Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Nikodem Nijaki via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Otec mladého aktivisty bojuje opět s radnicí, tentokrát kvůli hrobu významného rodáka

Ivan Čech, otec mladého aktivisty Jakuba Čecha, se rozhodl vytáhnout opět do boje proti prostějovské radnici. Důvodem je péče o hrob významného rodáka, továrníka Bruno Wintera, který před svou deportací do koncentračního tábora městu věnoval velkou sbírku hodin a jehož oba synové zemřeli během druhé světové války. Sbírku má aktuálně ve vlastnictví místní muzeum. Město však o péči o hrob nejeví zájem. Argumentuje tím, že není v jeho vlastnictví, nýbrž ve vlastnictví Federace židovských obcí. Ta sice proti úpravám hrobu městem nic nenamítá, zároveň však po městě nic takového nežádá.

Situace okolo hrobu Bruno Wintera, která graduje v posledních týdnech, má svůj původ již před osmi lety. „Poprvé jsem ten hrob opravoval před osmi lety. Napadlo mě to, když se tady začalo s přípravami připomínek transportu do koncentračního tábora,“ vysvětluje Ivan Čech.

Bruno Winter nemá žádné žijící potomky, jeho synové zemřeli za druhé světové války, proto oslovil Čech město a místní muzeum, zda by péči o hrob převzaly. Prostějov se podle Čecha již o několik hrobů významných rodáků stará, přitom u mnohých dosud žije rodina, která je schopna o hrob pečovat sama. Nicméně ani město, ani muzeum neprojevilo o převzetí péče nad hrobem zájem.

Bruno Winter

Ředitel muzea Daniel Zádrapa vysvětlil, že převzetí hrobu do muzejní péče není možné. „Muzejní depozitář je ve zcela jiném areálu, než je areál hřbitova, ale jinak je to otázka k zamyšlení do budoucna,“ napsal v korespondenci s Čechem Zádrapa.

Nicméně popírá, že by muzeum význam osoby Bruno Wintera nějak znevažovalo. „Myslím si, že expozice je velmi důstojná, reprezentativní a esteticky povedená, máme na ni slušný návštěvnický ohlas a v neposlední řadě o tom, jak si osoby pana Wintera a této sbírky vážím, svědčí, že po svém nástupu do funkce jsem rozhodl o celkové rekonstrukci expozice – přesun do jiného, opraveného a nově vymalovaného sálu, konzervace a restaurování všech exponátů,“ dodal.

Čech však situaci chápe tak, že se město i muzeum odhodlalo jméno slavného donátora připomenout a ke sbírce připojit až po jeho urgencích. „Odkazy na Bruno Wintera jsou až následek toho, že jsem se začal zajímat,“ vysvětluje Čech a dodává: „Je pravda, že ještě tak sedm let zpátky u sbírky jeho jméno nefigurovalo – neuvádělo se, jak k té sbírce hodin přišli. Za komunistů se o tom nesmělo mluvit. Až právě před sedmi lety uvedli, jak ke sbírce přišli a jak vůbec vypadal ten Bruno Winter, který jim ji daroval.“

Vlastnická práva a povinnosti

Tisková mluvčí města odkázala na dopis, který zaslal Ivanu Čechovi náměstek primátorky Pavel Smetana, který se jeho podnětem zabýval. „Židovský hřbitov na ulici Brněnská je ve vlastnictví Federace židovských obcí, v tomto případě Židovské obce Brno. Správu tohoto hřbitova vykonává společnost Matana a.s., která se stará nejenom o tento prostějovský hřbitov, ale též o všechny ostatní židovské hřbitovy na Moravě. Hlavní osobou v této společnosti, mající na starost památky, je pan architekt Jaroslav Klenovský. Z výše uvedených skutečností jednoznačně vyplývá, že město Prostějov nemůže zasahovat do vlastnických práv jiné osoby a nemůže se tedy starat ani o Vámi navrhovaný hrob,“ vysvětlil v dopise.

Hrob Bruno Wintera v Prostějově. / Zdroj: Ivan Čech

Architekt Jaroslav Klenovský však proti údržbě hrobu městem nic nemá. „Proti návrhu na ošetření jednoho hrobu bychom nic nenamítali,“ odpověděl Klenovský na dotaz Ivana Čecha. Vzápětí však v korespondenci s městem své tvrzení poupravil: „Z pozice zástupce majitele židovského hřbitova sděluji, že náhrobek Bruno Wintera je v pořádku a jeho údržba nepředstavuje žádný problém. Na hřbitově nás tíží jiné problémy, ale ty se snažíme průběžně řešit,“ napsal v e-mailu adresovaném primátorce Aleně Raškové.

