Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Viktor Orbán, zdroj

Orbán před eurovolbami přidal v propagandě. Protimigrační fámy poslal i na český Facebook

Rok 2018 byl i rokem maďarského premiéra Viktora Orbána. Přesto, že Maďarsko právě zažívá protivládní demonstrace, i přesto, že osobností roku podle Financial Times je Orbánův arcinepřítel George Soros. Orbán si letos ještě víc podmanil maďarská média a justici. Dál spoléhá na mohutnou propagandu, kterou už neobrací jen k Maďarům, ale třeba i k Čechům.

Možná se vám to už také stalo: Mezi českými příspěvky na Facebooku se najednou objevuje sponzorovaný odkaz s videem od stránky Magyarország Kormánya (maďarská vláda).

Zhruba půlminutové video podbarvené dramatickou hudbou ukazuje Evropu jako cíl masové migrace, kde kvůli migrantům roste kriminalita a umírají nevinní lidé při teroristických útocích.

Zatřást Bruselem

Záběry migrantů střídají části projevu Guy Verhofstadta, šéfa liberální frakce v Evropském parlamentu (ALDE) a jednoho z nejhlasitějších současných Orbánových kritiků, který podle videa „chce ještě víc migrace“.

Anglicky psaný komentář k facebookovému příspěvku pak tento „plán“ označuje za lehkomyslný. Maďarsko ho prý jasně odmítá, Bruselem by měl někdo „zatřást“ a Evropu „zachránit“.

Screenshoty z reklamy maďarské vlády na Facebooku

To vše pět měsíců před volbami do Evropského parlamentu, ve kterých si právě Orbán a jeho evropští populističtí spojenci dělají naděje na úspěch.

Maďarská vláda tento inzerát cílí na občany řady členských zemí EU. Vesměs na ty země, ve kterých migrace vyvolává společenské spory, a kde existují politické síly, které v Orbánově protiimigrační a protiunijní rétorice vidí inspiraci a nahlas se k maďarskému premiérovi hlásí.

Kromě Německa, Itálie, Francie či zemí Beneluxu zasahuje kampaň i skandinávské a středoevropské státy a také Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko, Řecko či Slovinsko na Balkáně. Naopak třeba Španělsko s Portugalskem mezi cílovými zeměmi inzerátu nejsou.

Dopis Zuckerbergovi

Facebookové video ukazuje styl Orbánovy propagandy, která je plná zmanipulovaných faktů. Verhofstadtova věta „Potřebujeme migraci“ je ve skutečnosti vytržená z jiného videa a využitá tak, aby vytvářela falešný dojem.

Jak zjistil tým televize Euronews, záznam Verhofstadta pochází už z roku 2014, kde politik v rozhovoru odpovídal na otázku, jestli je imigrace pro Evropu dobrá, nebo špatná.

Odpověď zněla: „Potřebujeme migraci, ale tu legální. Momentálně tu máme pravý opak – ilegální migraci a pašování lidí.“ Orbánovi PR stratégové si z ní ale „vypůjčili“ jen začátek.

Video televize Euronews ukazuje, jak maďarská vláda zmanipulovala původní záznam

Orbán propaganda exposed

Orbán is manipulating my words for his alt-right anti-European agenda. This is straight out of Vladimir Putin's playbook. Compare what they claim with what I actually said and make up your own mind!

Zveřejnil(a) Guy Verhofstadt dne Středa 17. října 2018

Video koluje na sociální síti už od října. Guy Verhofstadt ho Facebooku nahlásil jako škodlivé, protože šíří falešnou zprávu, a jako takové podle něj porušuje i komunitní pravidla Facebooku.

Protože se ale video i přesto dál šíří, napsal Verhofstadt 18. prosince dopis rovnou šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi. Vyzývá ho, aby video okamžitě ze sítě stáhnul.

Navíc požaduje, aby sociální síť každému z lidí, kterým se původní maďarský inzerát objevil na jejich Facebooku, ukázala stejným způsobem i zmiňované video Euronews. To demaskuje falešnou zprávu a uvádí ji na pravou míru.

Lobbisté v Orbánových službách

Zmanipulované video přitom není prvním pokusem Orbána rozšířit vlastní protibruselskou a protiimigrační propagandu do zahraničí.

V USA si v listopadu maďarská vláda najala lobbistickou agenturu, která jí v následujících týdnech za 50 tisíc dolarů bude pomáhat mimo jiné „se strategickým plánováním a poradenstvím, organizováním schůzek a prezentací se zástupci americké administrativy“. Všechny aktivity mají být zvlášť zaměřeny právě na oblast imigrace a náboženských svobod.

Orbán má sice k americkému prezidentu Trumpovi blízko, nejen v otázce migrace. Zpráva amerického ministerstva zahraničí o svobodě náboženství v Maďarsku za rok 2017 ale zmiňuje případy antimuslimských či antisemitských výroků maďarských vládních politiků a staví Orbánovu administrativu do nelichotivého světla.

Lepší PR plánuje Orbánova strana FIDESZ i v Evropě. Jeden z Orbánových blízkých spolupracovníků Zoltán Balogh letos na podzim v televizním rozhovoru prohlásil, že FIDESZ zvažuje vytvoření kanceláří v evropských metropolích, skrze které by strana šířila svůj program a myšlenky, například v oblastech globalizace nebo křesťanských hodnot.

