Rubikon střední Evropy (a česká proruská torpéda)

Napsal/a Jan Urban 24. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Zdánlivě se ještě nic neděje. Politici a diplomaté se stále ještě tváří uhlazeně a hovoří zdvořile. Ale pod povrchem se probouzí historie – a spolu s ní i strach.

Viktor Orbán, evropský politik, premiér vlády členské země Evropské unie, promluvil hlasem devatenáctého století. Hlasem nepoučeného jazykového národovectví – jako kdyby neproběhly hekatomby dvou světových válek, holocaustu i komunistické diktatury.

Za mlada odvážný demokrat, který jako jeden z prvních ke konci osmdesátých let požadoval odsun sovětských okupačních jednotek z celé střední Evropy. Dnes je jeho mantrou šovinismem zavánějící „národní zájem“, velící mu prý „hájit statisíce Maďarů, žijících mimo vlast“.

Jakoby většina zemí, sousedících s Maďarskem, nebyla členskými státy Evropské unie, zavázaných dodržovat nejvyšší známou úroveň ochrany národnostních a kulturních práv na světě. Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko, Rumunsko.

Jako kdyby identický argument ochrany jazykem definované národnosti, stavěné nad lidskost a občanství, nezněl tak hrůzně povědomě z úst ruských politiků, stejně jako před Mnichovem a válkou z úst Adolfa Hitlera.

To Orbán mluví i za Česko?

Je třeba pochopit, že Orbán-demokrat je mrtev. Z mladistvého prozápadního lidsko-právního snu o konci diktatur a nadnárodní spolupráci vyrostl iracionální demagog, sázející všechno na kartu úzkého „taktického“ spojenectví s agresívním Ruskem.

Orbán už zcela drze hovoří i za jiné středoevropské státy, včetně České republiky. Dostalo se mu za to už nezvykle tvrdé kritiky od premiérky polské vlády. Je poněkud zneklidňující, že z Prahy se proti takovému diplomatickému faux-pas neodvážil ozvat ani hlásek.

Je třeba se ptát, co vede maďarskou vládu na takto nebezpečnou cestu. Proč za dvacet pět let neudělala nic, aby diverzifikovala svoje energetické dodavatele, a nebyla tak ve chvíli krize v postavení rukojmí.

Takhle se vláda, mající na paměti „národní zájem“, s prominutím, nechová. Nebo snad strach z popularity fašistické propagandy Jobbiku po sto letech znovu přinese na přetřes „národní pohanu a trauma“, ztrátu území a části obyvatelstva po první světové válce?

Představivost se vzpírá byť i jenom pomyslet na možnost, že by nějaký současný maďarský politik mohl snít o strategii parazitního přiživení se na rozbití středoevropské stability na úkor Ukrajiny, Slovenska a Rumunska.

Česká proruská torpéda

Je-li dnešní střední Evropa nedokonalá, bude snad etnicky čistý velkomaďarský ruský protektorát spravedlivější, ekonomicky výhodnější a demokratičtější než současnost?

Ano, ruská agresívní válka proti Ukrajině už do velké míry rozložila středoevropskou spolupráci. Dvacet let ji z české strany úspěšně v ruském zájmu torpédoval Václav Klaus. Miloš Zeman a jeho věrní prakticky bojkotují Polsko, které je přitom základním kamenem nejenom středoevropské politiky vůči Rusku.

Evropa by přitom, nebýt Polska, mohla být mnohem izolacionističtější a benevolentnější vůči ruské expanzi v Pobaltí – i proti České republice a Slovensku. Česká politika vykazuje symptomy ztráty pudu sebezáchovy, jako kdyby nežila ve stínu historického traumatu Mnichova a mnichovanství.

Znovu jakoby pasívně vyčkávala, až jiní budou znovu rozhodovat i o nás bez nás. Ale kdyby jednou mělo jít o Českou republiku – jak se asi zachovají naši spojenci, pokud z Prahy dlouhodobě a po léta nezaznívá nic, než bezprincipiální ticho, a tak často otevřené podlézání zájmům ruského imperialismu?

Konflikt o směřování České republiky se už rozhořel v politice, v redakcích i na ulici. Komunistická strana Čech a Moravy znovu a znovu dokazuje, že nepotřebuje a nemá vlastní národní a evropskou politiku, vlastní myšlenky ani program.

Je zjevné, že z internacionalistické třídní tradice nezůstalo nic, jen otevřeně protinárodní papouškování zájmů imperiálního Ruska. V posledních týdnech čeští komunisté jako na povel také začali stupňovat mediální kampaň, plnou lží a provokací.

Za fantasmagorie o stovkách amerických, evropských a polských záškodníků u ukrajinského Debalceve nebo za požadavek na odstranění fotografie Václava Havla z budovy Národního muzea v Praze by se nemusel stydět nikdo z nacistických propagandistů.

Je to varovné připomenutí největšího omylu Listopadu 1989, a tehdejší nevůle vyloučit alespoň načas podhoubí česko-ruského nacionálního socialismu ze hry. Asi není náhodou, že k tomuto ataku dochází pár týdnů před důležitým soubojem o směřování sociální demokracie.

Při nepochopitelném mlčení nejsilnější politické strany ANO je česká politická scéna prakticky neschopná generovat principiální zahraniční politiku, která by vytvářela většinový národní konsenzus.

Destabilizace celého regionu

Střední Evropa má před sebou svůj historický Rubikon. Pokud nepomůže maďarským demokratickým politikům překonat historický komplex etnického „herrenvolku“, jehož zájmy jsou nadřazeny všem a všemu, včetně demokracie, lidských práv a bezpečnosti všech, dočkáme se destabilizace celého regionu.

Viktor Orbán to nemůže definovat přesněji, když říká, že zájmem jeho Maďarska je dnes budovat zvláštní vztahy s Ruskem a Německem. Jakoby neexistovalo Rakousko a střední Evropa. O Evropské unii, NATO, nebo Spojených státech ani nemluvě.

Česká republika a její postoj mohou mít v této kritické době obrovský význam. Musí však rychle najít jiný hlas, než posluhů ruských imperiálních ambicí.

Demokratické politické strany by měly zahájit pravidelné konzultace s partnery na Slovensku, v Polsku, v Rakousku a Maďarsku. Vysílat v takové době parlamentní delegace do Latinské Ameriky,  či jmenovat na pozici stínové ministryně zahraničních věcí hnutí ANO neobratnou a nezkušenou dorostenku, je snad jen – lehce pošetilé.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)