Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Předseda Křetínského holdingové firmy CMI France Denis Olivennes v rozhovoru s Danielem Křetínským.
Profimedia, AFP, Thomas SAMSON, zdroj

Daniel Křetínský je pro nás pan Neznámý z Východu, přiznává francouzský novinář

Novinář francouzského deníku Libération Jérôme Lefilliâtre přijel v uplynulých dnech do Prahy, aby zjistil co nejvíce o podnikateli Danielu Křetínském. Jméno českého miliardáře budí v poslední době na francouzské mediální scéně značný rozruch.

Daniel Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem vstoupili na francouzský mediální trh ve velkém stylu. Po nákupu portfolia časopisů jako je Elle, Marianne, Public nebo Art & Décoration zacílili mnohem výše – získali podíl ve vydavatelství prestižního francouzského deníku Le Monde.

To mezi novináři deníku, ale i v dalších francouzských médiích, vyvolalo značný rozruch.

Žurnalisté Le Monde na sebe naposledy upozornili dopisem, v němž vyzvali akcionáře, aby podepsali dohodu, která má zaručit nezávislost listu. Ta byla podle nich ohrožena právě změnami v majetkové struktuře vydavatelství.

Nejde přitom jen o Le Monde, ale obecněji o francouzskou mediální scénu, jak v rozhovoru pro HlídacíPes.org říká Jérôme Lefilliâtre, reportér francouzského deníku Libération.

Proč se z vašeho hlediska teď francouzská média tolik zajímají o osobu Daniela Křetínského?

Z pohledu novinářů Le Monde jsou obavy z toho, že se náhle zjevil naprosto neznámý člověk, miliardář, o němž do té doby ve Francii nikdo neslyšel. Přiznávám, že ve Francii toho o českém byznyse a vlastně České republice mnoho nevíme. Není to země, kterou bychom nějak zvlášť novinářsky pokrývali. Takže se logicky nabízela otázka, kdo je ten chlap a proč si kupuje podíl ve slavných francouzských novinách. Jaká je jeho motivace, chce podporovat kvalitní žurnalistiku, demokratické hodnoty, hodlá dále investovat do rozvoje novin? Nezačalo to také úplně nejlépe. Novináři se o jeho investici dozvěděli zvenčí, na základě informací z Prahy, nikdo se jim nepřijel představit…

©Profimedia, Photononstop, Jacques LOIC

Takže už ten samotný vstup Daniela Křetínského vzbudil tu prvotní nedůvěru?

Působilo to celé tajemně, utajeně, v podstatě jako nepřátelské převzetí.

Do jaké míry jsou ty obavy vedené tím, že je to „nějaký miliardář z Východu“, což vede ke zkratce, že to bude asi nějaký (skoro) ruský oligarcha?

Upřímně řečeno, dá se to asi považovat i za ukázku naší francouzské arogance. Považujeme se za jednu z nejlepších zemí na světě, bohatou, kulturní, se skvělým způsobem života, demokracií a tak dále. A když najednou přijde někdo z Východu, z malé země a snaží se získat největší francouzské noviny, je to pro francouzskou kulturní elitu šok. Ve Francii je pořád hodně lidí, kteří si Českou republiku automaticky spojují s ruskou sférou vlivu. A Rusko se zjevně snaží ovlivňovat média ve Francii, vysílá tu Russia Today, šíří tu dezinformace, víme, co Rusko umí a co dělá.

Takže je to ostražitost spojená s obavami, že co je – z pohledu Francie – z Východu, to je tak trochu i z Ruska?

Ano, ale zároveň zdůrazňuji, že takové vnímání je chyba. Z Paříže je to do Prahy blíže než do Vídně. Stačí se tady v Praze rozhlédnout, je to velice kulturní západoevropské hlavní město. Roli hraje ale i to, že Le Monde je středový až levicový deník a hodně řeší i Křetínského politické názory i jeho byznys. To, že investoval miliardy do uhelné energetiky, rozhodně nevyhovuje tomu, jaký pohled na svět má redakce Le Monde. Novináři nevidí rádi, že jejich akcionářem je někdo, kdo z jejich pohledu pomáhá likvidovat planetu. Pro ně je to něco zásadně nepřijatelného.


Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.

Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org

Křišťálová Lupa 2019


Angažují se v „pátrání“ po tom, kdo je Křetínský a co ve Francii chce, třeba i francouzští politici?

