Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Babiš a Pražský hrad. Ano, nebo ne? Foto: Jakub Poláček (Blesk) / CNC / Profimedia
,

Peníze a marketing vs. cyklus neúspěchu. Jaké jsou silné a slabé stránky prezidentských ambicí Andreje Babiše

ANALÝZA. O tom, že se Andrej Babiš nakonec pokusí dobýt Hrad, pochybuje málokdo. On sám zatím mlží a může si to dovolit. Otázka předčasné prezidentské volby je zatím zažehnána, do řádných voleb zbývá ještě rok a do oficiálního vyhlášení kampaně zhruba půl roku. Je velice pravděpodobné, že nejen v Babišově táboře nyní vznikají podrobné analýzy možného úspěchu, podle nichž se definitivně rozhodnou ti politici, kteří souboj o Hrad myslí vážně a neberou ho jen jako prostředek ke zviditelnění.

Podobnou cestou se vydává i HlídacíPes.org. Přinášíme rozbor silných a slabých stránek a příležitostí či hrozeb, které by pro Babiše kandidatura měla – tedy analýzu metodou SWOT.

Předem je třeba upozornit, že se tento text pouze pokouší nastínit, jaké faktory mohou být pro Babiše a jeho okolí určující při rozhodování, zda nakonec kandidaturu oznámí. Neklade si tedy za cíl předpovědět, zda se tak stane, jaké jsou jeho případné šance nebo jaký by byl Babiš prezident.

Sám předseda hnutí ANO kandidaturu zatím neoznámil, postupně ale dávkuje dílčí indicie. Blesku už v listopadu řekl, že by si jeho kandidaturu přál prezident Miloš Zeman, na Facebooku ji o pár dní později podmínil sesbíráním 50 tisíc podpisů, o Vánocích oznámil, že bude od února křižovat zemi ve vlastním karavanu a mluvit s lidmi. Náznaků dost na to, abychom se mohli pustit do rozboru, jaké okolnosti stojí na straně Andreje Babiše, či které ho diskvalifikují.

Silné stránky

Bezpochyby sem patří Babišův všudypřítomný marketing, který ho provází od jeho vstupu do politiky a který v posledních letech narostl do téměř obludných rozměrů. Může se samozřejmě nadále spoléhat na podporu svých médií. A nejde jen o zpravodajskou Mladou frontu DNES a Lidové noviny, ale i o společenské tituly, které nabyl zejména koupí vydavatelství Bauer Media v roce 2018.

HlídacíPes.org opakovaně přinesl analýzu toho, jak je Babiš a jeho rodina od té doby pozitivně vykreslován v časopisech typu Pestrý svět nebo Rytmus života. Role „táty od rodiny“ může hrát tradičně v prezidentské kampani větší roli než v političtějších volbách parlamentních. Předpokládá se rovněž větší zapojení manželky Moniky, což je právě doména nekritických článků ve zmíněných lehce bulvárních časopisech.

Patří sem i sociální sítě, jejichž správa a „vědecké“ zaměřování příspěvků proslavilo Babišova marketéra Marka Prchala. Souvisí s tím i tým dlouhodobých spolupracovníků, které hnutí ANO v době vlády umístilo na placená místa ve státní správě a nyní si tyto lidi bude stahovat zpět. Příkladem mohou být třeba fotografové Aleny Schillerové, kteří po nástupu nové vlády ministerstvo opustili.

A pak je tu kampaň, kterou nyní Babiš jako „předseda opozice“, za kterého se sám označil, může vést prakticky permanentně. Roudnická poslanecká kancelář, se kterou se pokoušel dělat parádu v listopadu a prosinci, je mu zjevně malá, a tak chystá velkolepou road-show ve vlastním karavanu.

Inspiraci u úspěšných kampaní Miloše Zemana vidíme v několika bodech: Zeman svůj slavný Zemák vyměnil za vládní limuzíny a svou druhou kampaň objel za veřejné peníze v roli prezidenta. Babiš jako poslanec může snadno vykazovat poslaneckou činnost, být ve styku s lidmi, což je nejúčinnější forma kampaně, a zároveň odrážet otázky, zda tyto náklady účtuje do kampaně. Je to víceúrovňová výhoda, něco jako win-win-win. Také Miloš Zeman si svou první kandidaturu nechal „posvětit“ petičními podpisy, aniž by je potřeboval. Ve sněmovně i v Senátu měl tehdy ještě dost spojenců či zavázaných politiků na to, aby se bez 50 tisíc podpisů spolehlivě obešel. A stejně jako Miloš Zeman nebude mít Andrej Babiš problém s penězi.

