Padesát odstínů rudé. V hlavní roli Miloslav Ransdorf

Napsal/a Robert Břešťan 17. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Český europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf má podle svých slov informace z první ruky. Jeho vyjádření k dění na východě Ukrajiny – s ohledem na časovou i obsahovou koordinaci s řadou proruských webů – nasvědčují spíše tomu, že se aktivně zapojil do ruské informační války.

I když je Miloslav Ransdorf už od roku 2004 „zaparkovaný“ v Evropském parlamentu, dokáže se české veřejnosti a voličům pravidelně připomínat.

Jeho vystoupení v rozpravě Evropského parlamentu k Ukrajině z 10. února, kde prohlásil, že „gangsterský režim v Kyjevě organizuje obchod s lidskými orgány“ ještě zůstalo bez povšimnutí. Zaujal až svým detailním rozborem národnostního složení vojáků „obklíčených na východě Ukrajiny“.

Němec ani jeden

„V děbalcevském kotli je obklíčeno 6-8 tisíc vojáků, z nich je 2 200 mužů ze zemí NATO. Asi stovka mužů je z amerických speciálních jednotek, asi 100 britských výsadkářů, kolem stovky lidí z francouzské cizinecké legie, přibližně 100 vojáků z Polska, 30 Izraelců, 30 Chorvatů, dále tam jsou naverbovaní Litevci, Estonci, Kosovští Albánci, Gruzíni, Bosňané, Turci, Švédové, Finové, Dánové (Němec ani jeden),“ zveřejnil Ransdorf na svém webu.

Miloslav RANSDORFV rozhovoru pro server lidovky.cz, pak vysvětlil, že si i pro něj překvapivé informace, „které si mi zdály až neuvěřitelné“ ověřil přímo od svého zdroje na místě.

„A bylo mi to potvrzeno. Jeho jméno vám samozřejmě říkat nebudu, nemám zájem na tom, aby měl nějaké problémy. Nicméně má blízko k vedení Doněcké lidové republiky,“ řekl.

„Sociologové to nazývají skrytým zúčastněným pozorováním. Tak si to přeberte,“ přiblížil metodiku takto přesných údajů.

„Součást ruské propagandy“

Za pozornost ale stojí podobnost i načasování zpráv na ruských webech, proruských webech v zahraničí i mediální ofenziva českého europoslance. Stejné údaje ve stejný čas (a bez odkazu na Miloslava Ransdorfa) zveřejnil i v češtině vycházející proruský web Aeronet.

Prakticky stejné informace pak s předstihem publikovala na sociálních sítích i takzvaná Novoruská milice, podle níž se na místě pohybují přímo jednotky NATO. Shodný je i údaj, že jde o „cca 2200 osob“. Podobné zprávy v uplynulých dnech nabídl čtenářům například i ruský deník Pravda či server newsli.ru.

Zástupci Evropské unie i NATO zprávy o „vojácích ze zemí NATO“ označují za součást ruské propagandy, jež podle unijních ministrů zahraničí v poslední době sílí.

„Rusko rapidně zvýšilo svou dezinformační a propagandistickou kampaň jako asymetrickou reakci na ekonomické sankce Západu. Cílem je získat podporu politických a vojenských cílů ruské vlády,“ napsala čtveřice ministrů v dopise adresovaném šéfce evropské diplomacie a místopředsedkyni Evropské komise Federice Mogheriniové spolu s žádostí, aby EU adekvátně reagovala.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)