Kauza Panama Papers: čím to, že nedošlo na Američany? Vysvětlení překvapí

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 7. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Jde o největší únik dat v historii. K novinářům se dostalo 11,5 milionů souborů s údaji o ukrývaní peněz některých politiků a podnikatelů přes offshorové společnosti. Navzdory tak obrovskému objemu dat se ale v databázi neobjevilo žádné významné jméno z USA. Záhada? Spiknutí amerických tajných služeb? Vysvětlení je překvapivě jednoduché.

Největší únik dat z právnické společnosti Mossack Fonseca, která pomáhá zakládat anonymní firmy v daňových rájích, otřásl tento týden řadou států. V databázi figurují současní i bývalí politici a známé osobnosti z celého světa.

Informace zveřejněné německým listem Süddeutsche Zeitung a konsorciem novinářů ICIJ odkryly například jména blízkých spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, argentinského prezidenta, či jméno islandského premiéra Lárussona Gunnlaugssona, jenž pod tlakem kauzy rezignoval.

Navzdory obrovskému objemu uniklých dat, se ale dosud v databázi neobjevil žádný významný občan Spojených států. V prověřovaných dokumentech zatím ICIJ identifikovalo pouze 211 lidí s adresami v USA.

Američtí odborníci na offshore problematiku poskytli zpravodajskému webu Fusion.net možné vysvětlení. To, že se Američané neobjevili v databázi, podle nich neznamená, že by nevyužívali daňových rájů. Naopak – podle zprávy podvýboru amerického Senátu z roku 2014 mizí podle odhadů každý rok do daňových rájů zhruba 150 miliard dolarů.

Skvělá Nevada

Podle americké právničky vyučující na univerzitě v Utahu Shimy Baradaran Baughmannové nemají Američané potřebu využívat ke skrývání svých peněz Panamu, protože možnosti k zakrytí vlastnictví mají mnohem blíž.

„Američané mohou zakládat fiktivní společnosti k zakrytí nezákonných aktivit ve Wyomingu, Delaware či Nevadě,“ říká profesorka Baughmannová. „Ve skutečnosti některé výzkumy, které jsem dělala, ukazují, že americké zřizovací služby jsou jedny z nejvíc nekompatibilních s mezinárodními pravidly transparentnosti.“

Podle amerických odborníků 49 států USA nabízejí možnost založit LLC společnost. Je-li taková firma zcela vlastněna nerezidentními cizinci, nepodniká na území USA a všechen její příjem pochází ze zahraničních zdrojů, nemusí platit žádnou federální daň. 

Podle washingtonského právníka se zaměřením na problematiku offshore společností Jacka Bluma je alarmující, že firma Mossack Fonseca měla vytvořit dceřinou společnost v americkém státě Nevada. „Je deprimující, že někteří offshore právníci v současné době využívají amerických firem k zakrytí korupčních aktivit v zahraničí,“ konstatoval právník Blum na serveru Fusion.

„Jednou z forem společností, které poskytují mnohem větší utajení než například firmy z Britských Panenských ostrovů (PBO), je společnost založená v téměř každém státě USA,“ míní Jarson Sharman, spoluautor knihy Global Shell Games: Experiments in Transnational Relations, Crime, and Terrorism. „Chcete-li si vytvořit na BPO firmu, musíte uvést, kdo jste. Pokud budete takovou firmu zakládat například v Nevadě, tak nemusíte… Nevada je skvělá, protože umožňuje být mnohem více anonymní, než na BPO.“

Podle již zmíněné profesorky Baughmannové je rozsah informací o praní špinavých peněz a daňových úniků, které Panama Papers odhalily, alarmující i pro USA – navzdory tom, že se jména jejích občanů v dokumentech objevila jen minimálně. „Mělo by to Američany přimět podívat se, jaké druhy nelegálních postupů prostřednictvím firem umožňujeme v rámci naší země.“

Papíry z Panamy

Základem kauzy Panama Papers je únik milionů dokumentů z databáze Mossack Fonseca, čtvrté největší offshore advokátní kanceláře na světě. Ta zakládala tisíce společností sloužících k daňovým únikům, či k zakrytí ilegálních příjmů a proprání špinavých peněz. Offshore trasa podle listu The Guardian začínala právě v Panamě, pokračovala přes Rusko, Švýcarsko a Kypr.

Na právnickou firmu Mossack Fonseca bylo podle shromážděných dat navázáno téměř 215 tisíc firem fungujících pouze jako schránky a více než 14 tisíc klientů. Dosud se podařilo identifikovat 143 politiků, jejich rodin či jejich známých, včetně 12 vysoce postavených politiků, kteří prostřednictvím daňových rájů skrývali své bohatství.

Původní informace o Panama Papers konsorcia ICIJ v angličtině naleznete ZDE. Část vztahující se k Česku mapovalo Centrum investigativní žurnalistiky, českou stopu naleznete ZDE.


Psali jsme též:

Obliba daňových rájů hned tak neskončí. V přepočtu jsou v nich triliony korun

Panama Papers naruby: I Česko může být daňovým rájem. Aspoň pro někoho…

Firma z Panama Papers figurovala ve společnosti, od níž ministr průmyslu Mládek koupil luxusní byt


V dokumentech, které se dostaly k novinářům z celého světa sdruženém v konsorciu ICIJ, lze nalézt například jméno blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, violoncellistu Sergeje Roldugina, či údaje o ukrajinském prezidentovi Petrovi Porošenkovi, či argentinském prezidentovi Mauriciovi Marcim, nebo o premiérovi Pakistánu Nawazu Sharifovi, či data o bývalém gruzínském premiérovi.

Z Panama Papers vyplývá, že v offshorových firmách skrývají svůj majetek také například premiér Islandu Lárusson Gunnlaugsson, nebo bývalí premiéři Kataru, Jordánska a Iráku. V dokumentech se údajně objevují také jména otce současného britského premiéra Ian Cameron, nebo bratranec syrského vládce Bašára Asada. Z českých politiků se nikdo v databázi neobjevil.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)