Spolehnout se Babiš může na bezvýhradnou podporu hnutí ANO. Což není u ostatních stran tak úplně samozřejmost. V minulých volbách se opakovaně stalo, že političtí kandidáti neměli podporu celé své strany, což v první přímé volbě postihlo třeba Jiřího Dienstbiera ml. za ČSSD. Pokud se Babiš rozhodne kandidovat, není představitelné, aby ho nepodporovalo hnutí ANO jako celek. Což souvisí s ideální výchozí pozicí mezi politickými kandidáty; chtě nechtě je ANO stále subjektem s nejsilnější podporou mezi jednotlivými stranami.

Slabé stránky

Komunikace. Andrej Babiš není velký rétor. A i když mu odpustíme vyjadřování ve stylu náhodného generátoru naučených frází, nedá se ani říct, že by davy dokázal oslovit lidovým projevem. Slabou stránkou je i neschopnost zvládat emoce; jeho projevy ve vypjatých chvílích pak dávají protivníkům šanci ho zcela zesměšnit. V kampani – zejména v předpokládaných předvolebních debatách a duelech, kde je možné oslovit skupiny mimo pevné jádro, velký handicap.

Andrej Babiš je mimořádně rozdělující politik. Může se spolehnout na své tvrdé jádro, nedokáže ale oslovovat v případném druhém kole voliče „demobloku“. Zároveň si ale neumí sáhnout pro hlasy lidí nespokojených s postupem své vlády při zvládání epidemie. Jeho podpora očkování ho diskvalifikuje u skupin, které se soustředí kolem SPD, Volného bloku, Trikolóry a podobných uskupení. V konečných součtech případného druhého kola, kde bude muset vítěz podobně jako Miloš Zeman zvednout volební účast, mohou tyto slabiny hrát rozhodující roli.

A pak je tu historie. Andrej Babiš je vnímán jako Slovák, což má v případě hlavy státu ještě silnější symboliku než u ministra nebo předsedy vlády. Andrej Babiš byl členem KSČ, prominentním pracovníkem v zahraničním obchodě, navíc je tu jeho evidence spolupracovníka Státní bezpečnosti. Lidé kolem Babiše tyto argumenty znají a už předem na ně reagují. Příkladem nechť je silvestrovský rozhovor pro Deník, v němž Babiš odpovídal na otázku redaktorky Kateřiny Perknerové, zda jsou Češi, Moravané a Slezané připraveni zvolit prezidentem Slováka, který byl v KSČ (ano, otázka neobsahovala zmínku o StB).


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

„Myslíte Čechoslováka? Ale já jsem posledních třicet let Čech, tak se cítím, mám českou rodinu a byl jsem českým premiérem. Možná mám vlastenectví vyvinuté víc než kdokoliv jiný, třeba někteří čeští europoslanci. Vždy jsem prosazoval české zájmy. Byl jsem sice členem KSČ, ale pouze řadovým, žádným prominentem,“ odpověděl Babiš a ukázal tak mantru, kterou mu poradci už nyní pro tento typ otázek připravili. Není podstatné, nakolik obsahuje ověřitelná tvrzení, jde o její neustálé opakování, na tom je Babišův marketing postavený.

Příležitosti

Paradoxně je největší příležitostí Andreje Babiše okolnost, kterou dokáže ovlivnit ze všech nejméně a není v jeho rukou. Jde o postup bloku jeho odpůrců, kteří by museli postavit společného kandidáta a dát mu jednotnou podporu. Což v tuto chvíli, rok před volbami, vypadá jako utopie; navíc je tu opakovaná zkušenost z předchozích voleb, kdy se najít anti-Zemana nepodařilo.

