Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
rosaluxemburg, zdroj

Padesát odstínů rudé. V hlavní roli Miloslav Ransdorf

Český europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf má podle svých slov informace z první ruky. Jeho vyjádření k dění na východě Ukrajiny – s ohledem na časovou i obsahovou koordinaci s řadou proruských webů – nasvědčují spíše tomu, že se aktivně zapojil do ruské informační války.

I když je Miloslav Ransdorf už od roku 2004 „zaparkovaný“ v Evropském parlamentu, dokáže se české veřejnosti a voličům pravidelně připomínat.

Jeho vystoupení v rozpravě Evropského parlamentu k Ukrajině z 10. února, kde prohlásil, že „gangsterský režim v Kyjevě organizuje obchod s lidskými orgány“ ještě zůstalo bez povšimnutí. Zaujal až svým detailním rozborem národnostního složení vojáků „obklíčených na východě Ukrajiny“.

Němec ani jeden

„V děbalcevském kotli je obklíčeno 6-8 tisíc vojáků, z nich je 2 200 mužů ze zemí NATO. Asi stovka mužů je z amerických speciálních jednotek, asi 100 britských výsadkářů, kolem stovky lidí z francouzské cizinecké legie, přibližně 100 vojáků z Polska, 30 Izraelců, 30 Chorvatů, dále tam jsou naverbovaní Litevci, Estonci, Kosovští Albánci, Gruzíni, Bosňané, Turci, Švédové, Finové, Dánové (Němec ani jeden),“ zveřejnil Ransdorf na svém webu.

Miloslav RANSDORFV rozhovoru pro server lidovky.cz, pak vysvětlil, že si i pro něj překvapivé informace, „které si mi zdály až neuvěřitelné“ ověřil přímo od svého zdroje na místě.

„A bylo mi to potvrzeno. Jeho jméno vám samozřejmě říkat nebudu, nemám zájem na tom, aby měl nějaké problémy. Nicméně má blízko k vedení Doněcké lidové republiky,“ řekl.

„Sociologové to nazývají skrytým zúčastněným pozorováním. Tak si to přeberte,“ přiblížil metodiku takto přesných údajů.

„Součást ruské propagandy“

Za pozornost ale stojí podobnost i načasování zpráv na ruských webech, proruských webech v zahraničí i mediální ofenziva českého europoslance. Stejné údaje ve stejný čas (a bez odkazu na Miloslava Ransdorfa) zveřejnil i v češtině vycházející proruský web Aeronet.

Prakticky stejné informace pak s předstihem publikovala na sociálních sítích i takzvaná Novoruská milice, podle níž se na místě pohybují přímo jednotky NATO. Shodný je i údaj, že jde o „cca 2200 osob“. Podobné zprávy v uplynulých dnech nabídl čtenářům například i ruský deník Pravda či server newsli.ru.

Zástupci Evropské unie i NATO zprávy o „vojácích ze zemí NATO“ označují za součást ruské propagandy, jež podle unijních ministrů zahraničí v poslední době sílí.

„Rusko rapidně zvýšilo svou dezinformační a propagandistickou kampaň jako asymetrickou reakci na ekonomické sankce Západu. Cílem je získat podporu politických a vojenských cílů ruské vlády,“ napsala čtveřice ministrů v dopise adresovaném šéfce evropské diplomacie a místopředsedkyni Evropské komise Federice Mogheriniové spolu s žádostí, aby EU adekvátně reagovala.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Petr Havelka napsal:

  Ve válce už jsme tvrdí vojáci:

  Svým způsobem už jsme ve válce, zaznělo

  Armádní odborníci varovali především před hrozbami nekonvenčního způsobu vedení boje, tedy takového, který nesplňuje charakteristiku tradičního střetu vojenských sil.

  Například šéf Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany Karel Řehka uvedl, že takové boje už nyní ohrožují společnost. „Není to jen o tom, že armáda napadne armádu, ale je to o informačním působení, kyberútocích, o působení na obyvatelstvo, působení na ekonomiku a podobně. A tyhle věci už v podstatě všechny dneska běží,“ řekl.

  „Svým způsobem jsme už ve válce, ale neuvědomujeme si to, nebo si to nejsme schopni připustit,“ varoval Řehka. (velitel 601 z Prostějova)

  http://www.novinky.cz/domaci/361924-pocit-bezpeci-je-iluze-v-podstate-uz-jsme-ve-valce-varovali-cesti-odbornici.html

 2. Robert Břešťan napsal:

  Díky za zajímavý odkaz.

