Česká vláda při loňském "vítání" roušek a dalšího vybavení z Číny / Foto: Dan Materna / MFDNES + LN / Profimedia

Petr Bartoň: Vládní moratoria kvůli pandemii jsou i šancí pro ekonomické šmejdy

Napsal/a Petr Bartoň 10. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Opět děláme věci naopak. Zatímco většina Evropy se snaží o plošnou pomoc a jen co nejcílenější omezení hospodářského života, my držíme plošné omezení hospodářského života a cílíme hospodářskou pomoc. A co hůř – náklady pomoci přenášíme na ty, co již pomáhají.

Hrozí, že tím situaci ještě zhoršíme, protože se necháme unést jen tím, co je vidět (ušetřené splátky), a nevezmeme v potaz, co vidět není. Tento text odhrnuje roušku nezamýšlených důsledků dvou moratorií.

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Vláda samozřejmě chce pomoci těm, které postihla svou tvrdou karanténou a kterým mnohdy docházejí peníze. A myslí si, že když jim třeba odpustí splátky nájmů, budou mít více peněz. Nebo že když jim odpustí splátky dluhu, budou mít více peněz.

Nebudou. Naopak. Moratorium (dlouhodobý odklad) na splácení dluhů, a snížení úrokové sazby po dobu nesplácení, naopak sníží likviditu (objem finančních prostředků) na trhu půjček. Co hůř, opatření dopadne nejtvrději na ty, kteří jsou nejzranitelnější. To opravdu není sociální.

Podobně je to s moratoriem na placení nájmů. To také nesnižuje dlužnou částku, jenom ji dovoluje odložit. Snižuje to však motivaci stavět nájemní prostory, tím v budoucnu klesne jejich nabídka a nájmy se prodraží. Všem.

Skutečná pomoc vs. moratorium

Navzdory léta trvajícímu varování ekonomů, že v době hospodářského rozmachu musí vláda tvořit ochranný rozpočtový polštář, protože nikdo neví, odkud další krize přijde, vláda prostředky projedla. Na rozdíl od Německa, které odolávalo volání celé eurozóny, aby svoje rezervy projedlo a pomohlo tak nastartovat eurorůst. I díky těmto rezervám se Německo ke krizi postavilo rychleji čelem a může si nyní dovolit plošně napumpovat skutečné peníze do ekonomiky. Náš stát zatím ale moc nepumpuje. Vláda stále věří, že svoji odpovědnost přenese na jiné:

Tu na Prahu, kterou vláda vyloučila ze svého programu COVID II jenom proto, aby na něj nemusela sama dát ani korunu a aby celý COVID II zaplatila EU (která však nesmí ani v dobách bez krize dávat peníze příliš bohaté Praze).

Tu na domácnosti, když lékařům ani ve státních nemocnicích nezajistila ochranné prostředky, ač o to byla žádána, a domácnosti dnes šijí v jednom šiku.

Nu a nyní na věřitele a pronajímatele. Ani jedna z obou těchto skupin přitom nedisponuje zázračným nevyschnutelným zdrojem peněz, kterými by mohla propad příjmů nahradit. Jediný subjekt v ekonomice, který má přístup k zázračné studně peněz, je vláda. Ta si může ve světě půjčit nyní za rekordně nízký úrok, aniž by jí to zásadně půjčování zdražilo. Pokud by si chtěl půjčit kdokoli jiný na ufinancování tohoto vládního moratoria, věřitelé mu rychle přestanou půjčovat. Na rozdíl od vlády jim totiž nemůže slíbit peníze z budoucích daní.

A tak bude v moratoriu jenom hůř. Proč to nemůže fungovat?

S kanónem na vrabce

Většina pronajímatelů již pracuje se svými nájemci, a protože ví, kdo je skutečně zmrazením ekonomiky postižen, vymyslí s ním alternativní řešení. Žádný pronajímatel nechce přijít o kvalitního nájemníka pro dobu, až jednou – doufejme – stát své hospodářské sevření povolí.

Ale s plošným řešením tu jde stát opět s kanónem na vrabce. V systému budou chybět peníze od těch nájemců, kteří nejsou nijak postiženi. Trh s nájemnými prostory však dlouhodobě zchudnul už jen ohlášením moratoria. Ještě více než trh půjček je trh nájemného bydlení závislý na dlouhodobých očekáváních všech aktérů.

Pokud stát nyní vyjevil, že je jednou ochoten vyhlásit moratorium, zvyšuje to okamžitě pravděpodobnost každého dalšího moratoria při dalším, klidně i menším problému. Stokrát může vláda přesvědčovat, že je to jenom protentokrát. Trh to zvýšené nebezpečí již zakalkuloval, a bude nyní očekávat vyšší výnosy, aby byl ochoten podstoupit zvýšené riziko. To nakonec dopadne na všechny nájemce – ovšem možná až za nějaké budoucí vlády.