Jak důležitý je jednotný postup, ukazuje příklad Slovenska z roku 2019, kdy byla proti kandidátovi Smeru Maroši Šefčovičovi úspěšná Zuzana Čaputová. Ta uzavřela dva měsíce před volbami dohodu s dalším favorizovaným kandidátem Robertem Mistríkem, že ten, kdo bude mít menší šanci na postup do druhého kola, uvolní své místo a protikandidátovi dá podporu. Stalo se na konci února, dva týdny před prvním kolem volby; Čaputová v ten okamžik poprvé Mistríka předstihla v průzkumech a on se kandidatury vzdal v její prospěch. Čaputová získala náskok, který už nepustila a ve druhém kole porazila Šefčoviče o víc než 300 tisíc hlasů.

Zmínit je třeba i volební systém, který záměrně umísťujeme až na toto místo, na pomezí příležitostí a hrozeb. Jde o systém přímé prezidentské volby, který jednoznačnému vítězi prvního kola dává slušné vyhlídky na vítězství, ale nezaručuje je. Dvě předchozí volby dopadly ve prospěch vítěze prvního kola, Zeman dokázal porazit Karla Schwarzenberga i Jiřího Drahoše. Zatímco v roce 2013 dokázal Zeman ve druhém kole svůj náskok ještě zvýšit, o pět let později už bylo druhé kolo podstatně těsnější. Znovu se tak ukazuje, jak důležité budou okolnosti zmíněné výše: jednotný postup u protikandidáta, schopnost nerozdělovat a být přijatelný u širší skupiny podporovatelů, schopnost zvýšit volební účast. Pro Babiše příležitost i hrozba.

Hrozby

Dlouhodobě se ukazuje, že trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo i jeho další opletačky s úřady české voliče už tolik nezajímají, zvykli si na ně, unavují je. Zároveň je možné, že pokud se objeví nějaká nová okolnost, podobná, jako bylo vystoupení Andreje Babiše juniora před volbami loni na podzim, může volby ovlivnit. Problémy se stíháním, s evropskými dotacemi a částečně i střetem zájmů odchodem Babiše do opozice nezmizely. Trestně stíhaný, případně obžalovaný prezident je znovu trochu jiná káva než u premiéra, především v symbolické rovině.

Jako důležitější hrozbu ovšem vidíme možný cyklus neúspěchu, do kterého by Babiš upadl v případě prohrané prezidentské volby. Musel se už vzdát křesla premiéra, za okolností, které byly hořké především pro něho osobně. K rozhodnutí dospěl i přes opakovanou podporu Miloše Zemana, který by ho u moci přes kreativní přístup ke svým jmenovacím pokusům udržel minimálně do konce svého mandátu.

Babiš se musí rozhodnout, zda prestižní, ale prakticky méně exekutivní funkce prezidenta stojí za riziko, že utrpí jeho póza vítězícího politika. Jednou prohrát může, dvakrát už jde o selhání. Ztížila by se mu možnost pokusit se o návrat ve sněmovních volbách v roce 2024 (nebo dřív), možná by se konečně někdo emancipoval v jeho hnutí ANO a vyzval ho na souboj. Ve hře není jen ješitnost bývalého předsedy vlády, ale rovněž „blaho“ Agrofertu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. Václav napsal:

  Vy mu vlastně pomáháte.Stačilo by jednou napsat vše co ten tvor spáchal a víc mu nedat prostor.

  • Tondach napsal:

   Nestačilo! O jeho prasárnách všichni ví a přesto se našlo jeden a půl milionu neuvěřitelných hlupáků, kteří ho chtěli podruhé poslat do strakovky, jako premiéra …

  • Vladimír Komárek napsal:

   Souhlasím….kolik prostoru dávají media pouhému poslanci je příšerné! Navíc poslanci, který nemá v parlamentu žádnou funkci, nepracuje v žádné odborné komisi (zjevně ví, že na odbornou práci nemá znalosti a schopnosti) a který dopředu hlásí, že místo práce poslance ve sněmovně, bude jezdit po Česku. Čobol, který se nenaučil za více než 20 roků ani česky…Zjevně už umí jenom to, co se naučil zamlada: totiž krást, lhát, podvádět, apod…a hlava už mu více nebere. Na „takové“ je třeba zapomenout a vůbec se o něj nezajímat; když už nastolil režim, že za své trestné činy nebude ani souzen, natož odsouzen. Aktuálně jsem se dočetl, například, že Babiš mladší musí dokázat soudním znalcem, že není magor…ale doktor Protopopová, která ho za nemocného onačila, soudním znalcem není. To je příšerné. Oběť musí dokazovat že není nemocná, když pachatel ji za nemocnou označí. Babišstán a PČR sloužící nobilitě za každého režimu !!!