 3. Petr Havelka napsal:

  PS: Ještě včerejší Události. Tady byla vidět jasná nevýhoda pana Karase, který byl k informacím „Ransdorfova ražení“ velmi zdrženlivý, ale to co plácal Ransdorf vyloženě neodmítal. Pokud chcete dělat seriozní novinařinu jste ve zřetelné nevýhodě, poněvadž každá hloupost nebo pusté lživé manipulace vyžadují větši či menší množství času a také prostředků k její vyvrácení. Jenže čím více těchto manipulací je, tím menší je reálná šance na jejich objasnění a vyvrácení.

  Pak tu nastupuje zahlcovací efekt, kdy seriosní media nemají „kvantitu“, dostávají se do defenzivy a následně jsou prohlášena za lživá. ( Drážďany a lživá media)

  Nedávno jsem někde četl, že mnoho internetových „uživatelů“ není schopno se orientovat v mediích, nejsou schopni ani základního kritického myšlení a místo toho přebírají informace, které je spíše utvrzují v dříve získaných předsudcích nebo lépe u nich částečně manipulativně vytvořených „myšlenkových“ vzorcích.

  Válka už je.

 4. J.Němec napsal:

  Dobrý den.

  Kde to žiji?? Ukrajina volá o pomoc protože ji přepadlo Rusko. Starý novinář Petránek přesvědčuje mladé, že Rusko na to má z historického hlediska právo. Navíc prý tam stejně bojují za svou vlast jen Banderovci. Naši zbabělí politici nechali vyjednávat mír zamindrákované Německo s křehkou ženou. Raději zvyšují platy státním úředníkům aby prý nekradly. Cigánům aby nekradli už sociální dávky nazvýší.
  My potřebujem politiky s lvím srdcem jako byl hokejista Jarda Holík. My potřebujem politiky s tahem na bránu a humorem , jako byl další vynikající hokejista Josef Golonaka.
  Jako by v Evropě nebylo zmatku dost, tak se v Řecku objevili ekonomičtí zmetci a chtějí po nás zaplatit jejich revoluci a ožebračit naše důchodce na úkor jejich.
  My potřebujeme politiky vlastence. Ale to by na hradě musel sedět člověk s morálním kreditem Věry Čáslavské místo těch dnešních.

  • sasek napsal:

   A ty politiky „lví srdce“ musí doplnit moudří a vzdělaní lidé jako je např. pan Cílek. Kdyby ten seděl na Hradě, vše by vypadalo jinak.

 5. Hanns napsal:

  Ukrajina nemá peníze na válku, nemá armádu ochotnou střílet do svých a zima se blíží. Pravý sektor chápe, že začíná dlouhá tahanice, která může trvat roky a tisíce svědků brutality Ukrajisnkých komand jsou bezpečně v Rusku. Jejich Blietzkrieg (rychlé převzetí moci) ztroskotal. Události na Majdanu (střelba snajperů do vlastních), vraždění v Oděse, Let MH17 a nasazování těžkých zbraní proti civilistům je smete a budou postaveni před soudy. Nebude to hned, ale Rusové i Ukrajinci to těmto pánům nikdy nezapomenou, ale budou si taky pamatovat jak se západ k nim, jako lidem, choval. BRICS nemusejí ani moc přemýšlet zda budou nebo nebudou spolupracovat, stačí aby se podívali na Lybii, Irák, Sýrii nebo Egypt, aby pochopili co je jinak čeká. Zvláště ekonomickovojenská spolupráce Rusko Čína může vytvořit blok tak silný, že Evropa i USA jsou proti nim trpaslíci a v těsnějším spojenectví s Indií nepotřebují zbytek světa.
  Hraje se o čas

 6. […] fantasmagorie o stovkách amerických, evropských a polských záškodníků u ukrajinského Debalceve nebo za požadavek na odstranění fotografie Václava Havla z budovy […]

 7. sasek napsal:

  Petr Pithart slyšel v době, kdy komunisti byli zalezlí a po Ceaušescově konci strachy podělaní, trávu růst a nevšiml si, že po lučinách klíčí bolševník, který se snaží v sadě květ udusit a tak není divu, že je země česká tak zaplevelená.
  Jo Havlíčku, Havle, nechtěli jsme být jako oni a zapomněli jsme na lidovou moudrost „čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“.

Přidávání komentářů není povoleno