Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

Čínská CEFC měla uplácet africké politiky kvůli přístupu k ropě. Obvinění zmiňuje i Zemanova poradce

Napsal/a Sinopsis 21. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Americké úřady v pondělí v New Yorku zatkly bývalého senegalského ministra zahraničních věcí Cheikha Gadia a někdejšího hongkongského tajemníka pro vnitřní záležitosti (ministra vnitra) Patricka Ho Chi-pinga a obvinily je z podplácení vysokých státních činitelů v Čadu a Ugandě. Stopy vedou ke skupině CEFC, která je aktivní i v Česku. 

Podle amerického ministerstva spravedlnosti měly úplatky zajistit jisté čínské společnosti, jež není v dokumentu výslovně jmenována, lukrativní zakázky v těchto afrických zemích.

Konkrétní indicie nicméně jednoznačně ukazují na čínskou společnost CEFC. Zatčený Patrick Ho je ostatně také  výkonným místopředsedou správní rady CEFC China a generálním tajemníkem China Energy Fund Committee (CEFC), neziskového křídla CEFC.

Podle hongkongského listu South China Morning Post má konkrétně jít o společnost CEFC China Energy, šanghajskou vycházející hvězdu čínské energetiky.

CEFC China Energy prorazila na scénu během několika málo let, nakoupila podíly ve velkých globálních projektech včetně 14procentního podílu v ruském ropném gigantu Rosněfť, a hraje důležitou roli v ambiciózní iniciativě prezidenta Si Ťin-pchinga Pásmo a stezka.

Jak blízko měl ke korupci Zemanův poradce?

Obvinění amerického ministerstva spravedlnosti identifikuje jako předsedu této nejmenované čínské společnosti osobu, jež byla v roce 2015 jmenována “zvláštním čestným poradcem” předsedy Valného shromáždění OSN. V roce 2015 tuto funkci zastával ugandský ministr zahraničí Sam Kutesa a jeho čestným poradcem byl předseda CEFC Jie Ťien-ming.logo

Podle americké žaloby převedl v té době zatčený Patrick Ho na účet Sama Kutesy z Hongkongu přes americké banky na půl milionu dolarů. Připomeňme, že v témže roce 2015 se Jie Ťien-ming stal také  “čestným poradcem” českého prezidenta Miloše Zemana.

South China Morning Post shrnuje podstatu žaloby amerického ministerstva spravedlnosti následovně:

Oba muži (Patrick Ho a Cheikh Gadia) údajně nabídli prezidentovi Čadu úplatek ve výši dvou milionů dolarů za právo těžby ropy, a navíc převedli 500 tisíc dolarů na účet označený ministrem zahraničí Ugandy, který krátce předtím ukončil svůj mandát jako předseda Valného shromáždění OSN.

„V rozsáhlém plánu mezinárodní korupce po celém světě se Patrick Ho a Cheikh Gadio údajně snažili uplatit africké vládní úředníky v zájmu čínského energetického konglomerátu,” uvedl ve svém prohlášení americký státní žalobce na Manhattanu Joon Kim.

Ho, který stál v čele China Energy Fund Committee, registrované v Hongkongu, také poskytl ugandskému prezidentovi a ministru zahraničí dárky a přísliby budoucích výhod – včetně podílu na zisku z případného společného podniku, píše žalobce.

Přes Hongkong na Hedvábnou stezku

Spojení přes Hongkong je zajímavé z několika ohledů. Jie Ťien-ming se začátkem roku stal mj. “politickým poradcem” hongkongské propekingské Nové lidové strany v čele s Reginou Ip.

Ta proslula zejména v roce 2003, když se jako hongkongská tajemnice pro vnitřní záležitosti snažila prosadit zákon na ochranu vnitřní bezpečnosti, který by omezil řadu osobních a politických svobod v tomto autonomním teritoriu. Proti návrhu protestovaly v ulicích statisíce lidí, a tajemnice Ip ho nakonec musela stáhnout.

Když se jí novináři letos ptali, proč jmenovala politickým poradcem své strany právě Jie Ťien-minga, odpověděla, že jí byl doporučen “přáteli na čínské pevnině” jako odborník na východní Evropu a iniciativu Pás a stezka.

V té době nebyla souvislost mezi hongkongskými představiteli a zahraničně politickými aktivitami ČLR příliš zřejmá. Současná aféra s CEFC podezřelou z uplácení na ni vrhá nové světlo.

Přichází přitom právě v době, kdy čínský prezident  Si Ťin-pching vede rozsáhlou „protikorupční“ kampaň v rámci státu a strany.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)