 2. Tomáš napsal:

  A. Babiš patri nepochybne mezi hýbatele naší politické scény a v blízké prezidentské volbě patří mezi nejsilnejsi favority. Rozbory nové vládní garnitury ukazují na některé chyby politické a ekonomické, kterým se nedokázal vyhnout v krizových situaci, kdy se současná koalice zachovala nestatvorne, ale i soudy. A tak volby dopadly, tak jak dopadly. Koaliční lídři se klepali na ministerské funkce, mají je a klepou se dal pod obrovskou tíhou krize. Vládní krize zákonitě vypukne po zvolení nového prezidenta a bude to hodně složité a mohou nastat neobvyklá reseni krize k oddálení a rozložení krizových jevů v čase. Jdeme do turbulentni ho období a bude důležité jakého budeme mít prezidenta. A. Babiš by mohl být zvolen prezidentem, turbulentni jevy nevyřeší, jen je bude tlumit a rozkládat v čase.

  • Vladimír Komárek napsal:

   Zajímavé je klišé „že opozice se třásla na vládní funkce“, avšak že ANOisté se těchto křesel drželi jako klíšťata, nikdo z jejich obdivovatelů nepřipouští. Hrůzovláda ANO uvedla tuto zemi během několika roků do hluboké mravní, finanční a nakonec i energetické krize. Jenom politický (asi i lidský) idiot a Babišovo zaprodanci to odmítají připustit.
   Voličem má být jenom člověk, který je slušný, poctivý a pracovitý. Lehkoživkové, pobírači dávek, kteří nechtějí pracovat a idioti, kteří nemají ekonomický základ, že na dluh se nedá dlouhodobě žít, by volební právo mít neměli. Protože takových tvorů je většina a slušní lidé je dlouhodobě neuživí…

  • Pavel napsal:

   BUreš patří mezi hybatele … hybatele penězovodů tak, aby směřovaly do jeho kapsy. Co se týče burešových chyb, začni s těmi, kterých se dokázal vyhnout. Výčet bude určitě mnohem kratší než výčet těch, kterým se vyhnout nedokázal. „Státotvornost“ je pojem, kterému se bureš vyhýbá skoro stejně intenzivně jako OLAFu. A to mu tehdejší opozice, soudy říkaly co je třeba dělat, nemluvě o řadě fundovaných nezávislých odborníků.

 3. Dr. B napsal:

  Osobně si myslím, že zásadní vliv bude mít kauza Čapí hnízdo. V případě, že se věc konečně dostane k soudu a možná i padne rozsudek (vím, asi jsou to jen moje vlhké sny), bude mít Babiš jasnou pozici. Pokud by pak byl rozsudek ve znění „vinen,“ pravděpodobně by mu to zlomilo vaz (mám dojem, že odsouzený člověk ani nemůže kandidovat na prezidentský úřad). V opačném případě pak bude Babišova pozice neotřesitelná a jméno příštího prezidenta je v podstatě jasné již nyní 🙁 V takovém případě by ho mohl porazit jen opravdu silný protikandidát, ale ten v tuto chvíli neexistuje.
  Navíc v současné situaci se bude za rok nynější vláda těšit mnohem menší podpoře, než tomu bylo před volbami. Lidem se zvýší životní náklady a většina z takto postižených to bude automaticky připisovat této vládě bez ohledu na to, že velkou část této změny má na svědomí vláda minulá. I pokud by se tak objevil společný kandidát současné garnitury, jeho pozice by byla stejně relativně slabá.

  • Ondrej napsal:

   vliv to mit urcite bude, jestli zasadni to ted tezko rict…ono i kdyby ho odsoudili, tak se odvola, a pravomocne ho do te doby neodsoudi, ale to by mu samozrejme uz uskodilo..jinak on nema jen ten Capak, ale i dalsi kauzy, jeho volicum to temer nevadilo, kdyz kandidoval na premiera, ted to muze byt ale trochu jine a muze jit i o to, ze je to Slovak..aspon doufam, neni prece normlani, aby Cesky!!, a to zduraznuji, ne Ceskoslovensky, prezident byl puvodem slovak, a to jeste slovak typu Babise s StBackou a velmi pochybnou minulosti a nepruhledne ovladnutym obrim holdingem..a tom se taky bude jeste mluvit v pripade jeho kandidatury

