Péter Magyar. Foto: Profimedia

Orbáne odstup! Nová hvězda opozice žene Maďary do ulic a chystá revoluci

Napsal/a Tereza Engelová 6. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

OD NAŠÍ ZVLÁŠTNÍ ZPRAVODAJKY V BUDAPEŠTI. V Maďarsku mu říkají úžasný Pete. Na sociálních sítích ho někteří zobrazují jako akčního hrdinu z marvelovek. Péter Magyar se pro mnoho Maďarů frustrovaných z režimu Viktora Orbána a z toho, kam zemi směruje, stal novou nadějí na změnu. A v sobotu plánuje Orbánově vládě ukázat svou sílu. Do Budapešti svolal velkou demonstraci.

„Je to historický moment, do Budapešti se chystají lidé z celého Maďarska, lidé, co mají Orbána už plné zuby,“ popisuje pro HlídacíPes.org Jutka Kovácsová, Maďarka žijící v Praze.

Sama se na sobotní demonstraci, kterou do Budapešti svolal Péter Magyar, nechystá z rodinných důvodů. Lidí, kteří na ni ale pojedou, je mezi jejími kamarády plno.

„Na sociálních sítích je z toho úplné pozdvižení, lidé nabízejí zdarma ubytování, dopravu do Budapešti, chtějí dát najevo, že nesouhlasí s tím, kam se Maďarsko pod Orbánem řítí a Péter Magyar jim dává nějakou naději,“ popisuje revoluční atmosféru v Maďarsku Kovácsová.

Péter Magyar na svých sociálních sítích slibuje Maďarům změnu a netají se s tím, že vyzve vládu k odchodu. Prohlášení na svém facebookovém profilu směruje samotnému Viktoru Orbánovi, kterému například v pátek vzkázal:

„Vážený pane premiére, tuto sobotu budou statisíce mírumilovných Maďarů požadovat odchod celé vládnoucí elity. Mladí, staří i rodiny s dětmi přijíždějí ze všech koutů naší země i světa, aby se zúčastnili národního pochodu. Bude to největší masová politická událost za 14 let.“

Magyar věří, že do ulic dostane statisíce lidí a vyvolá v zemi revoluční změny.

Úžasný Pete

Může se 43letý blonďák s vizáží uhlazeného bankéře stát pro politického matadora Orbána skutečným soupeřem? A čím Maďary přesvědčí?

Sám totiž donedávna zastával politické funkce v Orbánově straně Fidesz a jeho manželkou byla do loňska bývalá ministryně spravedlnosti Judit Vargová, která měla vést kandidátní listinu vládní strany Fidesz pro letošní volby do Evropského parlamentu.

Mají spolu tři děti a, jak nedávno napsal deník Guardian, byli často líčeni jako dokonalá, vzorná konzervativní rodina. Ta se jim vloni rozpadla a v únoru Vargová rezignovala s tím, že se stahuje z veřejného života.

Důvody mohly být i osobní, načasování ale korespondovalo s rezignací jiné významné ženy v maďarské politice – Katalin Novákové.

První maďarská prezidentka odstoupila začátkem února poté, co vyšlo najevo, že omilostnila muže odsouzeného za pomoc v krytí případu sexuálního zneužívání v dětském domově. Vargová jako ministryně spravedlnosti milost podepsala také.

Rezignace bývalé manželky byla spouštěčem bleskového nástupu „opozičního rebela“ Magyara. Na sociálních sítích kauzu kolem prezidentky Novákové kritizoval a prakticky pár hodin po odstoupení Vargové oznámil, že sám opouští manažerské pozice ve dvou státních firmách i v představenstvu MBH bank.

Na sociální sítě napsal, že si uvědomil, že Orbánova vláda je „politickým produktem“ sloužícím k zastírání masivní korupce a přesunu bohatství do rukou těch, kteří mají správné konexe.

Deníku Guardian pak v rozhovoru řekl, že „nemohl veřejně vystupovat, dokud byla jeho žena členkou vlády“ a že poslední kapkou v rozhodnutí vstoupit do politiky pro něj bylo řešení kauzy prezidentských milostí.

Nahrával si ženu

Netrvalo dlouho a následovalo zveřejnění nahrávek, které tajně pořídil v rozhovoru s Vargovou ještě v době, kdy byli manželé. Ministryně v nich Orbánovo okolí osočuje z korupčního skandálu. 

