Pelikánův úřad prý chystá nové tribunály pro migranty s vnitrem. To o ničem neví

Napsal/a Robert Malecký 18. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Nové zvláštní tribunály, které budou přezkoumávat žádosti odmítnutých uchazečů o azyl, prý ministerstvo spravedlnosti chystá ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby o tom na vnitru věděli. Na přípravu nových pravidel, které požaduje Evropská komise, mělo Česko dva roky, ale resort spravedlnosti je ve lhůtě nedokázal připravit.

Nezávislé tribunály, nebo posílení správních soudů, které přezkumy vykonávaly dosud. Česko mělo na výběr ze dvou možností a vybralo si tu první.

Kloníme se ke zřízení kvazi soudního orgánu, na který by se agenda odmítnutých žadatelů o mezinárodní ochranu přesunula, oznámil před týdnem tiskový odbor ministerstva spravedlnosti. „Podrobnosti jsou však zatím stále řešeny v součinnosti s ministerstvem vnitra, a neradi bychom je tudíž v tuto chvíli blíže komentovali,“ uvedl tehdy konkrétně úřad ministra Roberta Pelikána (za ANO).

 

Vnitro: O ničem nevíme

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová pak ještě dodala, že úřad již s ministerstvem vnitra zahájil konzultace „o přípavě věcného řešení“. Jenže na ministerstvu vnitra o žádných takových společných přípravách nevědí.


Psali jsme:

Pelikánův úřad zaspal. Česku hrozí, že se na jeho území budou hromadit žadatelé o azyl

Migrační vlna: Odmítnuté žadatele o azyl posoudí nově zřízené „nezávislé tribunály“


Poslední společné jednání, na kterém byli jak zástupci obou ministerstev, tak představitelé některých krajských soudů, Nejvyššího správního soudu a kanceláře ombudsmanky Anny Šabatové, se odehrálo 9. června.

„Pan náměstek sekce justiční a legislativní resortu spravedlnosti Franěk přislíbil konání schůzky s ministrem vnitra Chovancem. Pan ministr Chovanec zatím žádné pozvání neobdržel a ani v dané věci nebylo ministerstvo vnitra nijak blíže kontaktováno, a proto nemáme o vývoji situace žádné aktuální informace,“ uvedla na dotaz redakce HlídacíPes.org Gabriela Vaňková z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Vaňková připomněla, že oblast soudního přezkumu spadá do gesce ministerstva spravedlnosti. Jeho reakci redakce HlídacíPes.org zjišťuje.

 

Zákon o azylu leží ve sněmovně

Ministerstvo vnitra svůj díl práce splnilo, když do sněmovny odeslalo novelu zákonů o azylu a o pobytu cizinců. Ta je aktuálně ve druhém čtení a původně do ní měly být požadavky Evropské komise zapracovány. V průběhu příprav ale bylo rozhodnuto, že transpozice evropské procedurální směrnice – tedy ta část, ve které „zaspalo“ ministerstvo spravedlnosti – bude muset počkat na pozdější novelizaci.

I tak ale mohou mít projednávané zákony dopad na rychlost správního soudnictví v ČR. Již nyní totiž krajské soudy přezkoumávají například rozhodnutí o omezení osobní svobody cizinců. Jde o tzv. sedmidenní žaloby, v nichž má soud povinnost rozhodnout do sedmi dnů.

 

Další lhůty zabrzdí běžné spory

Nové lhůty mají přinést uvedené novely. Jde o povinnost krajského soudu rozhodnout o žalobě ve věci mezinárodní ochrany nejpozději do 60 dnů mimo jiné v případě, kdy je žalobce zajištěn v zařízení pro zajištění cizinců. A jak soudci upozorňují, spory, kde jsou pevně stanoveny lhůty, budou mít v praxi přednost před těmi, které lhůty nemají. Na vyřízení agendy související s azylem nebo pobytem cizinců tak budou muset čekat „běžné“ spory ve správní agendě – typově žaloby ekologických sdružení jako účastníků řízení proti rozhodnutí správního orgánu a podobně.

Toto „zahlcení“ by se v budoucnu mohlo týkat těch krajských soudů, v jejichž obvodu se nacházejí zařízení pro pobyt cizinců. Nyní jde hlavně o středočeský krajský soud a Krajský soud v Brně. Jak již dříve upozornila mluvčí středočeského soudu Zuzana Steinerová, uprchlická agenda roste: Proti loňským 91 případům jich je jen v prvním pololetí letošního roku evidováno již 80.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)