Daniel Křetínský na fotbale. Foto: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Panebože, ti ho hnali! A nebo taky ne. Nabob Křetínský v šatně na Spartě

Napsal/a Robert Břešťan 5. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Co Čech, to fotbalový trenér, říká se poněkud s despektem. Není ovšem trenér jako trenér a není Čech jako Čech. Málokterého fotbalového fanouška s rozjitřenými emocemi a pocitem křivdy spáchané na jeho milovaném týmu by o přestávce doprovodil hlavní pořadatel do šatny rozhodčích, aby se mohl „zdvořile otázati“, proč že to tak chlapi pískaj. Daniel Křetínský je ale něco víc.

Křetínský, známý též jako velkej Dan, je samozřejmě majitelem Sparty. Nalil do ní již hodně přes dvě miliardy, ale i to ho ke vstupu do šatny rozhodčích během zápasu opravňuje zhruba tak, jako by se jal lézti na pódium Národního divadla a ptal se v „Našich furiantů“, proč jim to dneska tak drhne.

Když člověk vystoupá na vrchol – ať už v politice, byznysu, umění či třeba ve sportu – není snadné udržet si v sobě korektiv a nepropadnout vlastnímu pocitu nadřazenosti či dokonce absolutní moci a přesvědčení, že pravidla platí jen pro druhé.

Když vladaři chybí šašek

O fotbalu na těchto stránkách obvykle nepíšeme, tento text se také fotbalu týká jen okrajově. Akce „Křetínský v šatně“ je spíše symbolem toho, jak si velcí chlapci užívají pocitu, „že oni mohou“.

Je pak vcelku jedno, zda – obecně vzato – „mohou“ třeba šulit stát na daních a poplatcích, prolobbovat si vhodné znění zákona, sosat dotace na úkor jiných, nebo – konkrétně vzato – jít v poločase zápasu poklábosit s rozhodčími.

Když člověk vystoupá na vrchol – ať už v politice, byznysu, umění či třeba ve sportu – není snadné udržet si v sobě korektiv a nepropadnout vlastnímu pocitu nadřazenosti či dokonce absolutní moci a přesvědčení, že pravidla platí jen pro druhé.

Ne nadarmo měli vladaři svého dvorního šaška, který jim říkal i věci nepříjemné na rovinu a otevřeně. I s rizikem, že hlava s rolničkami skutálí se na zem…

Během zápasu Sparta – Brno se žádný „šašek“, který by Křetínského na jeho výpravě za arbitry zastavil, nenašel. Nebyl tam zjevně nikdo, kdo by mu řekl, ať se vydýchá, že přepadovku rozhodčích měl v repertoáru možná Pelta, ale prostě se to nedělá.

Fakt, že Křetínského do šatny doprovodil dokonce hlavní pořadatel, je už zcela absurdní. Pohůnci si prostě chlebodárce znepřátelit nechtějí, čímž ho jen utvrzují v jeho božkosti.

Neobstáli ani sami rozhodčí. V zápise o zápase čteme: „O poločasové přestávce vstoupil do kabiny rozhodčích pan Daniel Křetínský v doprovodu hlavního pořadatele. Slušnou formou požádal o vysvětlení dvou herních situací a následně kabinu rozhodčích opustil.“

Možná byli perplex, přesto měli Křetínského obratem z šatny vypoklonkovat jak krále Kazisvěta – ještě než se stihl nadechnout ke své „slušné formě“.

Jak nabob z Východu

Připomeňme, že Křetínský je vedle Sparty i spolumajitelem londýnského klubu West Ham United. Troufl by si Křetínský zajít za rozhodčími tam? Spíš ne.

Pokud by se tam čirou náhodou vůbec probojoval, i kdyby se o to jen pokusil, britská média by ho sežrala zaživa.

Daniel Křetínský je finančně vzato nepochybně úspěšný podnikatel, umí se pohybovat ve velkém byznysu a i díky vlastnictví části francouzského vydavatelství Le Monde chce být vnímaný jako moderní byznysmen západního střihu.

A pak si zajde doma na Spartu a chová se jak východní nabob.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)