Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Profimedia

Osamělý protest před ruskou ambasádou. Skončím, až padne Putin, říká jediný demonstrant

Napsal/a Jan Žabka 16. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Na náměstí Borise Němcova před ruskou ambasádou v Praze každý den už půl roku střídavě protestují podporovatelé ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Dohromady se dali na sociálních sítích už v únoru, jen pár týdnů poté, co byl Navalnyj zatčen v Moskvě. „Budu pokračovat, dokud Putinův režim nepadne,“ říká pro HlídacíPes.org iniciátor dlouhodobé demonstrace Gennadij Alexandrov.

Před ambasádou Ruské federace v Praze je klid. V rohu náměstí Borise Němcova parkuje jedno policejní auto, uprostřed prostranství pak stojí desky s nápisy v azbuce a portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina. Jinak nikde nikdo.

To, že se tu má něco dít, naznačuje jen seznam oznámených veřejných shromáždění zveřejňovaný na webu pražského magistrátu. Mezi různými jednorázovými demonstracemi v něm vyčnívá jedna, která se opakuje každé dopoledne. Její téma je podpora demokracie v Rusku a počet odhadovaných účastníků pouze tři.

„Putin je novodobý Hitler“

Gennadij Alexandrov vystupuje zpoza stromu na liduprázdné, sluncem vyhřáté náměstí. Přichází k deskám, na kterých je napsáno: „Zastavte teror! Svoboda pro všechny politické vězně! PUTIN = mučení, korupce, teror, vraždy a násilí.“

Foto: se souhlasem autorky Nikolett Konda

Představuje se jako umělec, který se narodil v ruském Omsku v roce 1949. Tam žil až do narození svého syna, se kterým se musel kvůli zdravotním potížím přestěhovat do města Novorossijsk u Černého moře.

Dva roky po pádu Sovětského svazu přicestoval do České republiky. Od té doby, již jako český občan, z povzdálí a s jistým zklamáním pozoruje vývoj postsovětského Ruska. Stal se z něj aktivista s vyhraněnými názory, například že „Putin je novodobý Hitler“.

Od letošního února Alexandrov pravidelně stává i před ruskou ambasádou v Praze. Poprvé přišel krátce poté, co byl v Moskvě zatčen ruský opoziční politik a Putinův někdejší vyzyvatel v prezidentských volbách Alexej Navalnyj. Tehdy se Alexandrov rozhodl, že uspořádá na náměstí Borise Němcova pravidelný protest.

Oslovil své známé z facebookové skupiny sdružující podporovatele Navalného a sestavil tým sedmi lidí. Společně vytvořili systém rotujících demonstrantů, z nichž každý na náměstí demonstruje podle svých časových možností v určený den, vždy od desíti do dvanácti. Cílem je, aby tam denně stál aspoň jeden člověk.

Náměstí přejmenované na památku zavražděného opozičního politika a Putinova kritika Borise Němcova vybral Alexandrov ze symbolického důvodu. „Věřím, že tohle náměstí přímo poukazuje na to, že za teror v Rusku může Putin,“ vysvětluje.

Byli by rádi, kdybychom tu nebyli…

Jeho protest trvá už přes půl roku s jednou měsíční pauzou, když vláda Andreje Babiše v březnu omezila v rámci covidových restrikcí cestování mezi okresy. Mění se i počet rotujících demonstrantů, teď o prázdninách jsou jen čtyři.

Další lidé se prý k protestu příliš nepřidávají a demonstrant stojí většinou se svými transparenty na náměstí sám. Občas však slogany zaujmou kolemjdoucí, ať už z řad kritiků Putina nebo z řad jeho podporovatelů.

Alexandrov například vzpomíná na dvě postarší dámy, které za nim jednou přišly a řekly mu, že podporují Putina a českého prezidenta Miloše Zemana. „Říkaly, že dělám špatnou věc. Já jim na to odpověděl, že jim přeji vše dobré a že doufám, že mi jednou nebudou muset dát za pravdu,“ vypráví.

I ve chvíli, kdy mluví s reportérem HlídacíPes.org, se na jeho transparenty přichází podívat zblízka jeden z návštěvníků ambasády, který si přišel vyřídit vízum do Ruska. Ten krkolomnou angličtinou v kombinaci se španělštinou říká, že nesouhlasí s formou, jakou Alexandrov k protestu zvolil. „Nelíbí se mi nápisy a myslím, že to jde dělat jinak,“ říká.

Gennadij Alexandrov připouští, že na první pohled jeho protest nemusí vypadat rozumně, ale on ho považuje za správnou cestu, jak nejen zaměstnancům ambasády připomínat, co se v Rusku děje. „Oni by byli nesmírně rádi, kdybychom tady nebyli,“ shrnuje motivaci dál v protestu pokračovat.

Němá ruská barikáda

V průběhu rozhovoru přichází hlídka českých policistů. Dostala prý za úkol zkontrolovat, co se před ambasádou děje (autor textu byl na místě s kolegy z novinářského kurzu, pozn. red.).

Strážník žádá průkaz totožnosti a zdůvodnění, proč se skupina zdržuje na náměstí. Proč to potřebuje vědět? Vyžádala si to prý ostraha hlídající ambasádu kamerovými systémy.

Prokázat svou totožnost musí v podobných případech pokaždé i Alexandrov. Jde podle něj o běžnou praxi. Jak ale dodává, se samotnými pracovníky ambasády či ruským velvyslancem dosud v rámci svých letošních protestů nemluvil. Ani to ho od pokračování v protestech neodrazuje. Podle svých slov chce vytrvat až do doby, než „padne Putinův režim“.

„Demokracie není něco pevného a definitivního. Bohužel, ten proces musíme pořád držet při životě, stejně jako zahradu, o kterou se musíme denně starat. Pokud to nebude každodenní práce, tak nemůžeme čekat žádnou úrodu,“ říká.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)