Ze zhruba dvouminutové nahrávky vyplynulo, že mocný šéf Orbánova kabinetu Antal Rogán manipuloval s dokumenty, jež souvisely s rozsáhlým korupčním skandálem, do něhož byl zapleten Pál Völner, bývalý státní tajemník na ministerstvu spravedlnosti pod vedením Vargové.

Völner rezignoval v prosinci 2021 poté, co ho prokuratura obvinila z braní úplatků.

Péter Magyar kontroverzní zveřejnění tajných nahrávek ospravedlnil tím, že tváří tvář „mafiánskému systému“ jiná možnost nebyla.

Jeho hvězda jako hlavního lídra opozice vystoupala prakticky během několika týdnů, kdy se z „vládního insidera“ proměnil v jednu z nejdiskutovanějších osobností Maďarska.

Je velmi aktivní na sociálních sítích, kde zveřejňuje ostře formulované příspěvky beroucí si na mušku vysoké vládní představitele a na lidi to působí až spasitelským dojmem.

„Někteří lidé ho opravdu přirovnávají ke spasiteli. Ke spasiteli maďarské politiky, což jasně odráží frustraci, kterou Maďaři z Orbánova režimu ale i z opozice, mají,“ popisuje novinářka Viktória Serdultová z portálu Hvg.hu, jak je možné, že si mladý politik mohl tak rychle získat důvěru tolika lidí.

„Je to člověk, který zná systém zevnitř nejen proto, že byl manželem ministryně, ale šéfoval státním firmám a zná hodně lidí, kteří jsou na systém napojeni. Mnoho Maďarů, kteří mu důvěřují, říká, že mu věří právě proto, že zná systém zevnitř, ví o korupčních skandálech a nebojí se je odhalovat, což plno lidí považuje za statečnost,“ říká Viktória Serdultová.

Sjednotitel národa?

To potvrzuje i Jutka Kovácsová, která Magyarovi fandí.

„Proč mu důvěřuji? I když mají někteří lidé pochybnosti ohledně nahrávek jeho ženy, pro mě je zachránce Maďarska kdokoliv, kdo nás zbaví Orbána. A protože on ví, jak je jeho systém zkorumpovaný, dokáže pojmenovat problémy, viníky, dokázal už sjednotit lidi na pravici i levici, kteří Orbána nechtějí, a to se nikomu jinému zatím nepovedlo. Navíc souzním i s tím, co říká o problémech ve zdravotnictví, školství, ohledně přístupu k Rusku. Skutečně věřím, že může Maďarsko zachránit a mám o něj i strach,“ poukazuje Jutka Kovácsová na výhružky násilím i smrti, které se vůči Magyarovi podle ní začínají objevovat na sociálních sítích.

Na některých profilech začali Magyarovi vyhrožovat smrtí.

Péter Magyar už na svých sociálních účtech varoval lidi, kteří se chystají na sobotní demonstraci do centra Budapešti, aby se nenechali vyprovokovat k případným roztržkám nebo násilnostem.

Stejný apel pak nasměroval k Viktoru Orbánovi, kterému vzkázal:

„Vím, že je velmi lákavé odvrátit pozornost od obrovské společenské nespokojenosti vědomými provokacemi, ale žádám vás, abyste se choval jako státník. Všichni víme, co většina maďarského národa chce a jaký krok udělat k vytvoření skutečné národní jednoty. Buďte moudrý, pane premiére.“

A co na to Viktor Orbán? Podle novinářky Viktórie Serdultové premiér Magyara nejdříve zcela ignoroval. Neoznačoval ho ani jménem, což se v posledních týdnech mění. Na Magyara intenzivně útočí přes státní nebo státem ovlivňovaná média.

„Když otevřete provládní tisk, najdete hned několik článků, které Magyara popisují jako násilníka, jako člověka, co zneužil svou ženu, co je zrádce vlastní strany a ta dále. Znamená to tedy, že si ho vláda začala všímat, že nemůže už předstírat, že neexistuje,“ říká Serdultová.

Sama je ale skeptická k číslům, která Magyar uvádí ohledně účastníků sobotní demonstrace.

„Samozřejmě je to těžké předvídat. Ale stovky tisíc lidí, o kterých mluví Péter Magyar, mi přijdou trochu přehnané. Očekáváme spíše desítky tisíc, ale určitě se bude jednat o masový protest,“ komentuje atmosféru v maďarské metropoli Serdultová. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)