  • petrph napsal:

   Jenom že bych vysvětlil, jest právně NEMOŽNÉ, aby byl do prezidentské volby vynesen pravomocný rozsudek, ten bych čekal tak za bratru 5 let,
   Ovšem k čemu by dojít mohlo, že by byl vynesen nepravomocný rozsudek u soudu prvního stupně. A stát se to krátce před volbama (a kór před druhou volbou), a média budou řvát „Babiš odsouzen“, „Babiš odsouzen na x let“, a podobně, a dost hlasitě a každého VIP se na to vyptávat a publikovat rozhovory a reakce, tak by to mohlo Babiše v těch volbách položit. I když z hlediska jeho procesu to bude znamenat jen to, že si podá odvolání .

   Takže, v tomto to bude opravdu, ale opravdu těžká zkouška, pro nezávislé složky naší demokracie, jak justice, tak i médií.. Ovšem, ta hlavní chyba už se stala, právě že tenhle případ už se vyšetřuje bratru 5 let, ještě než dojde k soudu. Existovat v tomto státu skutečná právní spravedlnost, tak už byl ten případ dávno justičně vyřešen, tak nebo tak…

 4. J.C. napsal:

  Popisujete více méně úspěchy a stav AB.
  Co popustit uzdu představám že AB nevyhraje – nejhorší lev je naštvanej lev, kterej prohrál. Škodí, kope, kouše okolo sebe a AB nebude hodnej lev co se stáhne do ústraní. Ano, když Čápí hnízdo bude soud a prohraje – končí a bude chodit kanálama, v Evropě to bude mít těžký a jde do důchodu.
  Pokud Čápa ustojí a prohraje volby ??🤨 Dopady v ANO, dopady ve firmách co vlastní (vy jste mě nevolili, rohlík bude za 5Kč apod.), dopady ve vztazích okolo kde na koho něco ví a kde někdo vzal/dostal obálku, dopady na jednodušší lidi co v něho doufali a on nebude (volilo ho x občanů protože nedohlédnou dál než za obec, spoléhali a teď je nová vláda a ještě nový prezident, pro ne tolik novot a změn jako v 89) a …
  Bude to zajímavý sledovat.

 5. Marek Loucký napsal:

  Některé věci nejsou tak samozřejmé, jak se z článku může jevit. Předně drtivá většina jeho kauz není uzavřena, neboť agrofertizovaný státní aparát velmi intenzivně pracoval na jejich neřešení, rozmlžování a zametání. To se snad změní a snad bude Babišovi ještě horko, ale moc naděje tomu nedávám. Bohužel faktem je, že v tomto státě největší grázlové do vězení nechodí a nebude to ani v případě BAbiše 🙁 O něm snad nikdo příčetný nepochybuje, že se jedná o zloděje a gaunera non plus ultra, který ke svému jmění a vlivu přišel díky nejrznějším machinacím a podvodům, které často pronikaly až do mafiánského prostředí a že vězeňské tepláky by mu velice slušely. Ale Babiš drží za koule spoustu dalších vlivných s podobným profilem, takže zavírat se nebude…u vlivných zákulisnch hráčů po tom není poptávka. Tím spíš, když pro Babiše pracuje slušý detektviní a zpravodajský aparát. Tohle je hra velkých kluků a žádný policajt XY, státní zástupce, nebo soudce nebude přece ničit jeho vele dílo…
  Emancipace hnutí ANO nepřipadá v úvahu. ANO=Babiš a bez něj není ANO. Jakmile Bbiš odejde z politiky, skončí i tento jeho politický projekt. Spoustě jeho natvrdlých podporovatelů, voličů a důvěřivců to sice bude trvat delší dobu než prozřou, ale ANO je pouhá skořápka…falešný přelud…sen.
  Je věřím, že do prezidentské volby nepůjde. Dokáže si totiž spočítat, že prezidentskou beztrestnost nepotřebuje, protože si ji dokáže zajistit po své vlastní linii – vliv v bezpečnostních složkách si buduje více než 35 let!!! A myslím si, že Agrofert čekají poměrně horké časy (úvěry, dotace, změna zemědělských politik), které budou vyžadovat maximální energii. Pravděpodobnější vidím jeho setrvání 4 roky v opozici a pak souboj o návrat do premiérského křesla. Ke škodě nás všech :(((

 6. Václav napsal:

  Včera Babiš v televizi.Naše hospodářství bylo velice úspěšné a nová vláda to od nás dostala jako plný švédský stůl.Ještě se musí naučit anglicky.Tak s touto lží bude objíždět naše zemi a cpát tu nehoráznou lež těm kteří ho budou chtět poslouchat do hlav.

