching.

Zájem o účast převyšuje nabídku organizátorů, česká delegace tak bude v Pekingu jen jedna z mnoha.

„Čína si vybírá země, jež považuje za své přátele a spojence a ty, které mohou nejlépe pomoct propagaci projektu nové hedvábné stezky. Pro Čínu je to diplomatická událost roku,“ napsala agentura Reuters s tím, že mezi pozvanými je i britská premiérka Theresa Mayová.

Snaha zbytečně nedráždit před tímto setkáním čínskou stranu stála také podle informací HlídacíPes.org za zrušením cesty náměstka ministra průmyslu Eduarda Muřického na Tchaj-wan – poté, co se tehdejší ministr Mládek sešel s čínskou velvyslankyní. Nejistá je i plánovaná červnová cesta na Tchaj-wan náměstka Vladimíra Bärtla.

PSALI JSME: České cesty na Tchaj-wan se Číňanům nelíbí. Místo náměstka odcestoval na konferenci jen ředitel

V červnu má pak Zeman naplánovanou další dlouhou cestu do Asie. Nejprve do Vietnamu a následně do Kazachstánu, kde by se měl účastnit zahájení výstavy Expo 2017.

Teplota, tlak, rosný bod

Dohady o tom, zda náročné cesty a časové posuny nemohou mít negativní vliv na prezidentovo zdraví rozptyloval sám Miloš Zeman ve chvíli, kdy potvrzoval, že se hodlá ucházet i o druhé funkční období:

„Teplota, tlak, rosný bod, okluzní fronta, tlak 120-130/80 a teplotu jsem si sám už patnáct let neměřil, takže předpokládám, že je stále stejná a normální. Protože můj zdravotní stav se ani nezlepšuje, ani nezhoršuje, je tento faktor při rozhodování o prezidentské kandidatuře neutrální.“


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


V listopadu by měl prezident Zeman odletět do Ruska na setkání s Vladimirem Putinem. Detaily k okolnostem této schůzky zatím nejsou známy.

Miloš Zeman každopádně zmíněnými plány na zahraniční cesty pro rok 2017 drží směr (s výjimkou USA) – především na východ.

Už v předchozích letech navštívil země jako Mongolsko, Tádžikistán, Čína, Rusko a Kazachstán, do západních demokracií na oficiální návštěvy ale zván prakticky nebyl a není.

Celkově pak Zeman místo cestování po světě a reprezentaci země dává přednost návštěvám českých, moravských a slezských krajů. Všechny stihl zatím navštívit čtyřikrát.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. Důchodce napsal:

  Vyčkejme, zda půjde do Bílého domu po červeném koberci,nebo zadním vchodem, jako jeho slavný předchůdce Klaus.Snad má prezident Trump dobré informace od své bývalé tchyně.

 2. Němec napsal:

  Důchodci za chvíli nebudou mít na nájem ale Zeman si bude jezdit po světě za jejich vydřené peníze ale ještě před tím zachrání miliardáře Babiše před trestním stíháním.

  • Důchodce napsal:

   Nevidím to tak černě.Zeman nebude znovuzvolen a Bradáčová se svojí partou nabrala správný kurz.To pravé , ořechové, teprve přijde. Postřehli jste, že Bureš má strach z nové „Kubiceho zprávy“?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Šlachta, Bradáčová, „Bureš“, potažmo Zeman (přes „Bureše“) jsou jedna parta. Důchodče , mýlíte se.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Němče, kdybyste četl články do konce, než něco k ním napíšete, věděl byste, že: „Celkově pak Zeman místo cestování po světě a reprezentaci země dává přednost návštěvám českých, moravských a slezských krajů. Všechny stihl zatím navštívit čtyřikrát.“ Chce to prostě víc trpělivosti a …, nu řekněme pečlivosti. Poloviční pravda se totiž někdy rovná dvojnásobné lži.

  • Ar napsal:

   Bodejť vždyť je ze stejného clanu.

 3. ČERT napsal:

  Když už je tu ohledně oficiálního přijetí v Bílém domě zmíněn V. Havel, tak asi nejobecněji to zahraniční cestování M. Zemana coby presidenta nedosahuje takové intenzity jako cesty, které Havel podnikal už od r. 1990. Mezi cíle Havlových návštěv nepatřily sice Čína nebo Vietnam (celkem asi pochopitelně, zvlášť tehdy)… Ale, a kromě mnoha evropských zemí, z těch vzdálenějších cest připomeňme (samozřejmě vedle USA) Kanadu, mnohé země Latinské Ameriky a Asie, Austrálii… Ano, asi se v tom odrážel v první řadě už nový image, jaký si Československo, příp. ČR vytvářely, snažily se vytvořit ve světě po r. 1989.

 4. jadran napsal:

  Nejvíc mně pobaví ta hysterická snaha do Zemana znovu a znovu kopat. I průměrně inteligentní člověk pochopí, že to je právě to, v čem si tenhle člověk libuje, kochaje se vzteklou bezmocností všech těch ratlíků, co neopomenou jedinou příležitost, aby ne něj neštěkli nebo aspoň nezavrčeli. Osobně mně nikdy příjemný nebyl, pamatuji velice dobře jeho politické začátky i pozdější „činnost“ – mimochodem, jeho nástup k moci zařídili pod vedením velemoudrého a všeznalého velehumanisty Havla jeho spolupracovníci (trojští koně v ODS Ruml a Pilip) a s velkou pravděpodobností na jeho pokyn – stačí si vzpomenout na „sarajevský“ atentát a způsob, jak byl Václav Klaus odejit od moci. Představa, že Zeman a jeho ČSSD bude tvárnější k přáním a potřebám hradního pána se nenaplnila a přes záplavu výhrad k Zemanově osobě a politice, kterou reprezentuje, je třeba říct – naštěstí. Nicméně, ještě mnohem horší než onen Zeman jsou všichni ti stále aktivní a žijící účastníci a také potomci oněch úžasných disidentů a dětí sametu, všechny ty Havlovy děti a celá ta „pražská“ kavárna (mimochodem, levičácké povaleče z lepších rodin i umělce ze stejného podhoubí takhle označovali už za první republiky), Zeman ten výraz jenom někde vytáhl. Snášeli jsme vládnutí neomylného Havla a jeho kumpánů 12 let, jsme nuceni se vyrovnávat s jeho adorací(a adorací různých těch Dienstbierů, Hájků, Pithartů, Kohoutů a jim podobných) dodnes, takže člověka nějak tak zlomyslně potěší, když vidí (a čte) jak různí ti nezávislí a vůbec jediní „správní“ prskají na všechny strany. A můžete si být jisti, že to cestování bude na konec jeho volebního období a další přijde na začátku toho druhého. Že jste tak nehýkali, když Václav Havel „budoval“ image nové České republiky trajdáním po kdejaké podřadné univerzitě v USA a jinde, jen aby mohl přednášet ty svoje „bombastické“ projevy a hlavně sbírat tituly h.c.?

Přidávání komentářů není povoleno