Kauza Explosia aspiruje na cenu „němá barikáda“. Roli má i novinářka a pracovnice P.R. v jedné osobě

Napsal/a Robert Břešťan 8. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Dozvědět se cokoli od institucí a úřadů, kterých se týká kauza spojená s ohrožením bezpečnosti v okolí výrobce výbušnin Explosie, je prakticky nemožné. Svou roli má v případu i novinářka v dvojjediné roli pracovnice P.R. a externí redaktorky MF Dnes.

Sama Explosia na nepříjemné otázky opakovaně odpovídá, že se k problematice špatně vytyčených bezpečnostních pásem nebude vyjadřovat.

Rozhovor jen pro někoho

„Z rozhodnutí generálního ředitele vás informuji, že k níže uvedeným dotazům se vedení společnosti Explosia a.s. nebude vyjadřovat,“ napsala naposledy mluvčí (a vedoucí personálního oddělení) Explosie Lucie Pošvářová.


O problematice jsme mimo jiné psali:

Výbuchů v muničních skladech přibývá, hra na bezpečnost ve státní Explosii pokračuje (uvnitř odkazy na další texty k tématu)


V době, kdy se HlídacíPes.org spolu s pořadem Reportéři ČT tématu ohrožení bezpečnosti v okolí výrobce výbušnin, začal věnovat, se ovšem státní podnik Explosia obrátil na pomoc k profesionálům na komunikaci.

Výsledkem byl nekonfliktní rozhovor s generálním ředitelem Josefem Tichým, který vyšel v Mladé frontě Dnes a 5. července (po odvysílání reportáže v ČT a sérii textů na HlídacíPes.org) i na iDnes. Pod titulkem Explosia zaměstnancům předvádí výbuchy i požáry. Aby viděli, do čeho jdou

Rozhovor podepsala Lenka Štěpánková, která v jedné osobě vystupuje jako externí redaktorka MF Dnes, kromě toho ale nabízí i služby P.R.

Za kterou ze svých profesí rozhovor s ředitelem Explosie vedla, není jasné. Jisté je, že dotaz na problém s bezpečnostními pásmy ani jiné nepříjemné otázky v rozhovoru nepadly.

Babišovi zaměstnanci v zóně 1

Explosia v minulosti patřila (stejně jako dnes MF Dnes) Andreji Babišovi, jehož se problém s bezpečnostními pásmy také týká.

Nemovitosti ve vlastnictví Andreje Babiše a jeho Synthesie jsou totiž jak v prvním a druhém pásmu, kde by z bezpečnostních důvodů být neměly, protože nijak nesouvisejí s výrobou výbušnin.

Mluvčí Agrofertu (pod nějž Synthesia spadá) Karel Hanzelka s dotazy odkázal na Explosii a báňský úřad.


Andrej Babiš podniká tam, kde jiní podnikat nemohou: v zakázaných pásmech Explosie


Příliš hovorné není ani ministerstvo průmyslu, které má z pozice jediného akcionáře na Explosii dohlížet.

Dva týdny čekání na odpověď po urgencích ukončila tato věta: „Vzhledem k širšímu zájmu o tuto problematiku podle našich informací právě připravuje společnost Explosia tiskovou zprávu, která se bude věnovat problematice uvedené ve Vašich otázkách.“

Tiskovou zprávu Explosia na svých stránkách skutečně před několika dny, bez uvedení data, zveřejnila. S nicneříkající formulací o přijetí „ technicko-organizačního opatření“ a výtkou, že přestože (k Explosii kritické) rozhodnutí báňského úřadu „obsahuje citlivé informace s tím, že ty, které jsou ze zákona utajovány, nejsou v rozhodnutí uváděny, získala jej média“.

Explosia na výzvědách

Bez zajímavosti není ani to, že když reportér České televize Lukáš Landa v červnu natáčel k tématu rozhovor s mluvčím ministerstva průmyslu, byla rozhovoru přítomná i neznámá žena, jež byla představena jako právnička. Až později MPO na opakovaný dotaz potvrdilo, že dáma byla zástupkyní společnosti Explosia.

„Považuji za velmi nestandardní, že byl na můj rozhovor s mluvčím ministerstva průmyslu přizván i zástupce Explosie. Tedy podniku, který s novináři o problému s bezpečností jinak téměř nekomunikuje. Navíc mi dáma byla představena jen jako právnička, to, že je z Explosie jsem se dozvěděl až zpětně,“ říká Lukáš Landa.

Báňský úřad sice jeví ochotu odpovídat, argumentuje však v kruhu, kdy hlavním sdělením je, že „podle Explosie je již vše v pořádku.“

Na stanovisko Explosie se odvolávají i zástupci města Pardubice. „Trvající faktický stav, který zcela vyhovuje z hlediska bezpečnostních předpisů a požadavků Obvodního báňského úřadu, Explosia nově zakotvila v podobě technicko-organizačního opatření,“ napsal na dotaz primátora ředitel Josef Tichý.

S otázkou, jaká konkrétní opatření to byla, jak je mohou dokázat a jak napomohla řešení problému, se opět ocitáme na začátku článku a odpovědi Explosie: „K věci se nebudeme vyjadřovat.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)