 7. Ivana napsal:

  Nikdo se z nynější vlády na koryta netřásl, jak píše Tomáš, naopak by měli dostat řád, že tam jsou. Protože v takovéto situaci po vládě B. je rozvrat ve všem. Všichni, kdo jsou v ANO by se měli stydět, protože jsou stejní jako jejich předseda, nevadí jim rozkrádání státu a zřejmě jim jsou lhostejní i jejich děti a vnoučata.
  Mě bohužel nezbývá nic jiného než doufat, že lidé vezmou před prezident. volbami rozum do hrsti a Babiše nebudou volit.

 8. Vladimír Komárek napsal:

  Když musí Babiš Junior dokazovat soudním znalcem, že není nemocen; zatímco na konstatování že nemocen je, stačil doktorce Protopopové jenom doktorský titul, tak jsme v Kocourkově. Tam nikdy, opakuji nikdy, dost bohatý (i kdyby si bohatství nakradl) tvor odsouzen nebude…asi ani souzen. Dokud nevezmou lidé výkon práva do vlastních rukou, tak si bohatí a vlivní budou dělat cokoliv se jim zachce. Protože se ničeho nemusí bát.

  • petrph napsal:

   Nikoliv, pokud se nad tím zamyslíte, je to od policie zcela samozřejmá věc. Tady nejde o to, že by policie bezmezně důvěřovala posudku dr. Protopové, tady jde právě o to, že ty nové nové posudky Džamily Stehlíkové a p Fischera, jsou zcela opačné.. Tudíž a proto je zcela samozřejmé, že policie si chce vyžádat ještě posudek další, ale naprosto objektivní. Mimochodem, kdyby to neudělala policie, tak soud si to pak dá udělat zcela určitě.
   jenže pak je tu prosím ještě jedna věc, i kdyby policie chápala Babiše jr. jako zcela duševně zdravého, tak jeho výpověd není podložená žádnými důkazy, takže jí musela stejně odložit.
   Ono totiž, kdyby došlo u soudu k projednávání okolností oné luxusní zdravotní? dovolené Babiše jr. na Krymu (ty fotky byly tenkrát i v našich médiích), tak by asi těžko vysvětloval, že tam byl snad unesen a násilím držen :)))))))))

