Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Platíte v Ústí za parkování? Je to zbytečné, strážníci ho neumějí kontrolovat

Napsal/a Robert Malecký 22. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Znáte to: Otevřel si hospodu u silnice na Písek, ale chodili mu tam lidi. Ústečtí radní si zavedli parkovací zóny, ale parkovali jim tam lidi zadarmo. Nedokázali si totiž pořídit zařízení, které placené stání kontroluje. A tak mají ve městě zóny dobrovolného placeného stání, akorát lid zapomněli informovat o dobrovolnosti. Ti, kteří zaplatili, se teď oprávněně ptají, jestli nejsou tak trochu za hejly.

Nově zaváděné zóny na dolním Střekově měly od října letošního roku ulevit přeplněným oblastem na pravém břehu Labe. Je zde sídlo krajského i okresního soudu, ale i řada menších provozoven, které přitahují dopravu. Nebo třeba divadlo. A hlavně je to odsud kousek přes most do samotného centra nebo na nádraží, kde už jsou ale parkovací místa dávno zpoplatněna.

A tak se zpoplatnění přiléhajících částí na střekovské straně zdálo být způsobem, jak rezidentům a živnostníkům ulevit a oblast zbavit nálepky levného parkoviště. Město zavedlo zóny od 2. října a pro rezidenty to nebyla úplně levná záležitost.

První auto v rodině stojí 1200 korun na rok, druhé 6000 a případné třetí potom 15 tisíc korun. Živnostníci, kteří zde mají provozovny, platí za předplatitelskou kartu 10 tisíc korun. Při jednorázovém parkování platí nerezidenti 20 korun na hodinu, celodenní parkování stojí stovku.

Po několika týdnech se ovšem ukázalo, že je oblast nadále přeplněná a lidé, kteří zde bydlí nebo podnikají, pořád nemají kde zaparkovat. A protože je Ústí nad Labem přece jen tak trochu vesnice, rozšířila se šuškanda, že ti, kdo mají ty správné informace, neplatí záměrně. Protože vědí, že placení nikdo nekontroluje. A nikdo ho nekontroluje proto, že město sice nechalo za nemalé peníze instalovat dopravní značky a parkovací automaty a namalovat vodorovné značení, nedisponuje ale zařízením, které by umělo správné parkování kontrolovat.

Zpoplatníme, uvidíme…

Jeden z místních podnikatelů Vojtěch K. se tedy na město obrátil s dotazy podle informačního zákona. A odpověď města obdržel v těchto dnech. Zde citujme, nejprve položené dotazy:

1. Je od zavedení poplatku v rámci parkovacích zón na dolním Střekově kontrolováno, zda má parkující vozidlo zaplaceno?
2. Jakou formou je toto kontrolováno? (dle informací přímo od MP na to nemají potřebné zařízení)
3. Jak hodlá magistrát kompenzovat občanům, kteří již zaplatili poplatek za parkování to, že ostatní zde parkují nadále zdarma a proces není nijak kontrolován?

Odpovědi města se vyznačují jistou bezelstností. Zejména upozorňujeme na odpověď pod bodem 3, který je hezkou ukázkou přístupu „zavedeme, uvidíme“. Otázku, kolik systém, který nikdo nevymáhá, dosud městské poplatníky stál, necháme otevřenou.

1. Kontrola není prováděna, jelikož Městská policie v současné době nedisponuje potřebným technickým vybavením.
2. viz bod. 1.
3. Zavedení zpoplatněného parkování a placení není spojeno s povinností kontroly.

A naděje na závěr (aspoň pro dosud platící): Dodání technického vybavení bylo zdrženo ze strany dodavatele. Předpoklad užití techniky je od 1. ledna 2024. Tolik z oficiálního vyjádření města.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)