V principu může být naše hospodářské oživení po odchodu epidemie stejně rychlé, jako bylo naše zmražení. Ale právě takováto opatření obrovsky prodlužují stín, který na budoucnost vrhá státní reakce na nemoc Covid-19.

Nová šance pro ekonomické „šmejdy“

Pro zlepšení finanční situace těch nejpotřebnějších je potřeba do systému peníze přidat, nikoli je vládním moratoriem ubírat.

Věřitelé nechodí a za vybrané splátky si nekupují šampaňské a kaviár – to dělá jen Vlk z Wall Street a jenom na stříbrném plátně. V reálném životě jsou tyto peníze ihned přetavovány na další půjčky pro další potřebné. Když nebudou spláceny staré půjčky, nebudou prostředky na nové.

Na rozdíl od vlády navíc sektor ví, kdo jsou ti skutečně potřební, kteří se dostali blízko dna, a dávno jim již pomáhá i bez státních „instrukcí“. Není totiž v zájmu žádného solidního věřitele, aby dlužník zbankrotoval.

Státní moratorium svou plošností i zde ještě přilévá olej do ohně. Moratorium se totiž nevztahuje jen na banky. Ty jsou často alespoň zajištěny i jinou činností, mají lepší přístup k penězům centrální banky, a většinou ani nejednají s těmi nejpotřebnějšími; ti pro ně nemají většinou dostatečnou bonitu.

Ty, které státní hospodářské zmrazení postihuje nejvíce, jsou lidé, kteří ani na bankovní půjčku nedosáhnou. Dříve často končili v rukách nejrůznějších „šmejdů“ a všichni máme jejich zoufalé příběhy v živé paměti. Ale trh nebankovních půjček je již několik let vyčištěn a plně pod přísnou regulací ČNB.

Nebankovní firmy ale většinou nemají takovou šíři aktivit a specializují se právě na recyklaci splácených půjček na novou pomoc těm nejpotřebnějším. S klienty pracují na jejich finančním plánování, a pomáhají tak zlepšovat státními školami zanedbanou finanční gramotnost. Těm, které nyní do problémů uvrhl virus, již splátky často sami odkládají.

A nyní tuto cílenou činnost firem stát odřízne od financí od těch, kteří si mohou dovolit půjčky splácet. Zastropovaná výše úroku po dobu moratoria pak nedovolí firmám zaplatit ani ty finanční terénní pracovníky, kteří s potřebnými pracují. A nemá být spláceno dokonce ani pojistné vlastní půjčky.

Co stát čeká, že tito nejpotřebnější udělají, až zkrachují nebankovní věřitelé? Šmejdy jsme z oficiálního trhu dostali a nyní živoří, protože je zatím nikdo nepotřeboval. Stát jim ale moratoriem dělá prostor když jim moratoriem hubí solidní konkurenci nebankovních věřitelů.

Myslí si snad někdo, že pokoutní šmejdi mimo oficiální trh budou dodržovat moratorium a nebudou vymáhat peníze z těch nejzranitelnějších těmi nejhoršími způsoby, které jim rouška dovolí? To jsme v civilizovaném 21. století?

Až zase uslyšíme zoufalé příběhy zkrachovalých chudáků, stát to svede na virus, případně na nebankovní věřitele. Viníkem však bude státní moratorium. Věřitelé o problému vědí již dávno a cíleně jej řeší.

Lze i lépe… pomáhat potřebným. Ti nemají peníze. Stát jim je musí dodat, co nejjednodušeji a nejplošněji, protože on zastavil příjem zaměstnavatelům a nikdo jiný než stát si dnes dostatečně půjčit nemůže. Do systému musí přitéct nové peníze, moratorium splátek a nájmů žádné nové peníze nepřináší. Naopak, problém jen zvětšuje a rozšiřuje jej dál na doposud nezasažené – jako nějaký virus…


O autorovi: Petr Bartoň vystudoval ekonomii na univerzitách v Cambridgi a Chicagu a spolupracuje s ekonomickým výzkumným ústavem ve Švýcarsku. S „nastavením systémů“ v těchto zemích má nejvíce zkušeností, ale dobře ví, že velké bohatství příkladů úspěšných reforem nabízejí i jiné státy. Nyní je hlavním ekonomem investiční skupiny Natland. Seriál „Lze i lépe“ nemá být jen pouhým povzdechem, že jinde něco funguje lépe, ale vždy nabídne praktickou doušku, co a jak je pro zlepšení udělat v Česku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)