 9. Richard Jecho ing. - 81 let napsal:

  S úsměvem jen konstatuji, že jste vlastně tímto zahájili již prezidentskou kampaň.
  Babiš,… aneb alternativy našeho dalšího vývoje.
  Před 20ti lety jsem publikoval na EPORTALu poměrně rozsáhlý článek, kde jsem uváděl alternativy z hlediska podnikatelské sféry náhrady rozpočtových škrtů a
  vyjmenovával základní opatření, kterými reagovala na krizi počátku 30.let fy. Baťa.
  V závěrečném odstavci jsem vyslovil jméno Babiš. Drtivá většina replik, samozřejmě anonymních a ve většině vulgárních, se orientovala na toto jméno a vůbec nekomentovala vlastní obsah článku.
  Pokud by to měl být reprezentativní vzorek vidění našich občanů, potom soudím, že všechny snahy po změnách jsou předem určeny k nezdaru.
  Je přirozené, že vidíme svět a společenské bytí každý jinou optikou, poněvadž
  nejsme z jednoho hnízda, každý jsme si prožili uplynulou část života po svém,
  což samozřejmě ovlivnilo naše intuitivní chování a vnímání. Podstatné je, zda
  nás to nepoznamenalo v zásadních ohledech morálky a smyslu pro čest.
  Ale k věci.V tom obecném společenském životě máme v podstatě dvě základní volby. Buď vývoj svěříme individuálnímu podnikatelství a osud spojíme s OSOBNOSTMI, které jsou schopni tuto roli plnit (poněvadž ne všichni mají předpoklady být podnikateli), nebo budeme volit cestu státního paternacionalismu, jehož úspěšnost tkvi v tom, jak roli státního podnikatele zvládne pověřený subjekt.
  V prvním případě je to nás, abychom rozpoznali podnikatele od podnikavců a
  v dané současnosti provedli důkladnou selekci. Dnes, po více než třiceti letech
  morálně a eticky neřízeného společenského vývoje není možné rozlišování podle
  výše majetku,ale podle chování, řekněme zbohatlíků.
  A nyní, pánové, kteří vyznáváte konzervatismus a neoliberální kapitalismus s rozpomeňte. Byla vůbec reálná šance z toho socialistického státního paternacionalismu přesedlat na kapitalistický systém, kdy kapitálové prostředky
  jednotlivců i těch, kteří měli předpoklad, tzn. organizační a podnikatelský talent,
  aby s relativně prázdnou kapsou tuto změnu uskutečnili?
  Byla by to zatraceně dlouhá cesta. U nás se přišlo s nápadem katalyzovat to kuponovou privatizací a naprosto neřízenou úvěrovou politikou, kdy ještě státní
  banky nabízely téměř neomezené úvěry na „podnikatelské projekty“ bez jakéhokoliv jištění.
  Zde jsme u toho uzlového problému. Akcentovala se politika analogická s původní akumulací kapitálu, která nerozlišovala KDO a jak kapitál hmotný, nebo peněžní nabyl. V kontextu této politiky padl také Klausův výrok „nerozlišuji čisté
  a špinavé peníze“.
  Vycházelo se z předpokladu. že ti, kteří se dostali k privatizovaným továrnám,
  nebo za „babku“ koupili, či akciově ovládli tehdejší státní podniky se bytostně
  vlastnicky spojí s tímto nabytým majetkem a stanou se hybnou silou složitého
  hospodářského soukolí v naší zemi.
  Dnes s odstupem času se nám snadno hodnotí chyby bezbřehé liberalizace – především podceněním vrtkavého faktoru subjektu, tj.člověka, zcela absentující
  legislativní vymezení a můžeme docela přesně definovat všechny průvodní negativní parametry. Bohužel v současné překotné době vnímáme a přijímáme
  jen jevy, které nám servíruje všude přítomná mediální propaganda.Je nám většinou přisuzována bezvýznamná role statistů ve velké hře politicky ovládaného kapitálu. Naše vidění se zploštilo jen na vnímání jevu kontrastujícího bohatství jednotlivců a stále početnějšího zástupu chudých.
  Ta pionýrská doba,kdy chudý švec šel do světa a svým umem a pracovitostí se
  posléze vypracuje v multimilionáře je nenávratně pryč.
  Nechceme-li se vracet zpět , zbývá nám jediné kriterium, podle kterého můžeme
  můžeme posuzovat „zbohatlíky“ – jakým způsobem nakládají se svými, mnohdy
  velmi sporně nabytými hmotnými statky, či finančním kapitálem. Pokud tyto prostředky používají ke společenskému prospěchu, tzn. investují do produktivních provozů, nebo zemědělské produkce, či smysluplně jinak, nekamenujme, naopak je podpořme, poněvadž nabízejí PRÁCI. Při této příležitosti si nemohu odpustit glosu p. Sobotky,kdy prohlásil „Pozdrav Čest práci je dobrý do hospody“. Je to urážka pro všechny pracující lidi. Uznávám jej
  jako skvělého rétorika, ale slovy se ještě nikdo nikdy nenajedl a svědčilo to o ideové vyprázdněnosti ČSSD. Jen pro upřesnění uvádím, že tento pozdrav byl
  byl jedním z ústředních baťovských hesel Byl to klíč k jeho úspěchu ve dvacátých a třicátých letech minulého století, ale to jsem odbočil.
  Postavme se velmi kriticky a tvrdě k těm, kteří se také zmocnili značných kapitálových majetků, ale místo snahy jej rozmnožit ve spojení se společenským prospěchem, alokovali tento majetek v podobě peněz v zahraničních bankách,
  nebo zainvestovali do nepřiměřeně luxusních sídel a vysoce nadstandardního
  způsobu života. Chodí mezi námi, víme o nich, poněvadž se chovají jako arogantní vítězové. To jsou ti skuteční paraziti, kterým by bylo třeba „zatnout tipec“ a pokud neprokážou svůj legální penězovod, nekompromisně je vyvlastnit.
  K tomu je třeba politická vůle a nezávislých soudů.
  Toto je jen povrchní pohled v našem úzkém národním měřítku a abstrahuji od
  dalších souvislostí našeho začlenění a postavení v EU.
  Liberalismus – demoliberalismus – komunismus tvoří jednu linii, kde počáteční a koncový bod jsou extrémní.
  Za zásadní považuji vrátit politice její vlastní obsah. Naši lídři musí být morálně
  a odborně způsobilí vykonávat politickou správu státu a vytvářet prostor pro naši hospodářskou prosperitu. Do této kategorie řadím zcela jednoznačně
  p. Babiše. Vím, že ta poslední věta strhne spršku vulgárních replik, ale na to jsem již zvyklý.