V uplynulých dvou letech navíc podnikatelé blízcí premiéru Orbánovi investovali do nákupu médií v Makedonii, Slovinsku a Rumunsku, čímž dále rozšířili informační dosah Orbánových kampaní.

Zastánci v Česku

Nejsilnějším nástrojem Orbánovy propagandy je ale premiér sám. Ukázala to i jeho nedávná návštěva Česka, kde ho Andrej Babiš – který k Orbánovi dlouhodobě politicky vzhlíží – vítal jako „přítele“.

Orbán má v Česku vedle premiéra Babiše a prezidenta Zemana i řadu dalších spojenců a obhájců. Během návštěvy se setkal „v přátelské atmosféře“ i s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, který v květnu v Maďarsku z rukou prezidenta Ádera převzal vysoké státní vyznamenání.

K maďarskému premiérovi má blízko také český exprezident Václav Klaus. Think tank Századvég blízký Orbánovu FIDESZu vydal maďarskou verzi Klausovy knížky o migraci a Klaus také v prosinci dostal v Budapešti Petöfiho cenu, kterou zaštiťuje rafinérská společnost MOL a ještě další institut blízký Orbánovi.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Roman Malcovský napsal:

  Hnus…

 2. Frenki Hunter napsal:

  Rád poznám někoho, kdo si myslí, že tato masová migrace černochů a muslimů je pro Evropu dobrou věcí. Já jsem absolutně proti. Orbán je jeden z mála, který má na to koule, sdělit pravdu. Tu pravdu, se kterou se každý normální slušný Evropan musí ztotožnit. Evropa má jedinou variantu na výběr, buď masovou migraci, která ji totálně rozvrátí, nebo zachovat svou tisíciletou existenci založenou na jejich hodnotách. Není jiná alternativa. Posledního „faux pas“ se dopustil belgický premiér, který si na migraci rozbil svou kariéru. Nebyl poslední a další si tím projdou také. Až zbudou jen ti normální a slušní politici. Na to si můžete vsadit.

  • Travis napsal:

   Do ČR žádní migranti z Afriky nechtějí, je věc „západní Evropy“ koho chtěji a koho ne, takže jim do toho nekecejte. Nehledě na to, že článek je o manipulaci a lžích, kterých jste vděčná a hloupá oběť.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Jo,jo, takové ty kvóty od EK na přijímání migrantů všemi státy EU podle počtu obyvatel, to byla lež jako věž. To máte na mysli, když mluvíte o manipulaci a lžích?
    Pro Vaši informaci : „Začátkem ledna 2018 podala Evropská komise na Českou republiku, Polsko a Maďarsko kvůli nepřijímání imigrantů žalobu“. Zdroj : WIKIPEDIE, heslo Uprchlické kvóty.

   • Frenki Hunter napsal:

    Neraďte mi, co mám a co ne. Je to zbytečné a drzé. Píšu o Evropě, ne o ČR, tak nelžete. A píšu o Orbánovi, tedy k tématu. Na čem podpoříte svou lež, že do ČR migranti nechtějí? Nedaleko mého bydliště jich už jsou stovky! Roky! Že by halucinace? Ale pouze ty vaše!
    A buďme rádi, že je jich tady, zatím, tak málo. Díky i Orbánovi, který ty parasity v cestování přes Maďarsko zastavil. Migrace je zločin a genocida Evropy. Postupná, ale probíhající. Pokud to vám nevadí, jste spoluzločinec.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Těmi lžemi, kterých je Frenki Hunter vděčnou a hloupou obětí myslíte i tuto informaci z Wikipedie : „Začátkem ledna 2018 podala Evropská komise na Českou republiku, Polsko a Maďarsko kvůli nepřijímání imigrantů žalobu“. Žaloba čeká až příjde na ni řada k projednání Evropským soudním dvorem.

  • Tomáš napsal:

   Normální a slušní politici?? Frenki, to, že nejste normální, víme už dávno. A Orbán a jemu podobní populisti mají koule tak akorát pro osobní prospěch a jinak mají v hlavě vymeteno jako vy. Bůh nás chraň před takovými, jako je Orbán, Okamura, ale i Dominik Duka (též pěkný floutek-slušně řečeno).

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Hlu …!

   • Rada napsal:

    Maďaři si velmi dobře pamatují, co a která skupina připravila Maďarsko o podstatnou část jejich území i s obyvateli maďarské národnosti.

 3. Pavel Liska napsal:

  No tak připomněl bych výrok Orbánova předchůdce, socialisty (sic !) Ference Gyurcsányho, který vlastně Orbána stvořil : “ Evidentně jsme v minulém roce, roce a půl, lhali. Lhali jsme ráno, lhali jsme v poledne, i večer “ . Je to politika, boj o moc a vliv vedený ne zcela čistými prostředky. Téměř všemi aktéry. Mirek Dušín v politice neuspěje. Účel světí prostředky. On když to Orbán s tou propagandou přežene tak mu nezbude nakonec taky nic jiného, než si posypat hlavu popelem jako Guyrcsány. Obavám se ale, že toho nebude schopen a v Maďarsku ještě bude veselo. Oni nejsou jako Češi, co si nechají všechno líbit. Že Orbánovi ovšem silně podkuřuje Söros , za silné podpory progresivistických levicových neoliberalistů, tak o tom není taky pochyb. A že Söros není Mirek Dušín, je jasné. Angličtí bankéři by mohli vyprávět …

Přidávání komentářů není povoleno