Pardubický podnikatel na státu vysoudil 155 miliónu, ale odvolal se a žádá víc

Napsal/a Robert Břešťan 23. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Státu hrozí, že kvůli nejasnostem spojeným s bezpečnostními pásmy kolem státního podniku Explosia bude muset zaplatit podnikateli Josefu Bartůškovi stovky miliónů korun.

Josef Bartůšek se se státem – zastoupeným nyní ministerstvem pro místní rozvoj – soudí o náhradu škody za překažené podnikání už dvacet let. Až nedávno se dočkal rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který mu dal za pravdu a přiřkl mu odškodnění ve výši 155 miliónů korun.

Proti verdiktu se odvolal stát, ale i Josef Bartůšek. Tomu jde vedle náhrady škody i o to, aby Explosia, Pardubice i stát přiznali chyby ve výpočtu bezpečnostních pásem a tedy i ohrožení lidí v části Pardubic a některých blízkých obcí. Věc bude řešit odvolací Krajský soud v Praze.

Na počátku bylo povolení

O co v kauze jde popsal HlídacíPes.org v sérii textů týkajících se manipulace s bezpečnostními pásmy kolem Explosie.


Selhání státu: Státní podnik Explosia manipuluje s informacemi o bezpečnosti i rizicích výbuchů


Právě kvůli soudům totiž Bartůšek přišel i na zásadní a stále neřešený problém spojený s ohrožením bezpečností v okolí Explosie, do jejíhož portfolia patří mimo jiné i známá trhavina Semtex.

Na počátku sporu jsou devadesátá léta, kdy Bartůšek v Pardubicích začal podnikat s drogistickým zbožím. Jeho velkoobchodu Mova se dařilo natolik, že se rozhodl přestěhovat z pronajatých prostor do vlastního.

Budovy na základě stavebního povolení postavil a na základě povolení k předčasnému užívání začal používat k podnikání. Po půl roce ale přišlo nepříjemné překvapení: stavební úřad stavbu odmítl zkolaudovat.

Obvodní báňský úřad totiž tehdy úřad upozornil na to, že budova se nachází v místě, v němž z bezpečnostních důvodů nesmí stát nic jiného než výrobní a skladovací haly společnosti Synthesia (nyní Explosia) sloužící k výrobě výbušnin.

Po roce, kdy musel fungující velkoobchod zavřít, Josefu Bartůškovi totiž stavební úřad v Pardubicích napsal, že stavba už není v prvním (a pro stavby tedy zakázaném) pásmu, ale ve třetím, kde již podobná stavba stát může. A proto mu stavbu řádně kolauduje.

„Vysvětluji si to tak, že stavební úřad města Pardubic pochopil, že způsobil značnou škodu a že se na náhradě bude město muset nějak podílet,“ říká Josef Bartůšek, který se v té době už rok potácel v dluzích z nesplácených půjček po zlikvidovaném velkoobchodě.

Čekání na spravedlnost

„Takovou činnost nemůžete prostě na rok přerušit a pak začít znovu. Trh je obsazen, vybavení pryč, zboží žádné, přerušené vztahy s odběrateli i dodavateli,“ vypočítává Josef Bartůšek.

„Oslovil jsem za posledních 19 let 16 ministrů pro místní rozvoj, čtyři předsedy vlád a pět primátorů města Pardubice, hejtmany, poslance. Navrhoval jsem částečné řešení i mimosoudní vyrovnání, ale nic se nikdy nestalo,“ shrnuje Bartůšek.

Původní škoda se podle Josefa Bartůška pohybovala v řádech desítek miliónů, s postupem let ale několikanásobně narostla. I to může být – jakkoli to nikdo otevřeně neříká – důvodem „kouzlení“ s bezpečnostními pásmy. Spolu s tím, ale narostly i závazky mimo jiné z nedoplaceného úvěru. Josef Bartůšek se už dávno kvůli tomu ocitl v exekuci, stále dluží vysoké sumy.

O téma spojené s bezpečností kolem Explosie i „kauzu Bartůšek“ se až po sérii textů na HlídacíPes.org a reportáži v pořadu Reportéři ČT začalo aktivněji zajímat zastupitelstvo města Pardubic.


Kauza Explosia aspiruje na cenu „němá barikáda“. Roli má i novinářka a pracovnice P.R. v jedné osobě


Pardubice jsou navíc vedlejším účastníkem sporu a pokud stát soud s Josefem Bartůškem prohraje, vyplacené odškodnění bude vymáhat právě po Pardubicích.

„Pan Bartůšek zažaloval Českou republiku o náhradu škody s tím, že mu byl zmařen podnikatelský záměr. Pardubice jsou vedlejší účastník, protože pochybení se týká stavebního úřadu,“ řekl na veřejném jednání zastupitelstva Aleš Uchytil, vedoucí právního oddělení magistrátu, „Je to živá kauza a nelze se vyjadřovat ke všem nuancím,“ dodal.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)