  • Pavel napsal:

   Víš jaký je rozdíl mezi „neoliberalismem“ a „bezbřehým liberalismem“, jechu? Chtělo by to trochu uvažování do toho žvanění, aby ses zase příště tolik neztrapňoval. Ale jinka máš pravdu. „Postavme se velmi kriticky a tvrdě k těm, kteří se také zmocnili značných kapitálových majetků, ale místo snahy jej rozmnožit ve spojení se společenským prospěchem, alokovali tento majetek v podobě peněz v zahraničních bankách, nebo zainvestovali do nepřiměřeně luxusních sídel a vysoce nadstandardního způsobu života.“ Tak přiléhavou charakteristiku agenta bureše jsem už dlouho nečetl.

 10. lwo napsal:

  1) Ale já jsem posledních třicet let Čech… Nie, pán Babiš. Vy ste sa narodili slovenským rodičom na Slovensku, tak ste Slovák, nie Čech!
  2) Andrej Babiš je vnímán jako Slovák, což má v případě hlavy státu ještě silnější SYMBOLIKU než u ministra nebo předsedy vlády. Andrej Babiš byl členem KSČ a spolupracovníkem Státní bezpečnosti… K tomu snad není třeba COKOLI dodávat

 11. petrph napsal:

  Mimochodem, k tomu poslednímu odstavci, ono je totiž právě obráceně. Právě že pokud by ty prezidentské volby vyhrál, bylo by nemožné , aby kandidoval v čele ANO do parlamentních voleb 2024. Což by totiž nutně znamenalo, že by snad podal demisi z místa prezidenta a šel hned dělat premiéra.? (A ani nechci řešit, jak by to bylo z hlediska ústavnosti, kdyby měl takto jako premiéra jmenovat sám sebe:))
  Tož spíše naopak, pokud by ty prezidentské volby prohrál, bude mít dost času a podmínek, stále z místa lídra opozice a s podporou marketingu se pak zaměřil na ty další parlamentní volby..

  Ovšem a pak je tu známá cimrmanovská varianta brod, kterou tento rok použily právě dnešní vládní strany, totiž lepení předvolebních velkých předvolebních koalic.. A v takovém případě si lze představit do těch parl. voleb 2024
  takovou větší koalici
  ANO + KSČM + ČSSD + ….? zezadu jištěnou prezidentem Babišem. A kdo by v takové vládě měl být dohodnutým premiérem, je otázka už sekundární. Zda nějaký Babišův placený poskok z ANO, a nebo nějaký kovaný soudruh…

 12. Josef napsal:

  Kovaný soudruh Babiš by chtěl být prezidentem….. Ten, který zadlužil zemi na mnoho let, přivedl svými nesmyslnými opatřeními ke krachu plno podnikatelů a sám si nahrabal jak z českých, tak evropských fondů milióny by měl vést tuto zemi??? To je opravdu výsměch! Bohužel ale máme v národě zbytky komoušů a posttotalitních struktur, které tomuto člověku, který by spíše měl sedět ve vězení, nakonec ten hlas dají. Hloupí senioři a další především líní a nepracující ho budou prosazovat za účelem, že jim zase něco zadarmo sežene! Některým stačí koblihy, jejich potomci jsou jim ukradeni!

 13. H napsal:

  Pokud v této zemi existuje spravedlnost tak se Babiš na hrad dostane. Ten hrad se bude jmenovat MÍROV a tato země si oddechne.

Přidávání komentářů není povoleno