Že by v celé věci mohly nakonec hrát roli také finance, si Čech nemyslí a celou situaci chápe spíše jako nevděk ze strany města Prostějov a místního muzea. „Podívejte, ten hrob je v podstatě leštěná mramorová hrobka. Tam se to umyje saponátem, oškrábe, vyčistí… To je prostě neochota cokoliv udělat. Navíc město si pochvaluje, jak skvěle hospodaří. Kdyby tam poslali dvě uklízečky z muzea na dvě hodinky, tak je to vyřešené. Ale nikdy se to tak nedělalo, tak se to tak dělat nebude… Já to chápu tak, že ten vděk tam prostě není,“ uzavírá Čech svůj názor na situaci.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. oskar popolnik napsal:

  to mas tak: „vychvalovat“ sa expoziciou vzacnych hodin je jedna vec, ale roky „zatlkat“ meno/osobu pana bruna wintera, ako darcu a obcana mesta prostejova je chrapunstvo – nic viacej, ale ani nic menej! pan cech kol hakavod.

  p.s.: este stastie, ze hrob pana b. wintera ma modus tkzv. ľahkej údržby….paká!

 2. Ila napsal:

  O tomto problému nevím ..nemám informace…akorát vím, že tento chlapeček již více ne 2 roky úkoluje a zaměstnává celý městský úřad Olomouce tak o tom už z televize něco vím…a taky bych toho aktivního chlapečka s chutí kopla do pr..dele…bude lepší když se bude starat o svoje vzdělání..to bude lepší a prospěšnější než zaměstnávat výše citovaný úřad….asi tak…

  • František napsal:

   Je mi vždy smutno když čtu lidi jako jste vy, kteří jsou líní si přečíst článek. A přesto mají potřebu umístit pod něj svůj slint o tom jak by někoho kopali jen protože má zájem. Kteří bez jakýchkoli znalostí o dané věci rozdávají rady a hodnocení. A nejodpornější je, že jsou na svoji hloupost a lenost hrdí. První na koho by jste měla aplikovat svou radu jste vy sama. Starejte se o své vzdělání. S trochou štěstí vás to zaujme a nebudete mít čas vykřikovat jak je hrozné, že ostatní mají své zájmy a starosti.

 3. Olga napsal:

  Tak proč to ten Čech neuklidí sám, když je to práce na dvě hodinky a tolik ho to tíží. Židovské obci by to nevadilo, tak ať neotravuje a uklízí. Ale to on ne, protože nic jinýho neumí, jen otravovat.

 4. brun napsal:

  H….ňup otec s h……ňupem synem-povedená kverulantská rodina, která nic pozitivního nepřináší, jenom ostatní irituje.Nedivím se, že nejsou oblíbení.Koho udala matka Čechová?

  • hucky napsal:

   Dobrá práce za vaše Rublíky, to mají v Moskvě radost a posypou se další. Na Aeronetu tam hledáte inspiraci že?

  • LarwiCZ napsal:

   Nejlepsi je zacit u sebe! Brun, pises, ze nic pozitivniho neprinasi. Jak to vis? Co si pamatuju, mladej poslal naprosto normalni dotaz nekam na radnici. Radnice, i kdyz ji to uklada zakon, tak neodpovedela. Kdyz se kousek zatlacilo, napsali, ze mladej je nezletilej a nema se co ptat. Zase chyba. Tim se roztocila spirala a kazde upozorneni, ze lide placeni z verejnych penez, nedelaji to za co jsou placeni, povazuji za pozitivni. Dokonce velmi! Rodina neudelala nic spatnyho, to ty uredni osoby kopily chybu za chybou – vubec k tomu nemuselo dojit. Co se vzdelani mladyho tyce, ze ma byt ve skole, ja si myslim, ze je vzdelam velmi dobre. Do skoly urcite chodi, kdyby ne, jsou zpusoby jak to napravit. Tvoje posledni veta o oblibenosti. Oblibeni kym? LIdmi jako ty? To fakt myslis vazne? Kdo by o to stal? Byt takovymi lidmi neobliben, povazoval bych za duvod k hrdosti!

 5. . napsal:

  Díky panu Pikovi, za článek. Jen malou poznámku: Židé , kteří během během 2. světové války přišli o život, byli buď povražděni, zahynuli na následky věznění, nebo padli.

 6. KR napsal:

  Takže hrob má vlastníka, který o něj pečuje, a na fotce je zřejmé že je hrob udržován, a tento pán si stěžuje že by to mělo dělat město. Dle jeho názoru by hrobni kámen potřeboval omit mýdlem, ale jemu se do toho nechce, a trvá na tom aby město to udělalo, s tím že vlastníkovi je to jedno. Město se tomu ani nějak nebrání, ale jelikož to po nich nikdo krom tohoto pána nechce, a ten pán a jeho rodina si pořád stěžují, tak ho ignoruje. Líbilo se mi když ten syn donutil úřad mu odpovědět, když arogantně dřív odmítli, ale krom toho každá akce této rodiny byla blbostí. Kluk přiměl českou poštu aby nabízela množstevní slevové kartičky i dětem – blbost. Kluk poslal pozvánku na udělení fake medaile starostovi, který ho ignoroval a nenaletel, a tak poslal fake kneza do jeho kanceláře, a starosta se s ním setkal – detinska blbost která mu ani nevyšla, ale chlubil se jakoby ano. No, a ještě chce kandidovat za zelený – tfuj, ne dekuji. Měl se držet u toho boje za dostupnost veřejnosti k informacím.

Přidávání komentářů není povoleno