Pokud vím, tak přímo ne. Prezident Macron se ovšem velmi věnuje otázce ruského vlivu ve Francii. Ale nevybavuji si, že by někdy něco veřejně řekl o Křetínském a myslím, že ho nevnímá jako problém.

Údajně se o něm dozvěděl z telefonátu s českým premiérem Andrejem Babišem.

To je možné. Macron má k Babišovi poměrně blízko. V jeho očích není jako Orbán nebo Kaczynski, vnímá ho jinak, jako byznysmena, muže z dobré společnosti, který mluví francouzsky.

Nakolik se ve Francii obecně řeší vlastnictví médií, nebo to, jaký mají konkrétní vlastníci vliv na obsah?

Téma svobody médií a novinářské nezávislosti je ve Francii velmi důležité. A nutno říct, že spousta francouzských médií, deníků, časopisů či rádií je ve vlastnictví francouzských oligarchů. I když jim oligarchové neříkáme, prostě podnikatelé, miliardáři. Třeba náš deník patří miliardáři podnikajícím v oboru telekomunikací. Le Monde má akcionáře z bankovnictví a také telekomunikací. Le Figaro patří lidem spojeným s obranným průmyslem… Takže to roli hraje a řada lidí a novinářů si myslí, že už to zašlo až příliš daleko. A jako novináři se snažíme získat zpět svůj vliv uvnitř našich médií. To je také důvod, proč vznikl ten dopis, výzva k dohodě, novinářů Le Monde požadující po akcionářích včetně Daniela Křetínského záruky novinářské nezávislosti. A proto to také tak bedlivě sledují ostatní média ve Francii. Pokud taková dohoda vznikne, bude to precedent, díky němuž novináři budou mít možnost získat zpět vliv ve svých médiích.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Dušan napsal:

  Významné pozitivum na celé akci je to, že Francie se začala hluboce zajímat o Českou republiku. Lepší PR pán Křetínský nemohl zajist. Bravo!
  A ta druhá stránka věci je přesně ta, která plyne z obavy o nezávislost media. Pán Křetínský je úzce napojen na pana Kellnera a ten jak víme má ambice v Rusku a Číně.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Kdyby to Rusko a Čína nebyly, museli bychom si je vytvořit (řekl by nejspíš Palacký dnes).

   • Dušan napsal:

    Nemusíme si je vytvářet. Rusko a Čína tu jsou! (Řekl by nejspíš T.G.M)

    • VikThor napsal:

     Pointa byla myslím míněna jinak…. Kdyby zde nebyl společný nepřítel, musel by být vyroben, aby bylo co nenávidět a na co házet naše vlastní chyby a neschopnost.

     • ČERT napsal:

      Taková byla nejspíš pointa pana Oskara (hanáka z Hané). Ale ta pointa v případě Palackého („kdyby nebylo Rakousko…“) je kladena do trochu jiného kontextu – totiž, Palacký, přes všechnu kritiku rakouského režimu a postavení českých zemí v Rakousku, a přes snad i určité náznaky náklonnosti směrem k Rusku, příp. Francii, tady nemířil k Rakousku jako nepříteli, ale spíš naopak vyjadřoval určité smíření se s jeho existencí, jeho výhodami, že pro nás aspoň bylo zárukou nějaké stability a bezpečnosti. Prostě podle něj to područí dost silné habsburské monarchie mělo tu výhodu, resp. bylo určitou zárukou nebo lepší možností než že nás pohltí nebo nějak územně rozerve třeba carské Rusko nebo (lze říci militaristické) Prusko, které ostatně stanulo (a toho se Palacký ještě dožil) na čele sjednocené císařské Německé říše… To by se v současných reáliích mohlo hodit možná už spíš k takové EU než Rusku nebo Číně…

 2. liberal shark napsal:

  Jestli mají Francouzi takové obavy z ruského vlivu, ať si pozsvítí na francouzský jaderný a zbrojní průmysl, který s Putinem intenzivně kolaboruje.

 3. Pavel Liška napsal:

  cituji : „….novináři budou mít možnost získat zpět vliv ve svých médiích.“.
  A majitel si už ani neškrtne !. Pacholek jeden, vykořisťující ….
  Tak i ve Francii média patří těm co v nich pracují.
  Nová doba ! Host vyhazuje vrchního !

Přidávání komentářů není povoleno