Plicní ventilátor, na který Češi poslali 14 milionů. Vyrobeno je 380 kusů, odbyt se hledá

Napsal/a Robert Břešťan 12. června 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Za pouhý jeden den se koncem března podařilo mezi lidmi v rámci crowdfundingu vybrat přes 14 milionů korun na dokončení vývoje plicního ventilátoru nazvaného CoroVent. Krize spojená s koronavirem byla na vzestupu, zájem projevovaly nemocnice v Česku i ze zahraničí. Jak to s projektem vypadá o dva měsíce později?

Na projekt iniciativy Covid19CZ a pražského ČVUT se složilo přesně 7 483 dárců. Vybraná suma byla 14,2 milionu korun a cílem bylo vyrobit 500 nových plicních ventilátorů pro pacienty s dýchacími potížemi vyvolanými koronavirem.

Po dvou měsících se situace s pandemií přinejmenším v Evropě výrazně uklidnila. Natolik, že dosud žádný z vyrobených 380 ventilátorů nemusel být v žádné z českých nemocnic nasazen.

„Ventilátory byly testovány a připraveny k rychlému nasazení v případě krizové situace, která nenastala. V současné době probíhá standardní proces certifikace,“ vysvětluje Jiří Denner, majitel třebíčské společnosti MICo Medical, která plicní ventilátory vyrábí.

Podle něj má CoroVent velký komerční potenciál. „Jedná se o cenově dostupnější výrobek, který je složený z kvalitních komponentů, je spolehlivý a navíc je zkonstruovaný do náročných podmínek,“ říká Denner s tím, že výrobek je „v případě uzavření nových obchodních smluv“ připraven k masové výrobě.

„Splnili jsme závazek české veřejnosti, která společně s podnikatelskými subjekty přispěla na jejich výrobu. Ventilátory vyrobené nad rámec tohoto závazku pak využíváme k prosazení se na zahraničních trzích,” říká Denner, který ještě koncem dubna mluvil o potenciálních objednávkách osmi tisíc kusů a zájemcích z Itálie, Španělska a Německa.

Přístroj byl už dříve k posouzení zaslán do Itálie a do Kanady. Do výroby se ale mimo Česko nedostal, navzdory tomu, že ČVUT dalo dočasně – po dobu koronavirové krize – k dispozici open source licence.

„Probíhají jednání v mnoha zemích, kde je situace stále kritická. Zatím ale nedošlo k žádné konkrétní dodávce a nemáme ani informaci, že by se tento ventilátor vyráběl na základě open source licence,“ říká Jiří Denner. Zájem o představení českého plicního ventilátoru nedávno projevil krizový štáb Lucemburska.

Pro možný komerční úspěch musí CoroVent získat potřebné certifikace jako zdravotnický prostředek a projít i klinickými zkouškami.

Plicní ventilátor je výsledkem výzkumné práce profesora Karla Roubíka a týmu z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. „CoroVent získal druhé místo v hackathonu EUvsVirus, který byl největší panevropskou online akcí tohoto typu a který iniciovala Evropská komise společně s Evropskou radou pro inovace. V Evropě v těchto měsících nevznikl žádný obdobný projekt, který by se dostal do fáze výroby a certifikace. Je to krásný příklad toho, jak funguje spolupráce firem s akademickou sférou,“ říká za ČVUT mluvčí Lucie Orgoníková.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)